• Valdemārs,
  • Valdis,
  • Voldemārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Iznācis kompaktdisks ar izcilās komponistes Lūcijas Garutas skaņdarbiem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 10:21, 05.11.2023


Viņa bija māksliniece ar neparastu estētisko redzējumu, sakņotu dziļā mīlestībā pret latvisko.


Lūcija Garūta, 1930. gadi

Latvijā izdevusi komponistes Lūcijas Garūtas (1902-1977) kordziesmu albumu, ko ieskaņojis Latvijas Radio koris un diriģents Sigvards Kļava. Albums tapis pētījuma un pirmreizēja a cappella kordziesmu kataloga izveides rezultātā, apkopojot publiski pieejamo un privāto kolekciju materiālus. Albumā "Ābele" iekļautas gan pazīstamākās L. Garūtas a cappella kordziesmas, gan vairāku līdz šim neizdotu skaņdarbu pirmreizējie ieskaņojumi.

Lūcija Garūta ir viena no pirmajām latviešu profesionālajām komponistēm sievietēm - māksliniece ar neparastu estētisko redzējumu, sakņotu dziļā mīlestībā pret latvisko, īpaši cildinot latviešu tautasdziesmu, bet tajā pašā laikā - ar tieksmi pēc pasaulīgas elpas, drosmīgi aizstāvot arī franču "Sešinieka" idejas.

L. Garūta absolvējusi Latvijas Konservatorijas Kompozīcijas klasi un Klavierklasi, vēlāk mācījusies Francijā, tostarp apguvusi kompozīciju Ecole Normale de Musique (Parīzē) pie Pola Dikā. 20.gadsimta 20. un 30. gados Garūta bijusi viena no aktīvākajām koncertmāksliniecēm - gan kā soliste, gan kā klavierpavadījumu atskaņotāja koncertējusi Rīgā un visā Latvijā. L. Garūtas dzīvē svarīgs bija arī pedagoģiskais darbs - iesācies drīz pēc studijām Latvijas Konservatorijā, tas turpinājies līdz pat mūža galam, pasniedzot mūzikas teorētiskos priekšmetus, kompozīciju un klavierspēli.

Kā lielai daļai komponistu, kas dzimuši 20.gadsimta sākumā Latvijā un pārdzīvojuši okupācijas laikus, arī L. Garūtas daiļradi var iedalīt pirms un pēc Otrā pasaules kara. Komponistes radošais veikums ir piemērs tam, kā politisko varu maiņa ietekmēja mākslas procesus un darbus, nosakot vēlamos un mazāk vēlamos žanrus un stilus. Pirmās L. Garūtas kordziesmas tapušas vien ap 1940.gadu, bet īpaši produktīva kormūzikas laukā bijusi desmitgade no 20. gs. 50.gadu otrās puses līdz 60.gadu otrajai pusei.

Jaunajā albumā "Ābele" Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā ieskaņojis 21 a cappella kordziesmu jauktam korim. Albuma tituldziesma "Ābele" ar Alfrēda Krūkļa tekstu ir viena no zināmākajām L. Garūtas kordziesmām, atspoguļojot komponistes kormūzikas stilistisko esenci. Albuma "Ābele" ieraksts veikts 2022. gad jūlijā un 2023.gada aprīlī Rīgas Sv. Jāņa baznīcā kopā ar skaņu režisori Agnesi Streļču.

Albums tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Albums no 3.novembra pieejams gan CD formātā 80 pasaules valstīs, gan digitāli populārākajās mūzikas straumēšanas un lejupielādes platformās.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Latvijas Gada auto 2024 titulu ieguvusi Nissan X-Trail

Konkursā "Latvijas Gada auto 2024" galveno titulu ieguvusi jaunā "Nissan X-Trail", informēja pasākuma organizators Māris Ozoliņš.

Interesanti fakti Irāna kosmosā nogādājusi kapsulu ar dzīvniekiem

Irāna trešdien pavēstīja, ka tā kosmosā nogādājusi kapsulu art dzīvniekiem, gatavojoties tuvāko gadu laikā izplatījumā nosūtīt arī cilvēkus.

Interesanti fakti Ziemā Latvijas skudras izrāpās pie cilvēkiem (+VIDEO)

Interesantajā izstādē var uzzināt daudz jauna par čaklajiem kukaiņiem.

Interesanti fakti Aptauja: Trešdaļa iedzīvotāju dienā izdzer trīs krūzes kafijas

Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju dienā izdzer trīs krūzes kafijas, informēja dzeramā ūdens ražotāja pārstāvji, balstoties uz uzņēmuma veikto aptauju par kafijas paradumiem.

Lasiet arī

Ekonomika Raidījums: KP lēmuma dēļ nākamgad varētu pieaugt OCTA polišu cenas

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojam (LTAB) nelabvēlīgā Konkurences padomes (KP) lēmuma dēļ nākamgad varētu pieaugt transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA) polišu cenas, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Sabiedrība Latvijā 60% iedzīvotāju šajos Ziemassvētkos rotās īstu eglīti

Izvēloties svētku eglīti, vairāk nekā puse jeb 60% Latvijas iedzīvotāju izvēlas īstu, dzīvu kociņu, informēj"SEB bankas" pārstāvji, atsaucoties uz veikto aptauju.

Sabiedrība No NA uz Eiropas Parlamentu kandidēs 18 politiķi

No partijas "Nacionālā apvienība" (NA) uz Eiropas Parlamenta (EP) 2024.gada vēlēšanām kandidēs 18 politiķi, partijas kongresā svētdien informēja NA pārstāvji.

Sabiedrība Jaunnedēļ Latvijā gaidāms atkusnis

Novembra beigas un decembra sākums Latvijā tika aizvadīts ar ziemīgiem laika apstākļiem - daudz sniga un valdīja stabils sals, tomēr jaunnedēļ laika apstākļi būtiski mainīsies, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).