• Egija,
  • Egmonts,
  • Egons,
  • Henrihs,
  • Henriks
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Smiltenes pusē ir varenākais ozols Baltijā, iespējams Eiropā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 08:41, 23.06.2024


Dižkoku pētnieki atklāj jaunus tūristus interesējošus objektus.


Mēru dižozols.

Pēc līdzšinējiem datiem Mēru dižozols tika uzskatīts par ozolu ar kuplāko vainagu Baltijā, un 13. jūnijā šis apgalvojums apstiprinājās vēl vairāk – pieaudzis ir gan ozola stumbra apkārtmērs, gan vainaga kuplums. Pēc 13. jūnija mērīšanas datiem vainaga projekcija ziemeļu virzienā ir 16,6 m, dienvidu virzienā – 17 m, austrumu – 22,2, bet rietumu – 16,8 m. Projekcija katrā virzienā atšķiras, tas rāda, ka ozolam katra debesu puse dāvā atšķirīgas iespējas kuplot. Mēru dižozola datiem nācis klāt jauns aprēķins, un tas ir vainaga laukums – tā lielums ir 0,1 ha. Aprēķinu veica Kardioloģijas un Reģeneratīvās medicīnas institūta vadošais pētnieks un RTU Zinātņu doktors Tālivaldis Freivalds, kurš kopā ar Gunti Eniņu bija klātesošs viesis pasākumā.

Ņemot vērā, ka ozolu dabiskajā izplatības areālā lielākā koncentrācija ir subtropu un vidēji mērena klimata apgabalos, bet tālāk uz ziemeļiem sāk dominēt skujkoku sugas, un Latvija atrodas areāla Ziemeļu daļā, tad pēc esošajiem un pieejamajiem datiem samērā droši var apgalvot, ka Smiltenes novads joprojām var lepoties ar vainagā kuplāko dižozolu Baltijā.

Vai varam būt lepni ar to arī Eiropas mērogā? – šis jautājums ir atklāts. Pēc dendrologa Andreja Svilāna teiktā, lielākoties tiek pētīti un iegūti dati par dižkoku stumbru resnumu un augstumu, daudz mazāk tiek pieminēts vainaga kuplums, tādēļ trūkst pieejamās informācijas, ar kuru varētu salīdzināt tieši vainaga kupluma izmērus. Tad būtu jāveic sadarbība ar Eiropas lielo koku pētniekiem, lai šādus salīdzinošos datus iegūtu. Tāpat būtu jāņem vērā koka dabiskās augšanas īpatnības, jo, pieaugot stumbram un vecumam, zaru izstiepšanās process var mainīties un katram kokam tas ir individuāls.

Bet lepnums par Mēru dižozola vainaga skaistumu, ko veido ļoti harmoniskā veidā augošie zari, stumbra pieaugošais pamatīgums, mizas raupjums un bagātība, kas slēpj veselu dzīvotni, ļauj Smiltenes novadā dzīvojošajiem un novada ciemiņiem iedvesmoties, bagātināties un lepoties ar dižkoka spēku, tas arvien ir tradicionālo svētku rituālu centrā, iedvesmo fotogrāfus, māksliniekus un jebkuru, kurš pie koka piegājis. Un, kas zina – iespējams, ka šis lepnums nākotnē ļaus izlolot sapni par kuplāko dižozolu Eiropā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Latvijā saimnieces savus ledusskapjus pārskata vasarā (+VIDEO)

Rectpte N 1: zveidojiet sarakstu ar iecienītajām maltītēm.

Interesanti fakti Jūlijs ir tomātu mēnesis, Āgenskalna tirgū notiks garšas meistarklase (+VIDEO)

Uzturs spēlē būtisku lomu cilvēka veselības un labsajūtas uzturēšanā.

Interesanti fakti Iespējams, būs jāglābj NASA astronauti, kas «nav iestrēguši» SKS

Abiem astronautiem, kuri orbītā ieradās ar kosmosa kuģi "Boeing Starliner", bija paredzēts atgriezties uz Zemes jūnijā. Tomēr tagad viņi kosmosā uzturēsies vismaz līdz augusta vidum.

Interesanti fakti Latvija ir zirgu un jāšanas sporta zeme, to pierādīs Inčukalnā (+VIDEO)

Jāšana ar koka zirgiem (hobby horse) pasaulē kļūst arvien populārāka, šogad arī pie mums tā ir iekļauta sacensību programmā.

Lasiet arī

Sabiedrība Veiksmīgi palīdzēja septiņiem dižkokiem Valmieras novadā (+VIDEO)

Lai veicinātu dabas pieminekļu vērtību iepazīšanu, rudenī pašvaldība atjaunoja informācijas stendus.

Sabiedrība Rīdziniekus aicina sniegt viedokli par koku aizsardzību, uzturēšanu un ciršanu

Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus sniegt savu viedokli par ārpus mežu augošu koku aizsardzību, uzturēšanu un ciršanu galvaspilsētā. Viedokli var izteikt līdz līdz 2024.gada 14.janvārim.

Sabiedrība Rīgas ielās šogad iestādīs rekordlielu koku skaitu

Koki šoruden tiek stādīti dažādās apkaimēs - Āgenskalā, Iļģuciemā, Imantā, Vecmīlgrāvī, Dzirciemā, Mežaparkā, Bolderājā un Vecāķos.