• Laila,
  • Lavīze,
  • Luīze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ministriem algas pieaugs par 423 eiro, Saeimas deputātiem - par 250 eiro

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 16:10, 08.12.2023


Saeimai apstiprinot 2024.gada valsts budžetu, politisko amatu ieņēmēji nākamgad saņems līdz 6% lielākas algas, aģentūru LETA informēja Valsts kancelejā (VK).


Foto: LETA

Paredzēts, ka algas apjoma izmaiņas paredzētas Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājam, Saeimas deputātiem, Augstākās tiesas priekšsēdētājam, Ministru prezidentam un ministriem, kā arī parlamentāriem sekretāriem, kāpumam sasniedzot 6%.

Šāds pieaugums, kā skaidro VK, ir mazāks, nekā varētu būt - atalgojuma pieaugums ierobežots atbilstoši likumā par valsts budžetu 2023.gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025.gadam noteiktajam. Ja nebūtu šī ierobežojošā norma, politiķu un atsevišķu citu amatu ieņēmēju algas pieaugtu pat par 12,4%. Tomēr atalgojuma pieauguma ierobežojums būs spēkā gan 2024.gadā, gan 2025.gadā.

Gan Valsts prezidents, gan Saeimas priekšsēdētāja, gan Ministru prezidenta atalgojums mēnesī palielināsies par 478 eiro. Ja šogad Valsts prezidents, Saeimas priekšsēdētājs un Ministru prezidents saņēma 7962 eiro mēnesī, tad nākamgad šo amatu pildītāji saņems 8440 eiro mēnesī.

Atalgojums par 239 eiro mēnesī palielināsies arī Saeimas deputātiem - ja līdz šim Saeimas deputātu atalgojums bija 3981 eiro mēnesī, tad nākamgad tas sasniegs 4220 eiro. VK atzīmē, ka Saeimas deputātu atalgojuma konkrētais apmērs var būt atkarīgs no papildu pienākumiem, ko veic konkrētais deputāts.

Ministru atalgojums palielināsies par 423 eiro. Ja šogad ministri saņēma 7052 eiro mēnesī, tad nākamgad viņi varēs rēķināties ar 7475 eiro mēnesī. Par 6% palielinās atalgojumu arī parlamentārajiem sekretāriem. Ja šogad paramentārie sekretāri saņēma 6256 eiro, tad nākamgad mēnesī viņi saņems 6631 eiro mēnesī.

Tā kā VK budžetā tiek iekļauts Ministru prezidenta, ministru un premjera parlamentārā sekretāra atalgojums, tad 2024.gadā plānotais tā apjoms, ja vien Saeimā, izskatot nākamā gada budžeta jautājumus galīgajā lasījumā, nenotiek kādas izmaiņas, tai skaitā nodokļu daļa, ir 2,1 miljonu eiro, kas ir par 122 169 eiro vairāk nekā 2023.gadā.

VK atzīmē, ka 2021.gada 16.novembrī Saeima atbalstīja valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kas aizsāka valsts pārvaldes nodarbināto atlīdzības sistēmas reformu. Reformas mērķis ir pakāpeniski sakārtot nodarbināto atlīdzības sistēmu, kas nebija mainīta kopš 2010.gada, vienlaikus gan līdzsvarojot valsts varas atzaru atlīdzību un uzlabojot taisnīgumu un caurskatāmību, gan arī atbilstoši valsts budžeta iespējām pakāpeniski palielinot nodarbinātajiem algas, lai tās sasniegtu mērķi - 80% no atalgojuma par līdzīgas vērtības darbu privātajā sektorā.

VK uzsver, ka atbilstoši valsts budžeta iespējām, pakāpeniski tiek palielināts atalgojums nodarbinātajiem valsts tiešās pārvaldes iestādēs. Atalgojuma pieaugums 2024.gadā tiek paredzēts tām amatu kategorijām, kurās algu nosaka ar koeficientu, un papildus tiem nodarbinātajiem valsts pārvaldē, kuriem šobrīd noteiktā mēnešalga atbilst 2023.gada mēnešalgu skalas intervāla minimumam vai ir zemāka par to. Tiem nodarbinātajiem, kam pašlaik atlīdzība tuvojas skalas viduspunktam, 2024.gadā palielinājums atalgojumā nav plānots.

Ja Saeima otrajā lasījumā atbalstīs budžeta likumprojektu, tad atbilstoši piešķirtajiem finanšu līdzekļiem 2024.gadā iestādes vadītājam būs jānodrošina, ka iestādē nodarbinātajiem noteiktā mēnešalga no nākamā gada 1.janvāra nav zemāka kā atbilstošās mēnešalgu grupas skalas intervāla minimums, kas noteikts atbilstoši katra kalendārā gada bāzes mēnešalgai, bet iestādē nodarbināto atlīdzība 2024.gadā nav zemāka kā 71,23% no skalas viduspunkta.

VK norāda, ka šis ir solis ceļā uz to, lai sasniegtu līmeni, kurā 70% iestādēs nodarbināto tiek nodrošināta atlīdzība 80% apmērā no mēnešalgas, ko par līdzīgas vērtības darbu maksā privātais sektors, un tādā veidā palielinātu publiskā sektora spēju konkurēt par nozaru profesionāļiem, piesaistīt un noturēt tos darbā valsts pārvaldē.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti OECD augstu novērtē Latviju digitālās identitātes jomā

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) augstu novērtējusi Latviju digitālās identitātes jomā, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Interesanti fakti Āboltiņa vēstnieces gaitas turpinās Nīderlandē

Līdzšinējā Latvijas vēstniece Itālijā Solvita Āboltiņa savas darba gaitas turpinās kā vēstniece Nīderlandē.

Interesanti fakti Ko sagaidīt unikālā Papes parka 10 tūkstošus hektāru platībā (+VIDEO)

Papes ezers ir lagūnas tipa sekls ezers – nozīmīga Eiropas Savienībā.

Interesanti fakti Advokāts turpina tiesāties ar Okupācijas muzeju par piecu eiro atmaksu

Rīgas apgabaltiesa 17.septembrī plkst.10 plāno sākt skatīt advokāta Renāra Brieža prasību pret Okupācijas muzeju par ekspozīcijas saturu un piecu eiro atmaksu, ko viņš iztērējis par ieejas biļeti, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Lasiet arī

Ekonomika Valdes locekļu vidējā mēneša pamatalga šogad Latvijā pieaugusi par 12,6%

Valdes locekļu vidējā mēneša pamatalga šogad Latvijā pieaugusi par 12,6%, kamēr Lietuvā pieaugums ir par 12,5%, bet Igaunijā - par 11,7%, salīdzinot ar pagājušo gadu, ziņo vadības konsultāciju uzņēmuma "Figure Baltic Advisory" pārstāvji, atsaucoties uz kompānijas veikto ikgadējo vadītāju atalgojuma pētījumu.

Sabiedrība No nākamā gada visiem pedagogiem būs vienāda zemākā stundas likme

Lai nodrošinātu Satversmes tiesas (ST) lēmuma izpildi, pirmsskolas pedagogu zemākā darba algas likme no 2024.gada 1.janvāra būs 9,54 eiro, otrdien nolēma valdība.

Sabiedrība Rīgas domes deputātiem iesaldēs algas

Rīgas pašvaldības nākamā gada budžetā tiks paredzēta deputātu algu iesaldēšana, šodien preses konferencē apstiprināja Rīgas mērs Vilnis Ķirsis (JV).

Sabiedrība Nākamgad palielinās ārstniecības personu atalgojumu

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) šodien panākusi vienošanos ar Veselības ministriju (VM) par ārstniecības personu atalgojuma palielinājumu no nākamā gada, tādējādi izvairoties no mediķu streika.