• Estere,
  • Hermīne
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


NASA iemūžina Ķīnas vēsturisko moduli Mēness tālākajā pusē

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 07:22, 19.06.2024


Drīzumā uz Zemes nolaidīsies kapsula ar paraugiem, kas savākti ar Chang'e-6 nolaižamo aparātu.


Foto: NASA

NASA kosmosa kuģis "Lunar Reconnaissance Orbiter", kas riņķo ap Mēnesi, uzņēma Ķīnas "Chang'e-6" nolaišanās aparāta attēlu. Šis aparāts nolaidās Apollo krāterī Mēness tālākajā pusē 2. jūnijā, kļūstot par pirmo ierīci vēsturē, kas paņēmusi Mēness iežu paraugus no šīs reģiona daļas, kura vienmēr ir slēpta no Zemes. Pēc divām dienām kapsula ar paraugiem tika nosūtīta kosmosā, un tuvākajā laikā tā nonāks uz Zemes, raksta "Space".

"Lunar Reconnaissance Orbiter" uzņēma pirmo "Chang'e-6" nolaišanās aparāta fotogrāfiju dažas dienas pēc veiksmīgas nosēšanās Apollo krāterī. NASA nesen dalījās ar unikālu fotogrāfiju, kurā ķīniešu modulis parādās kā spilgti balts plankums attēla centrā.

Zinātnieki uzskata, ka moduli ieskaujošās zonas palielinātais spilgtums ir saistīts ar nolaižamā aparāta dzinēju izplūdes gāzēm. Šī parādība ir novērojama arī ap citiem līdzīgiem moduļiem.

NASA zinātnieki publicēja arī tās pašas teritorijas fotogrāfiju, kas tika uzņemta ar "Lunar Reconnaissance Orbiter" ilgi pirms "Chang'e-6" nolaišanās. Tādējādi ir iespējams redzēt, kā šis reģions izskatījās pirms Ķīnas aparāta apmeklējuma. Zinātnieki norāda, ka moduļa nosēšanās vieta ir klāta ar atdzesētu vulkānisku iezi, kas radies vulkāna izvirdumu rezultātā uz Mēness vairāk nekā pirms 3 miljardiem gadu.

Agrāk "Chang'e-6" moduļa fotogrāfiju, kas atrodas uz Mēness virsmas, uzņēmis neliels Mēness roveris, kas ieradās kopā ar moduli. Šajā fotoattēlā redzams, kā modulis tur Ķīnas karogu, izmantojot manipulatoru.

"Chang'e-6" misija pirmo reizi vēsturē savāca vietējās augsnes paraugus no Mēness tālākās puses. Ķīna kļuva par pirmo valsti, kas veiksmīgi savāca šos paraugus un nosūtīja tos uz Zemi. Kapsula ar paraugiem orbītā ap Mēnesi tika savienota ar ierīci, kas paredzēta to nogādāšanai uz mūsu planētu. Kapsula ar dārgo kravu uz Zemes vajadzētu ierasties 25. jūnijā, tādējādi pabeidzot 53 dienas ilgo "Chang'e-6" misiju.

Ķīniešu zinātnieki ir parādījuši, kā "Chang'e-6" modulis savāca iežu paraugus Mēness pusē, kas vienmēr bijusi slēpta no mums. Mēness tālākā puse zinātniekiem ir noslēpumaina, jo tā atšķiras no mūsu satelīta redzamās puses. Tādēļ iegūtie Mēness augsnes paraugi var sniegt atbildes uz daudziem zinātniskiem jautājumiem par Mēness vēsturi un evolūciju.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Latvijā saimnieces savus ledusskapjus pārskata vasarā (+VIDEO)

Rectpte N 1: zveidojiet sarakstu ar iecienītajām maltītēm.

Interesanti fakti Jūlijs ir tomātu mēnesis, Āgenskalna tirgū notiks garšas meistarklase (+VIDEO)

Uzturs spēlē būtisku lomu cilvēka veselības un labsajūtas uzturēšanā.

Interesanti fakti Iespējams, būs jāglābj NASA astronauti, kas «nav iestrēguši» SKS

Abiem astronautiem, kuri orbītā ieradās ar kosmosa kuģi "Boeing Starliner", bija paredzēts atgriezties uz Zemes jūnijā. Tomēr tagad viņi kosmosā uzturēsies vismaz līdz augusta vidum.

Interesanti fakti Latvija ir zirgu un jāšanas sporta zeme, to pierādīs Inčukalnā (+VIDEO)

Jāšana ar koka zirgiem (hobby horse) pasaulē kļūst arvien populārāka, šogad arī pie mums tā ir iekļauta sacensību programmā.

Lasiet arī

Interesanti fakti Skafandru daudz, bet nav ar ko doties kosmosā: NASA ir lielas problēmas

Kosmosa aģentūra saskaras ar lielu jaunu skafandru trūkumu, lai aizstātu sabrukušos 80. gadu skafandrus.

Interesanti fakti Ceļojums uz Urānu: aizraujošs, bet nāvējošs piedzīvojums 54,4 minūtēs

Zinātnieki uzskata, ka ceļojums uz Urānu varētu būt neaizmirstams un, visticamāk, nāvējošs. Lai sasniegtu šo Saules sistēmas nomali, būtu nepieciešami desmit gadi.

Interesanti fakti Zinātnieki izstrādā kosmosa ķieģeļus, lai izveidotu bāzi uz Mēness (+FOTO)

Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) "kosmosa ķieģeļi" būs apskatāmi atsevišķos "Lego" veikalos visā pasaulē.