• Valdemārs,
  • Valdis,
  • Voldemārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Zinātnieki atklāj jaunu metodi, lai noteiktu alkoholisma risku

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 09:57, 28.11.2024


Agrīna tieksmju uz alkoholisma noteikšana var būt izšķiroša, lai glābtu dzīvības un novērstu atkarības problēmas nākotnē.



Zinātnieki no Swansea Universitātes un Lodzas Medicīnas universitātes ir identificējuši neparastu fizisku pazīmi, kas varētu palīdzēt noteikt cilvēkus ar paaugstinātu alkohola lietošanas risku – pirkstu garuma proporciju.

Pirkstu proporcija kā alkoholisma marķieris


Pētījumā, kas publicēts žurnālā American Journal of Human Biology, atklāta potenciāla saistība starp ceturtā pirksta (zeltnieša) garumu attiecībā pret otro pirkstu (rādītājpirkstu) un alkohola lietošanas paradumiem. Ja zeltnesis ir garāks par rādītājpirkstu, tas var norādīt uz augstāku testosterona līmeni mātes dzemdē. Šis hormonālais faktors ir saistīts ar paaugstinātu alkohola patēriņu vēlākā dzīvē, īpaši vīriešiem.

Testosterona un dzimumhormonu loma


Pirmsdzemdību dzimumhormoni, piemēram, testosterons un estrogēns, spēlē nozīmīgu lomu cilvēka uzvedības attīstībā. Pētījuma vadītājs, profesors Džons Menings no Swansea Universitātes, norādīja, ka augstāks testosterona līmenis dzemdē ir saistīts ar lielāku tendenci lietot alkoholu, īpaši lielos daudzumos. "Izpratne par bioloģiskajiem pamatiem, kas nosaka cilvēku atšķirīgos alkohola lietošanas paradumus, ir ļoti svarīga," uzsvēra Menings, norādot uz alkohola patēriņa plašajām sociālajām un ekonomiskajām sekām.

Dzimumu atšķirības alkohola lietošanā


Pētījums, kurā piedalījās 258 studenti, galvenokārt sievietes, analizēja dzimumu atšķirības alkohola lietošanā. Rezultāti apliecināja, ka vīrieši lieto vairāk alkohola un ir pakļauti lielākam ar alkoholu saistītās mirstības riskam. Šie dati papildina teoriju, ka pirmsdzemdību hormonu līmeņi var ietekmēt cilvēka uzvedību un veselības iznākumus vēlākā dzīvē.

Plašāka bioloģisko faktoru nozīme


Šis pētījums ir daļa no pieaugošām zinātniskajām diskusijām par to, kā bioloģiskie faktori, tostarp pirmsdzemdību hormonu ietekme, nosaka cilvēka uzvedību. Iepriekšējie Menings pētījumi ir aplūkojuši līdzīgas tēmas, piemēram, pirkstu proporcijas saistību ar sportiskajiem rezultātiem un atveseļošanos pēc COVID-19. Šie atklājumi norāda, ka fizioloģiskie marķieri var palīdzēt labāk izprast ne tikai alkohola lietošanas paradumus, bet arī citas cilvēka uzvedības un veselības jomas.

Praktiskais pielietojums


Zinātnieki uzskata, ka šādas fizioloģiskās pazīmes nākotnē varētu izmantot agrīnai diagnostikai un intervences stratēģiju izstrādei alkohola pārmērīgas lietošanas gadījumos. Šis pētījums liek pamatus turpmākiem pētījumiem, kas varētu sniegt jaunas iespējas cīnīties ar atkarībām un uzlabot sabiedrības veselību.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Eiropas Kinoakadēmijas balvu saņem Zilbaloža «Straume»

Sestdien Lucernā, Šveicē, Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā labākās animācijas pilnmetrāžas filmas godalgu saņēma latviešu režisora Ginta Zilbaloža animācijas filma "Straume".

Interesanti fakti Kā saklāt skaistu svētku galdu, pārlieku daudz netērējoties (+VIDEO)

Maksimālam efektam mēs iesakām izrotāt svētkiem visu mājokli.

Interesanti fakti Latvijas pilsonībā plāno uzņemt arī ķīnieti, afgāni un nepālieti

Valdība drīzumā lems par 57 cilvēku, tostarp, ķīnieša, afgāņa un nepālieša uzņemšanu Latvijas pilsonībā.

Interesanti fakti Rīgā sāks uzstādīt jaunas sabiedriskā transporta pieturvietu nojumes (FOTO)

Decembrī aptuveni 60 sabiedriskā transporta pieturvietās Rīgā sāks uzstādīt jaunas, vienotā dizaina pieturvietu nojumes.

Lasiet arī