• Egija,
  • Egmonts,
  • Egons,
  • Henrihs,
  • Henriks
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Eksperte: Latvijā izdzertas kafijas tase izmaksā 140 litru ūdens (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 08:46, 21.06.2024


Bioloģiskā saimniekošana ir ļoti svarīgs rīks, lai mazinātu cilvēku saimnieciskās darbības sekas.


Dzēriena izskats pazinējam var daudz pastāstīt.

Kafija pa ceļam ir viens no mūsdienu dzīvesveida dabiskajiem pavadoņiem. Dodoties ikdienas gaitās, atvelkot elpu starp svarīgiem darbiem, atpūšoties ar draugiem vai veltot brīdi sev, - dažādi kafijas dzērieni padara garšīgāku katru mirkli. Kafija jau sen vairs nav tikai "melna" vai "balta" - baristu radošums ļauj baudīt plašu kafijas veidu klāstu un teju neierobežotu skaitu garšu kombināciju. Tomēr garša nav vienīgais kritērijs, kas vienu kapučīno atšķir no cita. Mūsdienu pasaulē, kur ilgtspēja nu jau ir ne tikai stila, bet arī izdzīvošanas jautājums, arvien lielāka nozīme ir tam, kā kafija tiek audzēta un iegūta.

Ekoloģiski audzēta kafija - veselīgākai videi

Kafijas audzēšana rada ļoti lielu ietekmi uz apkārtējo vidi un ir viens no galvenajiem lietusmežu iznīcināšanas cēloņiem: daži aprēķini rāda, ka, runājot vides resursu kategorijās, viena kafijas tase izmaksā 140 litru ūdens, kas vajadzīgi tās izaudzēšanai, un apmēram 6 kvadrātcentimetrus lietusmežu, kas tiek izcirsti kafijas plantāciju iekopšanai. Tas savukārt noplicina bioloģisko daudzveidību un veicina sugu izzušanu.

Tāpēc bioloģiskā saimniekošana ir ļoti svarīgs rīks, lai mazinātu cilvēku saimnieciskās darbības sekas, bet pāreja uz ekoloģisku kafiju un produktu izmantošanu, kas ražoti no atjaunojamām izejvielām, - nozīmīgs solis ceļā uz ilgtspējīgāku, sociāli atbildīgāku un videi draudzīgāku kafijas tirgu, it īpaši apstākļos, kad kafija līdzi ņemšanai ir viens no populārākajiem produktiem uzkodu un dzērienu "pa ceļam" segmentā.

Kvalitāte tieši ietekmē garšu

"Arabica ir pasaulē populārākā kafijas pupiņu šķirne, kas arī kvalitātes ziņā parasti ir izvēle numur viens. Simtprocentīga Arabica ir izsmalcināta un niansēta, un tieši pēc šīs kafijas lūkojas īsteni gardēži. Tomēr arī vienas un tās pašas šķirnes pupiņas var būt ar atšķirīgām garšas īpašībām, ko lielā mērā nosaka to audzēšanas veids.

Pāreja uz ekoloģiski audzētām pupiņām ļauj no šīs tumši grauzdētās kafijas pagatavotajos dzērienos baudīt šokolādes un karameles notis, kas var pilnībā atplaukt tikai tad, ja visā kafijas ieguves procesā no augsnes, mēslošanas un laistīšanas līdz grauzdēšanai tiek ievēroti dabiskas un ekoloģiskas ražošanas principi," skaidro kafijas eksperte Vita Breidaka.

Ekoloģisks ne vienmēr nozīmē dārgāks

Ne vienmēr tas, kas maksā vairāk, ir vislabākais, ko var iegūt, kaut arī ekoloģiski audzētas kafijas gadījumā būtu vērts samaksāt arī nedaudz augstāku cenu.

