• Ādolfs,
  • Ilgonis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pasažieri, kas ieradīsies Rīgā, varēs redzēt Ulmaņlaika iznīcinātāju (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 11:19, 30.08.2023


Līdz Otrā pasaules kara sākumam Latvija gatavojās uzsākt modernu gaisa ieroču ražošanu.


Irbītis savā laikā izcēlās ar progresīvu aerodinamiku.

Lidostas "Rīga" pasažieru reģistrācijas zālē trešdien, 30.augustā, svinīgi atklās leģendārā latviešu aviokonstruktora Kārļa Irbīša 1937.gadā konstruētās lidmašīnas I-12 repliku.

I-12 ir viena no slavenākajām rūpnīcas VEF lidmašīnu būves nodaļas vadītāja Kārļa Irbīša konstruētajām lidmašīnām, kas pirms Otrā pasaules kara piedalījusies vairākos aviācijas šovos un izstādēs un guvusi godalgas starptautiskās aviācijas sacensībās. Tās repliku pēc Irbīša oriģinālajiem rasējumiem uzbūvējuši Latvijas aviācijas entuziasti Jura Grīnberga vadībā.

1937. gada vasarā I-12 piedalījās Anglijas sacensībās King Cup Race un ieguva pirmo godalgoto vietu, turklāt I-12 ieguva starptautisku atzinību. Vēlāk ar šo lidmašīnu tika uzstādīti vairāki rekordi. Sērija no četriem lidaparātiem, kuriem dzinēji tika iepirkti par saziedotajiem līdzekļiem: divus dzinējus uzdāvināja Latvijas Zemkopības ministrija, pa vienam - Rūpnieku apvienība un Tirgotāju apvienība. Lidmašīnas cena bija 22 000 lati. Tika izgatavoti vienvietīgā un divvietīgā lidaparāta varianti, divvietīgā variants tika pārtaisīts par vienvietīgo, tādi lidaparāti bija Aizsargu aviācijai. Kopumā Aizsargu aviācijā bija 4 VEF I-12, divi divvietīgie un divi vienvietīgie, iznīcinātāju pilotu apmācībai, aprīkoti tai skaitā arī ar fotoložmetējiem.

1938. gada maijā četri Aizsargu aviācijas piloti divos I-12 veica lidojumu uz Helsinku aviācijas svētkiem. Demonstrāciju lidojumi beidzās 17. maijā ar aviokatastrofu, kuras rezultātā gāja bojā latviešu pilots Kārlis Lešinskis un somu pilots Mari Kuopamjaki. Otrā aviokatastrofa ar šo lidmašīnu tipu notika 1938. gada 30. oktobrī Spilves lidlaukā, kur gāja bojā Toms Gailītis. Pārējās lidmašīnas tika izkomplektētas pēc 1940. gada aneksijas. Kopumā tika izgatavotas 12 VEF I-12 lidmašīnas.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Kruīza kontrole - akla civēka neapmierinātības radīta nu kļuvusi jau par MI

Kruīza kontrole, dēvēta arī par konstanta ātruma uzturēšanas sistēmu, ir tehnoloģija, bez kuras mūsdienu mašīnas vienkārši nav iedomājamas. Patiesībā tā radusies senāk, nekā varētu domāt. Konstanta ātruma kontrolierus transportlīdzekļos sāka iestrādāt jau pagājušā gadsimta vidū, un tās rašanos noteica ģeniāla izgudrotāja neapmierinātība. Savukārt mūsdienu tehnoloģijas paver iespējas, par kurām agrāk varēja tikai fantazēt.

Interesanti fakti Japānā simtgadnieku skaits pirmo reizi pārsniedzis 92 000

Japānā simtgadnieku skaits pirmo reizi pārsniedzis 92 000, teikts piektdien publiskotajā valdības ziņojumā.

Interesanti fakti Pārgājieni Apkārt Latvijai: 57.paralēle - garākā paralēle, kas šķērso Latviju

Pārgājienu projekts “Apkārt Latvijai”, kura dalībnieki pirms pieciem gadiem no Miķeļbākas uzsāka kājām ceļu apkārt Latvijai, 16.septembrī būs sasniedzis savu galamērķi un lepni iesoļos Miķelbākā.

Interesanti fakti Šodien Sporta muzejā tiks atklāta pastmarka par godu Latvijas basketbolistiem

Filatēlijas izdevumu var izmantot ne tikai kolekcionāri, bet arī korespondences apmaksai.

Lasiet arī

Sabiedrība IZM: skolēns var mainīt otrās svešvalodas izvēli pamatskolas vecākajās klasēs

Apgalvojums, ka skolēns nevarētu iegūt pamatizglītību, mainot otrās svešvalodas izvēli pamatskolas vecākajās klasēs, neatbilst patiesībai, šodien parlamentā uzsvēra Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga, noliedzot publiski izskanējušos apgalvojumus.

Kriminālziņas Dreiliņos atsavināts plašs klāsts narkotiku (+FOTO)

Pagājušonedēļ Valsts policija saņēma informāciju par pļavā novietotu automašīnu ar narkotikām. Aizdomās par šo vielu glabāšanu realizācijas nolūkā tika aizturēta kāda sieviete un nepilngadīgs jaunietis, ziņo Valsts policija.

Sabiedrība Tiek plānota akcīzes celšana alum. Pēc alus darītāju domām - netaisnīgi

Latvijas Alus darītāju savienība iebilst pret plānoto akcīzes nodokļa paaugstināšanu alum, otrdien valdības sēdē sacīja Latvijas Alus darītāju savienības valdes priekšsēdētājs Pēteris Liniņš.

Veselība Jūrmalas slimnīcā trūkst speciālistu - veidojas garas rindas

Speciālistu trūkuma un iekārtu pilnas noslodzes dēļ Jūrmalas slimnīcā veidojas rindas uz izmeklējumiem, informēja SIA "Jūrmalas slimnīca" pārstāve Velta Vasiļevska.