• Alberts,
  • Madis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas mežiem palīdz kritušie koki, norāda speciālisti (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 10:16, 26.10.2023


Visi interesenti aicināti uz Ķemeru dabas rezervātu, lai izpētītu valsts savvaļas dabu.


Visi interesenti aicināti uz Ķemeru dabas rezervātu, lai izpētītu valsts savvaļas dabu.

Rudenī, kad dabā iestājas nosacīts miera un miega periods, Dabas aizsardzības pārvalde un Ķemeru Nacionālais parks aicina uz tematisku pasākumu "Kad beigas ir tikai sākums". Pasākumā, kas notiks sestdien 28.oktobrī, varēs uzzināt par dzīvības ciklu dabā - kas notiek ar organismiem pēc to bojāejas, kāda ir šī procesa nozīme dabā. Pārgājiena un izzinošo aktivitāšu uzmanības centrā - mirusī koksne, tostarp šī gada dzīvotne - kritala.

Pasākumā iespējams iesaistīties vairākos veidos, jo paredzētas trīs dažādas aktivitātes. Pirmā no tām ir pārgājiens no plkst.11.00 līdz 13.00 kopā ar dabas eksperti Līgu Strazdiņu. Tajā ikviens aicināts iepazīt dabiska meža elementus, īpašu uzmanību pievēršot mirušajai koksnei.

Vienlaikus no plkst.11.00 līdz 17.00 Ķemeru Nacionālā parka dabas centrā Meža mājā, Ķemeros ikviens bez maksas var piedalīties īpašā "izlaušanās spēlē" un apskatīt Jūrmalas Mākslas skolas audzēkņu radīto izstādi "Kritalas". Turpat no plkst.12.00 līdz 15.00 būs iespēja doties virtuālā ceļojumā sēņu pasaulē, kur baisus dabas elementus palīdzēs saskatīt 3D brilles.

"Diena un nakts, krāsainais rudens, kas nomaina ziedošo vasaru, mums atgādina par dabā valdošajiem pretstatiem un cikliskumu. Pilnbrieds nevar būt mūžīgs ne dabā, ne cilvēka mūžā, par ko mudina aizdomāties sirmie mati, veļu laiks un no Rietumiem aizgūtie Helovīni. Tādēļ aizvien aktuāls ir jautājums - kas seko pēc tam? Vai tās ir beigas? Bet varbūt beigas ir kā jauna sākums? Dabā to redzam gadu no gada, atliek būt vērīgiem un izprast notiekošos procesus," pasākumā piedalīties iedrošina Ķemeru Nacionālā parka dabas centra vadītāja Agnese Balandiņa.

Viens no mirušās koksnes elementiem ir kritala. Kritalas ir viens no nozīmīgākajiem dabiskas meža struktūras elementiem, kam ir neaizstājama nozīme dzīvības daudzveidības nodrošināšanai mežā. Par kritalu uzskatāmi nokrituši, nokaltuši stumbri vai to daļas. Kritalas var veidoties dabiski, kokiem atmirstot izretināšanas rezultātā, kā arī vējlaužu, vējgāžu, snieglaužu, kukaiņu darbības, slimību vai ugunsgrēku rezultātā. Kritalu atmirušo koksni par dzīves un barošanās vietu izmanto sēnes, gļotsēnes, ķērpji, sūnas, gliemeži un kukaiņi. Bet putniem un zīdītājiem tās kalpo kā paslēptuve, vieta, kur meklēt barību un arī izaudzināt mazuļus.

Pasākumu atbalsta projekts LIFE FOR SPECIES jeb "Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne". Tas ir Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras līdzfinansēts projekts, kuru līdz 2024.gada beigām īsteno Dabas aizsardzības pārvalde kopā ar projekta vadošo partneri Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu, kā arī Daugavpils Universitāti un Latvijas Ornitoloģijas biedrību. Projekta mērķis ir aktualizēt aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, balstoties uz zinātniski pamatotiem kritērijiem, uzlabot datu kvalitāti un pieejamību par sugām, kā arī palielināt sabiedrības un ieinteresēto pušu informētību un aktīvu rīcību sugu aizsardzībā Latvijā. Vairāk par projektu lasiet vietnē www.lifeforspecies.lu.lv.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Rīgas Zooloģiskais dārzs svētdien sola īpašu aktivitāti (+VIDEO)

Būs sarunas ar izglītības kuratoriem par ekosistēmu mijiedarbību, sugu saglabāšanu.

Interesanti fakti Rīgā noslēdzies «Baltic Pride 2024» gājiens

Rīgā bez starpgadījumiem noslēdzies "Baltic Pride 2024" gājiens "Līdz mēs visi būsim vienlīdzīgi", novēroja aģentūra LETA.

Interesanti fakti Kam Latvijas Pasts velta jaunās pastmarkas (+VIDEO)

Ar miniatūriem mākslas darbiem var norēķināties par sūtījumiem valsts iekšienē un ārzemēs.

Interesanti fakti Sestdien pēc dzestras nakts gaidāma mēreni silta diena

Naktī uz sestdienu gaisa temperatūra Latvijā noslīdēs līdz +5..+10 grādiem, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Sabiedrība Maijā notiks ikgadējais meža izziņas festivāls

Maijā notiks ikgadējais AS "Latvijas valsts mežu" (LVM) organizētais meža izziņas festivāls "Latvijas Meža dienas", liecina LVM tīmekļvietnē publiskotā informācija.

Ekonomika Mežu cirsmu platības pērn Latvijā samazinājās par 30%

Valsts meža dienests (VMD) pagājušajā gadā izsniedzis apliecinājumus saimnieciskās darbības veikšanai mežos 129 600 hektāru platībā, kas ir par 30% mazāk nekā 2022.gadā, kad tika izstrādāti 185 188 hektāri mežu, liecina dienesta publiskotā informācija.

Ekonomika Putniņš: Šis gads meža nozarei bijis dinamisks un brīžiem arī neprognozējams

Meža nozarei 2023.gads bijis gana dinamisks un brīžiem arī neprognozējams, aģentūrai LETA stāstīja AS "Latvijas valsts meži" (LVM) valdes priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Sabiedrība Rīgas un Pierīgas mežos vērojama bīstama sniegliece un snieglauze

Rīgas un Pierīgas mežos vērojama bīstama zaru liekšanās jeb sniegliece un zaru lūšana jeb snieglauze, informēja SIA "Rīgas meži" pārstāvji.