Ilgtspējai ir arvien lielāka nozīme visos kafijas dzīves cikla posmos: cilvēkiem ir svarīgi, lai dzēriens, kas nonāk viņu tasītēs, būtu no ekoloģiski un sociāli atbildīgi audzētiem produktiem, lai tāpēc nebūtu izcirsti lietusmeži, lai kafijas grauzdēšanā tiktu izmantota zaļā enerģija, lai cilvēkiem, kuri to audzējuši, godīgi samaksā par darbu, lai kafijas pupiņas var iegādāties arī bez iepakojuma, bet kafijas dzērienus - savās līdzi paņemtajās krūzītēs. Apzinoties sabiedrības arvien pieaugošo izpratni par ilgtspējas jautājumiem, arī ražotāji un tirgotāji tam pievērš ļoti lielu uzmanību, tiecoties iegūt visus iespējamos sertifikātus, kas apliecina kafijas izcelsmi, cenšoties atteikties no vienreizlietojamām krūzītēm un meklējot risinājumus dažādiem loģistikas izaicinājumiem. Piemēram, izlietotos kafijas biezumus var izmantot kompozītmateriālu, kurināmā brikešu un citu produktu ražošanai.

"Faktors, kas var ietekmēt ikviena kafijas mīļotāja ikdienu, ir kafijas cenas pasaulē - pēdējos gados kafija kļūst arvien dārgāka. Cenu kāpumu izraisa gan laikapstākļi lielākajā kafijas ražotājvalstī Brazīlijā, kas būtiski ietekmē ražas apjomu un tirgus cenas, gan energoresursu cenu pieaugums, kas nav saudzējis arī kafijas industriju. Tomēr ar katru gadu dzeram arvien garšīgāku kafiju, jo visā pasaulē vērojama tendence kafijas kvalitātei uzlaboties - valstis, kas to audzē, arvien labāk apgūst šo arodu un cenšas izaudzēt arvien kvalitatīvāku kafiju, lai iegūtu labāko tirgus cenu.

Kafijas dzērienu tirgotāji tomēr tiecas saglabāt demokrātiskas cenas, kas pieejamas gan studentam vai senioram, gan labi pelnošam uzņēmējam, vienlaikus veicinot skaistu paradumu - tā vietā, lai aiz ieraduma dzertu daudz lētas un ne tik garšīgas kafijas, aplejot biezumus krūzītē, kafijas baudīšanu piedzīvot kā garšas svētkus un sociālās saites stiprinošu nodarbi, dzerot patiešām labu kafiju kopā ar draugiem," ir pārliecināta Vita Breidaka.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Latvijā saimnieces savus ledusskapjus pārskata vasarā (+VIDEO)

Rectpte N 1: zveidojiet sarakstu ar iecienītajām maltītēm.

Interesanti fakti Jūlijs ir tomātu mēnesis, Āgenskalna tirgū notiks garšas meistarklase (+VIDEO)

Uzturs spēlē būtisku lomu cilvēka veselības un labsajūtas uzturēšanā.

Interesanti fakti Iespējams, būs jāglābj NASA astronauti, kas «nav iestrēguši» SKS

Abiem astronautiem, kuri orbītā ieradās ar kosmosa kuģi "Boeing Starliner", bija paredzēts atgriezties uz Zemes jūnijā. Tomēr tagad viņi kosmosā uzturēsies vismaz līdz augusta vidum.

Interesanti fakti Latvija ir zirgu un jāšanas sporta zeme, to pierādīs Inčukalnā (+VIDEO)

Jāšana ar koka zirgiem (hobby horse) pasaulē kļūst arvien populārāka, šogad arī pie mums tā ir iekļauta sacensību programmā.

Lasiet arī

Veselība Kādi hormoni nepieciešami latviešu vīrietim, lai viņš būtu laimīgs (+VIDEO)

Vielu disbalansu veicina kaitīgie ieradumi, kā smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana.

Veselība Kairinātu zarnu sindroms: kāpēc šī slimība skar Latvijas pacientus (+VIDEO)

Daži cilvēki cieš gadiem ilgi, bet citiem šī problēma ir īslaicīga.

Veselība Tuvojas vasara, jāpārskata diēta: padoms no farmaceita (+VIDEO)

Mūsu ķermeņiem ir nepieciešami dažādi vitamīni un minerālvielas, lai nodrošinātu organisma funkcijas un labsajūtu, it īpaši siltā un karstā laikā.

Veselība Farmaceite: Latvijas cilvēkiem pavasarī jāveido vitamīnu komplekss (+VIDEO)

Tāpat nepieciešamības gadījumā talkā var nākt papildu uztura bagātinātāju uzņemšana.