• Akvelīna,
  • Ernestīne,
  • Ingmārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Astoņās diennaktīs brīvprātīgie izglābuši vairāk nekā 1 200 krupju

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 18:31, 10.05.2024


Lai arī šogad abinieku migrācija uzsākās netipiski agri, Dabas aizsardzības pārvaldes (pārvalde) kampaņā “Misija-KRUPIS. Izglāb princi!” iesaistījās 149 brīvprātīgie, informēja VS.LV Ilze Reinika, Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā komunikācijas speciāliste.


Foto: LETA

Tie aktīvajā abinieku migrācijas laikā visā Latvijā uz autoceļiem izglāba 1226 krupjus un vēl vairākus simtus citu abinieku, pārnesot tos drošībā no ceļa brauktuves uz ceļa malu. Summējot misijā pavadīto laiku, krupju un citu abinieku glābšanas darbos šogad pavadītas astoņas diennaktis.

“Esam pateicīgi ikvienam brīvprātīgajam, kas šogad palīdzēja kaut vienam abiniekam droši šķērsot autoceļu. Visticamāk, ka izglābto abinieku skaits dabā ir daudz lielāks par misijas statistiku, jo ne visi dzīvību glābēji kļuva par oficiālajiem brīvprātīgajiem un sniedza ziņas par izglābtajiem “prinčiem”,” stāsta kampaņas koordinatore Ilze Reinika.

Krupju migrācija sākas līdz ar siltā laika iestāšanos, ko nevar precīzi iepriekš paredzēt. Šogad abinieku migrācija uzsākās netipiski agri – jau marta beigās, un turpinājās aprīlī. Citus gadus tikai aprīļa vidū vai beigās lēnie krupji mostas no ziemas miega un migrē uz savām nārsta vietām. Taču šogad aprīļa vidū ienāca visvairāk ziņu par masveida migrāciju teju visos apzinātajos migrāciju posmos. Tas krasi iezīmē klimata pārmaiņu klātbūtni arī Latvijā.

Pasaulē ierasta prakse ir pavasara abinieku migrācijas laikā piesaistīt brīvprātīgos abinieku glābšanai autoceļu tuvumā. Arī Latvijā jau trešo gadu brīvprātīgie apseko identificētos kritiskos punktus uz autoceļiem. Misija vienā vietā var notikt pat vairākas nedēļas, kuru laikā pārsvarā vakarā pēc saulrieta jāapseko noteiktais ceļa posms, un jāpalīdz abiniekiem šķērsot to dzīvībai bīstamais autoceļa posms, kā arī jāsniedz dati par migrācijas laikā novēroto.

Papildus sākotnēji pārvaldei jau zināmajām vietām ar sabiedrības līdzdalību pāris gadu laikā apzināti vēl vairāki desmiti krupju migrācijas vietu visos reģionos, kas šķērso autoceļus. Tādejādi brīvprātīgie šogad glābšanas darbiem varēja izraudzīties kādu no 50 kritiskajiem punktiem.

Misijas izskaņā līdz 26. maijam Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā skatāma kampaņas “Misija-KRUPIS. Izglāb princi!” izstāde. Tā atgādina, ka misijā piedalīties var ikviens, jo darbs nav grūts, bet atbildīgs. Gan izstādē, gan vietnē www.daba.gov.lv/lv/misija-krupis sniegtā informācija noderēs ikvienam, jo krupja mūžs ir ilgs, migrācijas ceļi nemainās un skaidri zināms, ka jau apzinātajos 50 ceļa posmos palīdzība būs nepieciešama arī nākamgad.

Par kampaņu

Katru gadu uz Latvijas autoceļiem tiek sabraukti tūkstošiem abinieku. Arī Latvijā abinieki ir nokļuvuši dabas ekspertu uzmanības lokā, jo parastā krupja izdzīvošanas sekmes gadu no gada samazina ne vien piemērotu dzīvotņu izzušana, bet arī cilvēka tieši radītie šķēršļi to izdzīvošanai – autoceļi. Kampaņas mērķis ir samazināt uz autoceļiem bojāgājušo krupju skaitu ar aktīvu sabiedrības līdzdalību, aktīvajā migrācijas laikā palīdzot tos pārnest pāri ceļam drošībā jau identificētajos autoceļu posmos.  


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Savus noslēpumus Jaunmoku pils atklās sestdien (+VIDEO)

Muiža vēstures avotos pirmoreiz pieminēta 1544. gadā.

Interesanti fakti Līdz jūlija beigām zvejot nēģus ir aizliegts (VIDEO)

Maijs ir upes nēģu (Lampetra fluviatilis) nārsta laiks. Suga ir īpaši aizsargājama un ierobežoti izmantojama, tādēļ līdz pat 31. jūlijam tos ir aizliegts zvejot ikvienā Latvijas upē, informēja VS.LV Ilze Reinika, Dabas aizsardzības pārvaldes
vecākā komunikācijas speciāliste.

Interesanti fakti Ceturtdien nav gaidāmas laikapstākļu izmaiņas

Ceturtdien Latvijā saglabāsies silts laiks un atsevišķās vietās valsts austrumu daļā gaidāms lietus, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Sabiedrība Aicina dot vārdu Durbes ligzdas jaunajam jūras ērglim

Latvijas Dabas fonds (LDF) aicina dot vārdu Durbes ligzdas jaunajam jūras ērglim, kas pagaidām tiek dēvēts par H kungu, liecina LDF tviterī publiskotais aicinājums.

Interesanti fakti Dabas aizsardzības pārvalde aicina brīvprātīgos glābt krupjus

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) jau trešo gadu, īstenojot kampaņu "Misija - Krupis. Izglāb princi!", aicina pieteikties brīvprātīgos krupju glābējus, lai aktīvajā migrācijas laikā noteiktā ceļa posmā palīdzētu krupjiem droši šķērsot brauktuvi.

Interesanti fakti Jūras ērgļu ligzdā Durbē izdēta pirmā ola

Durbē esošajā jūras ērgļu ligzdā, kuras norises Latvijas Dabas fonds (LDF) translē videotiešraidē, sestdienas, 23.marta, pēcpusdienā ir izdēta šosezon pirmā ola.

Sabiedrība Ragu meklētāju sarunas aizbaida jūras ērgļus no ligzdas Durbē

Ragu meklētāju sarunas aizbaidījušas jūras ērgļus no videotiešsaistē skatāmās ligzdas Durbē, apstiprināja Latvijas Dabas fonda (LDF) padomes loceklis, ornitologs Jānis Ķuze.