• Lija,
  • Olīvija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas mežsaimnieki izārstējuši jūras ērgli (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 11:28, 26.11.2024


Visbiežāk to ligzdas ir sastopamas Kurzemes reģionā, tas ligzdo ezeru, dīķu un bebraiņu tuvumā.


Tagad lepnais putns atgriežas savā stihijā.

AS "Latvijas valsts meži" (LVM) vides eksperti oktobrī saņēma ziņu par Tallinas šosejas malā pamanītu nelidojošu ērgli. Ierodoties notikuma vietā, LVM putnu eksperts Aigars Kalvāns konstatēja, ka putns ir ievainots pieaudzis jūras ērglis, kuram nepieciešama transportēšana uz savvaļas putnu rehabilitācijas staciju Madonas novadā, lai īpaši aizsargājamajam putnam varētu palīdzēt atveseļoties un atgriezties dabā. Pēc mēneša ilgas atveseļošanās, LVM vecākais vides eksperts un rehabilitācijas stacijas saimnieks Uģis Bergmanis, sekmīgi palaida jūras ērgli atpakaļ dabā.

"Jūras ērglis ir īpaši aizsargājama putna suga, kas pēdējo desmit gadu laikā ir kļuvis par bieži sastopamu ligzdojošu putnu visā Latvijas teritorijā. Visbiežāk to ligzdas ir sastopamas Kurzemes reģionā, tas ligzdo ezeru, dīķu un bebraiņu tuvumā. Ligzdas ērglis būvē pieaugušu koku vainagā vai galotnē. Aptuveni 1/3 no ligzdām atrodas izcirtumos saglabātos ekoloģiskajos kokos. Patreiz Latvijā ligzdo vismaz 200 šo ērgļu pāru."

Jūras ērgļi ir nometnieki - visa gadu tie uzturas ligzdošanas rajonos vai to tuvumā. Ligzdošanas periodā tie pārtiek no zivīm un ūdenstilpēs sastopamajiem putniem. Savukārt, rudens un ziemas periodā to pamatbarība ir bojā gājuši dzīvnieki.

Uģis Bergmanis skaidro, ka biežākais šo putnu bojā ejas iemesls ir saindēšanās ar svinu, kas tiek lietots medību ieroču munīcijas izgatavošanā. "Lodei, atduroties pret medījama dzīvnieka ķermeni, apvalks izjūk un lodes iekšpusē esošais svina kodols sadalās škembās. Vislielākā svina šķembu koncentrācija dzīvnieka ķermenī veidojas tieši ap šāviena vietu, no kuras ērglis sāk plosīt beigto dzīvnieku. Apēdot ar svinu piesārņotu gaļu, ērgļi saindējas, jo svins ir toksisks. Pie noteiktas svina koncentrācijas organismā tiek traucēta nervu sistēmas un orgānu darbība. Neveicot speciālu aprūpi, savvaļā šādi saindējušies putni iet bojā. Ar svinu saindējušos putnu ārstēšana ir sarežģīta un laikietilpīga, un vairumā gadījumu nedod labu rezultātu. Savukārt, ja ērgļi ir guvuši vieglas traumas, bez kaulu lūzumiem, vai arī tie ir izbadējušies, tiem ir iespējams palīdzēt. Tos pabarojot, tie atgūst spēkus un ir spējīgi turpināt dzīvi savvaļā," skaidro LVM vecākais vides eksperts Uģis Bergmanis.

LVM vecākajam vides ekspertam Uģim Bergmanim savā savvaļas putnu rehabilitācijas stacijas "Tiltakalni" 10 gadu darbības laikā izdevies palīdzēt un atgriezt dabā vairākus īpaši aizsargājamus putnus - melnos stārķus, mazos ērgļus, jūras ērgļus, vistu vanagus, zivjērgļus, kā arī meža pūces un ūpjus.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Ģimnāzijas pedagogs: Matemātikas eksāmens mākslīgi vienkāršots

Šogad 9.klašu matemātikas eksāmens mākslīgi vienkāršots, lai visi spētu pabeigt pamatskolu, šādu vērtējumu Latvijas Televīzijai paudis Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas matemātikas skolotājs, direktora vietnieks Dainis Kriķis. Savukārt par eksāmenu saturu atbildīgā Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) to noliedz.

Interesanti fakti Ko var pārvadāt jumta bagāžniekā un ko salonā: eksperta viedoklis (+VIDEO)

"Mūsu ceļojums sākas jau mājās - ar sarakstu un vienošanos, kur kas tiks likts".

Interesanti fakti Jaunajā darba nedēļā lietus gaidāms visā valsts teritorijā

Jaunajā darba nedēļā lietus gaidāms visā valsts teritorijā, tostarp nedēļas vidū centrālajos un austrumu rajonos iespējams arī stiprs lietus un pērkona negaiss, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķu prognozes.

Interesanti fakti Saldējums nav tikai deserts - tas ir vasaras simbols (+VIDEO)

Padomāts arī par cilvēkiem, kas īpaši piedomā pie produktu sastāva, bet pavisam no našķiem atteikties nevēlās.

Lasiet arī