Laiks uz Mēness rit ātrāk nekā uz Zemes. Par cik daudz?

Interesanti fakti
VS.LV 07:56, 11.07.2024 0

Lai nākotnē varētu veiksmīgi izpētīt Zemes pavadoni, ir ļoti svarīgi saprast, cik precīzi laiks plūst uz Mēness.

 
Foto: pixabay

NASA zinātnieki arXiv preprint serverī ir publicējuši jauna pētījuma rezultātus, kuru mērķis bija noteikt precīzu laika plūsmu uz Mēness. Rezultātā zinātniekiem izdevās noskaidrot, cik daudz straujāk laiks rit uz Mēness nekā uz Zemes, raksta ScienceAlert.

Par gravitācijas spēju palēnināt laiku zinātnieki ir zinājuši jau kopš Einšteina vispārējās relativitātes teorijas izstrādes. Tomēr praktiskie aspekti, kā izmērīt laika izkropļojumus, kas rodas objektu gravitācijas atšķirību dēļ, gandrīz 100 gadus nav spējuši sniegt precīzus rādījumus.

Tikai pēdējo 10 gadu laikā ir izstrādāti ļoti jutīgi atompulksteņi, kas spēj noteikt nelielas laika atšķirības starp diviem objektiem, kuri pārvietojas viens attiecībā pret otru un kuriem ir atšķirīga gravitācija.

Taču astronauti pēdējo reizi uz Mēness atradās 1972. gadā, tāpēc nebija iemesla noskaidrot, cik lielā mērā gravitācijas radītie laika izkropļojumi ietekmē laika ritējumu uz Mēness. Mūsu pavadoņa gravitācija ir tikai 1/6 no Zemes gravitācijas.

2026. gadā NASA plāno nosūtīt astronautus uz Mēnesi, tāpēc mums ir nepieciešams precīzi zināt, cik ļoti laiks uz Mēness atšķiras no laika uz Zemes. Tas ir nepieciešams, lai pareizi sinhronizētu uz Mēnesi lidojošo kosmosa kuģu navigācijas sistēmas. Šādām sistēmām nepieciešama nanosekunžu precizitāte, lai ikviens kosmosa kuģis varētu pareizi navigēt.

Zinātnieki apgalvo, ka 52 gadu laikā, kopš pēdējie astronauti pameta Mēnesi, ir pagājusi par 1,1 sekundi vairāk. Pētījums liecina, ka katru dienu uz Mēness laiks paiet par 0,0000575 sekundēm ātrāk nekā uz Zemes.

Šo vērtību zinātnieki ieguva, aprēķinot slīdošo laika skalu Zemei un Mēnesim attiecībā pret Saules sistēmas bāricentru, kas ir Saules sistēmas kopējais masas centrs, ap kuru griežas Saule, planētas un pavadoņi.

Pētījuma rezultāts vēl nav recenzēts, un galīgais Mēness laika noteikšanas rezultāts jāapstiprina pasaules kosmosa aģentūrām, Starptautiskajam svaru un mēru birojam, kā arī Starptautiskajai Astronomijas savienībai. Šis lēmums jāpieņem augustā.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Eksperts: Platforma «X» atjaunojusi komunistu tradīcijas ASV politikā

Platforma "X" jeb tviteris ir atjaunojis komunistu tradīcijas ASV politikā, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) pētnieks, Latvijas Transatlantiskās organizācijas valdes loceklis Sandis Šrāders.

Interesanti fakti Siliņa saņēmusi Ukrainas valsts ordenu

\Uzturoties vizītē Ukrainā, Latvijas Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) saņēmusi Ukrainas valsts apbalvojumu - Kņazienes Olgas I šķiras ordeni, kuru premjerei pasniedza Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, informēja Ministru kabineta preses sekretāre Santa Jirgensone.

Interesanti fakti Latvietis izstrādājis datorspēli, kas mudina staigāt (+VIDEO)

Darbības, piemēram, cirst kokus, ir iespējams uzstādīt pirms došanās pastaigā.

Interesanti fakti Latvijas ūdenstilpēs pārņem bīstamais rotāns, ihtiologi ceļ trauksmi (+VIDEO)

Šī asarveidīgo kārtas suga nāk no Ķīnas ziemeļaustrumiem.

Lasiet arī

Pasaule «SpaceX» kosmosa kuģa apkalpe veikusi pirmo privātpersonu izgājienu kosmosā

Miljardiera Īlona Maska kompānija "SpaceX" ceturtdien iegājusi vēsturē ar pirmo privātās apkalpes izgājienu kosmosā.

Interesanti fakti Saturns šonedēļ būs vislielākais un spožākais

Milzu gāzes planēta būs opozīcijā, un nākamreiz šāda parādība būs novērojama tikai pēc gada.

Ekonomika Latvijas uzņēmēji mācās izmantot kosmosa datus (+VIDEO)

Rīgas dome aicina izstrādāt digitālus risinājumus viedās pilsētas koncepcijas attīstīšanai.

Interesanti fakti Pirmā nolaišanās uz komētas: kādus noslēpumus atklāja zinātnieki (+FOTO)

Pirms 10 gadiem kosmosa kuģis "Rosetta" pirmo reizi vēsturē iegāja komētas orbītā un no tās virsmas palaida nosēšanās aparātu.