• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latgaliešu valoda tiek pētīta ar mākslīgā intelekta palīdzību (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 11:55, 08.10.2023


Tas ir unikāls latviskuma avots, pārliecināti zinatnieki.


Līdz 1940. gadam avīzes Latvijā iznāca arī latgaliski.

Ar mērķi saglabāt nākamajām paaudzēm liecību par mūsdienu latgaliešu valodu un tās unikalitāti, kā arī sekmēt to, ka modernās tehnoloģijas spēj "saprast" un "komunicēt" tajā, sabiedriskās iniciatīvas "Balsu talka" īstenotāji aicina latgaliešu valodas lietotājus iesaistīties latgalisko tekstu ierunāšanā, kā arī pārbaudīt jau ierunātos teikumus. To var izdarīt vietnē balsutalka.lv/ltg.

"Balsu talka" ir projekts latviešu valodas nākotnei. Tā mērķis ir iemūžināt mūsdienās runāto latviešu valodu un nodrošināt latviešu valodas pieejamību tehnoloģiju attīstībai. Iniciatīva latviešu valodas attīstībai tehnoloģijās iesākta šī gada pavasarī, bet tagad, rudenī, pievienota iespēja ikvienam latgaliešu valodas lietotājam palīdzēt arī latgaliešu valodas iedzīvināšanai mūsdienu tehnoloģijās.

"Latgaliešu valoda ir unikāla un ļoti būtiska latviskās identitātes sastāvdaļa. Ja vēlamies to saglabāt nākamajām paaudzēm, par to ir jādomā jau tagad. Šobrīd latgaliešu valodu ikdienas saziņā izmanto aptuveni 165 000 cilvēku, kas ir deviņi procenti no visiem Latvijas iedzīvotājiem. Taču valodas lietotāju skaits īpaši jaunākās paaudzes vidū samazinās, tāpēc aicinām latgaliešu valodas pratējus iesaistīties šajā projektā, pievienot savu balsi un tādējādi sniegt savu artavu tās saglabāšanā," aicina "Balsu talkas" latgaliešu valodas projekta "Bolsu tolka" vadītāja, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LU MII) Mākslīgās intelekta laboratorijas zinātniskā asistente Kristīne Pokratniece.

"Balsu talkas" latgaliešu valodas versija darbojas pēc tāda paša principa kā latviešu valodas iniciatīva. Tajā ir iespējams gan ierunāt vismaz piecus teikumus no piedāvātā teksta, gan pārbaudīt jau ierunāto materiālu. Laiks, cik vietnē balsutalka.lv/ltg veltīt iniciatīvai, ir katra interesenta brīva izvēle - tās var būt gan pāris minūtes tikai ierunāšanai vai tikai pārbaudei, gan, ja ir iespējas un interese, ilgāks, pauž Līga Kleina, iniciatīvas "Balsu talka" komunikācijas konsultante.

"Balss paraugu ierakstīšana un ierunāto stundu pārbaudīšana "Balsu talkas" latgaliskajā versijā sniedz arī tehnoloģiskus ieguvumus. Sasniedzot noteiktu ierunāto stundu skaitu, tā var tikt izmantota modernajās tehnoloģijās, sniedzot iespēju cilvēkam dot komandas un "sazināties" ar ierīci latgaliešu valodā," uzsver viens no projekta "Balstu talka" iniciatīvas autoriem un programmatūras tulkotājs Raivis Dejus. Ierunājamie teksti latgaliski ir gan teikumi, gan atsevišķi vārdi, kurus izmantošanai vietnē atlasījuši Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un LU MII eksperti.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī