• Anrijs,
  • Arkādijs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


NASA iemūžina Ķīnas vēsturisko moduli Mēness tālākajā pusē

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 07:22, 19.06.2024


Drīzumā uz Zemes nolaidīsies kapsula ar paraugiem, kas savākti ar Chang'e-6 nolaižamo aparātu.


Foto: NASA

NASA kosmosa kuģis "Lunar Reconnaissance Orbiter", kas riņķo ap Mēnesi, uzņēma Ķīnas "Chang'e-6" nolaišanās aparāta attēlu. Šis aparāts nolaidās Apollo krāterī Mēness tālākajā pusē 2. jūnijā, kļūstot par pirmo ierīci vēsturē, kas paņēmusi Mēness iežu paraugus no šīs reģiona daļas, kura vienmēr ir slēpta no Zemes. Pēc divām dienām kapsula ar paraugiem tika nosūtīta kosmosā, un tuvākajā laikā tā nonāks uz Zemes, raksta "Space".

"Lunar Reconnaissance Orbiter" uzņēma pirmo "Chang'e-6" nolaišanās aparāta fotogrāfiju dažas dienas pēc veiksmīgas nosēšanās Apollo krāterī. NASA nesen dalījās ar unikālu fotogrāfiju, kurā ķīniešu modulis parādās kā spilgti balts plankums attēla centrā.

Zinātnieki uzskata, ka moduli ieskaujošās zonas palielinātais spilgtums ir saistīts ar nolaižamā aparāta dzinēju izplūdes gāzēm. Šī parādība ir novērojama arī ap citiem līdzīgiem moduļiem.

NASA zinātnieki publicēja arī tās pašas teritorijas fotogrāfiju, kas tika uzņemta ar "Lunar Reconnaissance Orbiter" ilgi pirms "Chang'e-6" nolaišanās. Tādējādi ir iespējams redzēt, kā šis reģions izskatījās pirms Ķīnas aparāta apmeklējuma. Zinātnieki norāda, ka moduļa nosēšanās vieta ir klāta ar atdzesētu vulkānisku iezi, kas radies vulkāna izvirdumu rezultātā uz Mēness vairāk nekā pirms 3 miljardiem gadu.

Agrāk "Chang'e-6" moduļa fotogrāfiju, kas atrodas uz Mēness virsmas, uzņēmis neliels Mēness roveris, kas ieradās kopā ar moduli. Šajā fotoattēlā redzams, kā modulis tur Ķīnas karogu, izmantojot manipulatoru.

"Chang'e-6" misija pirmo reizi vēsturē savāca vietējās augsnes paraugus no Mēness tālākās puses. Ķīna kļuva par pirmo valsti, kas veiksmīgi savāca šos paraugus un nosūtīja tos uz Zemi. Kapsula ar paraugiem orbītā ap Mēnesi tika savienota ar ierīci, kas paredzēta to nogādāšanai uz mūsu planētu. Kapsula ar dārgo kravu uz Zemes vajadzētu ierasties 25. jūnijā, tādējādi pabeidzot 53 dienas ilgo "Chang'e-6" misiju.

Ķīniešu zinātnieki ir parādījuši, kā "Chang'e-6" modulis savāca iežu paraugus Mēness pusē, kas vienmēr bijusi slēpta no mums. Mēness tālākā puse zinātniekiem ir noslēpumaina, jo tā atšķiras no mūsu satelīta redzamās puses. Tādēļ iegūtie Mēness augsnes paraugi var sniegt atbildes uz daudziem zinātniskiem jautājumiem par Mēness vēsturi un evolūciju.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Jūra vērs durvis Neptūnam: zvejnieksvētki Tukuma novadā (+VIDEO)

Tā būs diena, kad Engure un Lapmežciems, katrs jūrciems savā veidā iedzīvinās šo tradīciju ar jaunu elpu.

Interesanti fakti Ceturtdiena būs karstākā diena kopš pērnās vasaras; pastiprināsies vējš

Ceturtdien Latvijā pirmo reizi kopš pagājušā gada vasaras gaisa temperatūra pārsniegs +30 grādus, prognozē sinoptiķi.

Interesanti fakti Trešdien gaisa temperatūra vietām pakāpsies līdz +29 grādiem

Trešdien Latvijā maksimālā gaisa temperatūra gaidāma no +20..+24 grādiem daļā piekrastes līdz pat +29 grādiem Zemgalē, prognozē sinoptiķi.

Interesanti fakti FM valsts sekretāres Bānes ienākumi pērn sasnieguši 167 900 eiro

Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāres Baibas Bānes ienākumi pagājušajā gadā sasnieguši 167 890 eiro, kas ir par 4% vairāk nekā 2023.gadā, liecina Bānes valsts amatpersonas deklarācija par 2024.gadu.

Lasiet arī

Interesanti fakti «Amazon» palaiž interneta satelītus

ASV tiešsaistes tirdzniecības uzņēmums "Amazon" pirmdien palaida savas meitsabiedrības "Project Kuiper" pirmos interneta satelītus, sākot konkurenci ar Īlona Maska uzņēmuma "SpaceX" interneta satelītu "Starlink" tīklu.

Interesanti fakti ASV un Krievijas astronautu komanda devusies uz SKS

ASV un Krievijas astronauti otrdien ar krievu kosmosa kuģi sekmīgi devušies ceļā uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS).

Ekonomika Latvijā attīsta Zemes novērošanas datus un ģeotelpiskās tehnoloģijas (+VIDEO)

Katrs eiro, kas ieguldīts kosmosa programmās, piesaista papildu 2,8 eiro investīcijas.

Interesanti fakti «SpaceX» kosmosa kuģis dodas pirmajā orbitālajā lidojumā virs Zemes poliem

ASV uzņēmuma "SpaceX" kosmosa kuģis "Crew Dragons" ar četriem privātiem astronautiem pirmdien devās vēsturē pirmajā orbitālajā lidojumā virs Zemes poliem.