Laiks uz Mēness rit ātrāk nekā uz Zemes. Par cik daudz?

Interesanti fakti
VS.LV 07:56, 11.07.2024 0

Lai nākotnē varētu veiksmīgi izpētīt Zemes pavadoni, ir ļoti svarīgi saprast, cik precīzi laiks plūst uz Mēness.

 
Foto: pixabay

NASA zinātnieki arXiv preprint serverī ir publicējuši jauna pētījuma rezultātus, kuru mērķis bija noteikt precīzu laika plūsmu uz Mēness. Rezultātā zinātniekiem izdevās noskaidrot, cik daudz straujāk laiks rit uz Mēness nekā uz Zemes, raksta ScienceAlert.

Par gravitācijas spēju palēnināt laiku zinātnieki ir zinājuši jau kopš Einšteina vispārējās relativitātes teorijas izstrādes. Tomēr praktiskie aspekti, kā izmērīt laika izkropļojumus, kas rodas objektu gravitācijas atšķirību dēļ, gandrīz 100 gadus nav spējuši sniegt precīzus rādījumus.

Tikai pēdējo 10 gadu laikā ir izstrādāti ļoti jutīgi atompulksteņi, kas spēj noteikt nelielas laika atšķirības starp diviem objektiem, kuri pārvietojas viens attiecībā pret otru un kuriem ir atšķirīga gravitācija.

Taču astronauti pēdējo reizi uz Mēness atradās 1972. gadā, tāpēc nebija iemesla noskaidrot, cik lielā mērā gravitācijas radītie laika izkropļojumi ietekmē laika ritējumu uz Mēness. Mūsu pavadoņa gravitācija ir tikai 1/6 no Zemes gravitācijas.

2026. gadā NASA plāno nosūtīt astronautus uz Mēnesi, tāpēc mums ir nepieciešams precīzi zināt, cik ļoti laiks uz Mēness atšķiras no laika uz Zemes. Tas ir nepieciešams, lai pareizi sinhronizētu uz Mēnesi lidojošo kosmosa kuģu navigācijas sistēmas. Šādām sistēmām nepieciešama nanosekunžu precizitāte, lai ikviens kosmosa kuģis varētu pareizi navigēt.

Zinātnieki apgalvo, ka 52 gadu laikā, kopš pēdējie astronauti pameta Mēnesi, ir pagājusi par 1,1 sekundi vairāk. Pētījums liecina, ka katru dienu uz Mēness laiks paiet par 0,0000575 sekundēm ātrāk nekā uz Zemes.

Šo vērtību zinātnieki ieguva, aprēķinot slīdošo laika skalu Zemei un Mēnesim attiecībā pret Saules sistēmas bāricentru, kas ir Saules sistēmas kopējais masas centrs, ap kuru griežas Saule, planētas un pavadoņi.

Pētījuma rezultāts vēl nav recenzēts, un galīgais Mēness laika noteikšanas rezultāts jāapstiprina pasaules kosmosa aģentūrām, Starptautiskajam svaru un mēru birojam, kā arī Starptautiskajai Astronomijas savienībai. Šis lēmums jāpieņem augustā.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Trešdien gaisa temperatūra vietām pakāpsies līdz +29 grādiem

Trešdien Latvijā maksimālā gaisa temperatūra gaidāma no +20..+24 grādiem daļā piekrastes līdz pat +29 grādiem Zemgalē, prognozē sinoptiķi.

Interesanti fakti FM valsts sekretāres Bānes ienākumi pērn sasnieguši 167 900 eiro

Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāres Baibas Bānes ienākumi pagājušajā gadā sasnieguši 167 890 eiro, kas ir par 4% vairāk nekā 2023.gadā, liecina Bānes valsts amatpersonas deklarācija par 2024.gadu.

Interesanti fakti Gada laikā Latvijā reģistrētas 235 viena dzimuma partnerības

Gada laikā, kopš Latvijā ieviests Partnerības institūts, reģistrētas 235 viena dzimuma partnerības, aģentūru LETA informēja Latvijas Zvērinātu notāru padome.

Interesanti fakti Apakšveļas izvēle ir vienlīdz svarīga gan sievietēm, gan vīriešiem (+VIDEO)

Pētījumi ir aktuāli vēl aizvien, jo cilvēku ķermeņu formas turpina mainīties - to ietekmē gan dzīvesstils, gan ģenētiskā daudzveidība.

Lasiet arī

Interesanti fakti Dabas muzejs iegādājies 1863.gadā Latvijā nokrituša meteorīta fragmentu

Latvijas Nacionālais dabas muzejs (LNDM) savas 180.jubilejas gadā interneta izsoļu vietnē "Ebay" iegādājies 1863.gadā Latvijā nokrituša meteorīta fragmentu, aģentūru LETA informēja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Polīna Šķiņķe.

Interesanti fakti Raķete «Starship» izmēģinājumā eksplodē virs Indijas okeāna

ASV uzņēmums "SpaceX" otrdien palaida raķeti "Starship" devītajā izmēģinājuma lidojumā, kas atkal izrādījās neveiksmīgs, jo raķete eksplodēja virs Indijas okeāna.

Interesanti fakti Latvija pievienojas starptautiskajam Kosmosa līgumam

Latvija piektdien oficiāli kļuvusi par dalībvalsti līgumam par valstu darbības principiem kosmosa, tostarp Mēness un citu debess ķermeņu, izpētē un izmantošanā jeb Kosmosa līgumam, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā.