• Valdemārs,
  • Valdis,
  • Voldemārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kādu vielu pietrūkst latviešiem ziemā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 16:14, 28.11.2024


Riska zonā ir topošās un jaunās māmiņas, kurām ir īpaši rūpīgi jāseko savai fiziskai un psiholoģiskai veselībai.


Ja jūtat miegainību, sagurumu, ir grūti koncentrēties darbam, vispirms ir jāsakārto tādas pamatlietas kā uzturu, miegu un fiziskās aktivitātes.

Nav nekas pārsteidzošs, ja pelēkajā un aukstajā novembrī jūtat, ka morālie spēki tuvojas izsīkumam, enerģijas trūkst un garastāvoklis ir "nekāds". Reizēm nerunājam par sagurumu, jo depresija jau sen ir viena no izplatītākajām slimībām un no tās cieš aptuveni 280 miljoni cilvēki jeb 5% planētas pieaugušo iedzīvotāju. Ko darīt un vai tādas vienkāršas lietas kā uzturs un veselīgāks dzīves veids patiešām spēj palīdzēt tikt galā ar rudens sagurumu un enerģijas trūkumu? Un ar depresiju? Atbild klīniskā psiholoģe un uztura speciāliste Jevgēņija Jansone.

"Mēs bieži vien nenovērtējam vienkāršu lietu nozīmīgumu, piemēram, svaigu gaisu, saules gaismu, labu miegu un sabalansētu uzturu. Reizēm var būt tā, ka jums šķiet, ka tikai globālas pārmaiņas jūsu dzīvē spētu uzlabot jūsu emocionālo un fizisko stāvokli, un pat vēlaties pamest partneri, darbu, pārcelties uz dzīvi laukos, taču, veicot asins analīzi un pārskatot uzturu problēmas "atrisinās pašas"", stāsta klīniskā psiholoģe un uztura speciāliste, piebilstot, ka pētījumos ir pierādīta korelācija starp omega-3 un D vitamīna deficītu un depresiju, trauksmi un citiem garīgiem traucējumiem.

Ir jāpadomā, kā sev palīdzēt, ja jums ir šādi depresijas sindromi:

-nepārvarama skumju, bezcerības un bezpalīdzības sajūta;

-bezmiegs vai pārlieku liela miegainība;

-intereses zudums par nodarbēm, kas jums parasti patīk;

-vājums, nogurums, nespēks bez acīmredzama iemesla;

-pārmērīgs svara zudums vai pieaugums;

-apetītes zudums vai palielināta ēstgriba;

-koncentrēšanās grūtības, aizmāršība;

-seksuālās intereses zudums;

-bieži sāp galva, mugura vai vēders;

-izteikta trauksme, vainas sajūta;

-domas par nāvi, pašnāvību vai paškaitējumu.

Daudzi zina, ka mundruma saglabāšanai ir jālieto D vitamīns, taču par to, ka regulāra zivs iekļaušana uzturā reāli samazina depresijas rašanās risku, ir informēts vien retais. Pētījumos ir pierādīts, ka omega-3 taukskābju (EPA un DHA) deficīts ir saistīts ar depresijas, bipolāro traucējumu, šizofrēnijas, demences un citu traucējumu risku. Turklāt omega-3 var būt neliels pozitīvs efekts tad, kad jau ir reāli depresijas simptomi.

"Ja jūtat miegainību, sagurumu, ir grūti koncentrēties darbam, vispirms ir jāsakārto tādas pamatlietas kā uzturu, miegu un fiziskās aktivitātes," piebilst eksperte.

Latvijas iedzīvotāji hroniski cieš no deficītiem

Omega-3 minimālā dienas deva ir 1000 mg. Taču pārspīlēt nav iespējams: jo vairāk omega-3 mēs lietojam, jo labāk. To var iegūt no zivīm, īpaši treknām, piemēram, laša, siļķes, mencas, tunča, taču tad ir jāēd vismaz 200 gramu zivju divas reizes nedēļā.

"Lūk, kāda aina veidojas: ne visi ēd 400 gramus zivju nedēļā, vidēji Latvija iedzīvotāji lieto tikai 70 gramus zivju nedēļā, proti, piecas reizes mazāk nekā norma. Tāpat jāņem vērā, ka termiskā apstrāde mazina omega-3 uzņemšanu. To var kompensēt ar zivju eļļas lietošanu, taču mums arī ar šo ir problēmas. Kā atklāja pētījumu biroja Norstat un Fjord strong omega-3 aptauja, Latvijā vairāk nekā puse iedzīvotāju (63%) rīkojas kampaņveidīgi, proti, zivju eļļu lieto cikliski vai arī neregulāri, kā gadās, bet vēl 26% nelieto vispār. Tādēļ arī rodas problēmas ar garastāvokli un darba spējām, kā arī ar sirdi, locītavām, imunitāti, kauliem, u.t.t.," skaidro uztura speciāliste J.Jansone.

Vēl viens svarīgs aspekts - depresija jauniešu vidū, un tam var būt ļoti nopietnas sekas. Katru gadu pašnāvību izdara vairāk nekā 700 000 cilvēku, un pašnāvības ir ceturtais biežākais nāves iemesls 15-29 gadus vecu jauniešu vidū.

"Interesanti, ka pēc aptaujas datiem tieši jaunieši ir vissliktāk informēti par barības vielu nozīmi veselības uzturēšanā. Piemēram, teju katrs desmitais (8%) respondents vecumā no 18 līdz 29 gadiem nezina, kāda ir zivju eļļas nozīme, bet katrs trešais (31%) nelieto omega-3. Un tas ir viens no drūmās statistikas faktoriem," skaidro uztura speciāliste un klīniskā psiholoģe.

Tāpat riska zonā ir topošās un jaunās māmiņas, kurām ir īpaši rūpīgi jāseko savai fiziskai un psiholoģiskai veselībai, jo viņas ir atbildīgas ne tikai par sevi, bet arī par mazuli. "Pasaulē apmēram 6,5-20% jauno māmiņu cieš no pēcdzemdību depresijas. Ja izjūtat augstāk minētos depresīvo stāvokļu simptomus, padomājiet par to, cik sabalansēts ir jūsu uzturs, palūdziet tuvinieku palīdzību, lai izgulētos. Un noteikti konsultējieties ar speciālistu, lai tiktu galā ar šo stāvokli," iesaka speciāliste.

Lai minimizētu depresijas rašanās risku un palīdzētu sev pārvarēt sagurumu, sekojiet tam, lai visu gadu lietotu vismaz 1000 mg omega-3 taukskābju dienā. Ja ar zivīm to uzņemt neizdodas, aptiekās var nopirkt inovatīvu zivju eļļu ar maksimāli iespējamo EPA+DHA koncentrāciju - lietojot tikai pusi tējkarotes dienā var uzņemt nepieciešamo daudzumu (1645 mg) vērtīgo omega-3 taukskābju (EPA, DHA u.c.) optimāli sabalansētās attiecībās. "Turklāt ir pieejami produkti bez zivju piegaršas, kura daudzus mulsina," piebilst uztura speciāliste.

Atcerieties, ka svarīgāko barības vielu deficīts organismā noteikti izpaudīsies arī kā depresija un uzmanības koncentrēšanas samazināšanās. Saudzējiet sevi un izvairieties no šāda stāvokļa!


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Eiropas Kinoakadēmijas balvu saņem Zilbaloža «Straume»

Sestdien Lucernā, Šveicē, Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā labākās animācijas pilnmetrāžas filmas godalgu saņēma latviešu režisora Ginta Zilbaloža animācijas filma "Straume".

Interesanti fakti Kā saklāt skaistu svētku galdu, pārlieku daudz netērējoties (+VIDEO)

Maksimālam efektam mēs iesakām izrotāt svētkiem visu mājokli.

Interesanti fakti Latvijas pilsonībā plāno uzņemt arī ķīnieti, afgāni un nepālieti

Valdība drīzumā lems par 57 cilvēku, tostarp, ķīnieša, afgāņa un nepālieša uzņemšanu Latvijas pilsonībā.

Interesanti fakti Rīgā sāks uzstādīt jaunas sabiedriskā transporta pieturvietu nojumes (FOTO)

Decembrī aptuveni 60 sabiedriskā transporta pieturvietās Rīgā sāks uzstādīt jaunas, vienotā dizaina pieturvietu nojumes.

Lasiet arī

Veselība Psihiatru asociācijas viceprezidents: ierīces palielina trauksmi (+VIDEO)

Ne visi pacienti ir gatavi par to runāt ar savu ģimenes ārstu vai speciālistu.

Veselība Ko tagad var izārstēt Aptiekas ielā (+VIDEO)

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs atklāja jaunas modernas telpas.

Sabiedrība Nosaka priekšmetu sarakstu, kurus aizliegt turēt psihiatriskajā iestādē

Valdība šodien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) noteikumu projektu, kas nosaka to priekšmetu sarakstu, kurus aizliegts turēt psihiatriskajā ārstniecības iestādē un saņemt ar sūtījumiem.

Veselība Neiromodulācija palīdzēs ārstēt smagas garīgās slimības Latvijā (+VIDEO)

Elektrostimulācijas ierīce tiek implantēta zemādā ap klejotājnervu kakla apvidū.