• Lāsma,
  • Zanda,
  • Zandis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Rīga-Biksti: ar vilcienu var doties uz Kurzemes iekšzemi (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 14:24, 21.08.2023


Latvijas brīvvalsts laikā celtā stacija ar savu autentiskumu izraisīja filmu veidotāju interesi.


Bikstu stacijai joprojām ir saistība arī ar pasažieru pārvadājumiem.

Ceļošana mūsu valstī arvien vairāk tiek saistīta ar lidmašīnām, pie mums ar automašīnām. Un kāpēc gan neatcerēties veco labo vilcienu?

Bikstu stacijai joprojām ir saistība arī ar pasažieru pārvadājumiem. Gan vēsturiski, gan mūsdienās, Rīgas – Liepājas maršruta pasažieru vilcienam šovasar te atkal piestājot katru dienu.

Netālu no stacijas atrodas Bikstu muiža, un tās nosaukuma izcelsmei ar dzelzceļa vēsturi nav nekāda sakara. Toties dzelzceļa vēsturei ir liela saistība ar pašu Bikstu staciju. Kaut vai vēsturiskās stacijas ēkas dēļ, kura ir iekļauta Latvijas kultūras mantojuma pieminekļu sarakstā.

Bikstu stacija atklāta reizē ar Liepājas dzelzceļa līnijas atklāšanu 1927. gada 10. oktobrī. Tagadējā stacijas ēka uzbūvēta 1932. gadā (arhitekts J. Šarlovs, 1875—1940).

Saglabājusies arī vecā dzelzceļnieku dzīvojamā ēka (kazarma), tā atrodas otrā dzelzceļa pusē, tuvāk pārbrauktuvei.

Bikstu stacijā 2014. gadā filmēta režisora Viestura Kairiša spēlfilma "Melānijas hronika" un 2021. gada grupas "Very Cool People" videoklips “Alone in Biksti”.

Biksti (agrāk arī Griezes, Jaunbiksti, Bērzukrogs) ir ciems Dobeles novada Bikstu pagastā, pagasta centrs. Izvietojies Bērzes upes krastos autoceļu A9 un P104 krustojumā 22 km no novada centra Dobeles un 86 km no Rīgas.

1712. gadā Biksti izdalīti kā atsevišķa administratīva vienība. Ciemats ar daudzdzīvokļu mājām izveidojies pēckara gados pie Bērzukroga un Palejas (Bikstu) dzirnavām 4 km no bijušās Bikstu muižas (Bixten) un Bikstu stacijas kā kolhoza «Biksti» ciemats.

Bikstos atrodas pagasta pārvalde, tautas nams, bibliotēka, veikals, viesu nams «Dzirnaviņas». Bikstu ūdensdzirnavas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Atsevišķi arhitektūras pieminekļi ir arī muižas pils (1847. gads, valsts nozīmes, kā celtniecības gadi citos avotos minēti arī 1865.-1866.gg), dzīvojamā māja (vecā kungu dzīvojamā māja celta 17. gadsimtā,[2] vietējas nozīmes piemineklis), klēts (1836. gads, vietējas nozīmes), kalpu māja (19. gadsimta otrā puse, vietējas nozīmes) un parks (19. gadsimta otrā puse, vietējas nozīmes).

Pēc agrārās reformas Bikstu muižu ieguva Līvenu ģimene, kurai 1922. gadā valsts piešķīra nomā bijušo muižas zemi un ēkas, 1927. gadā ģimene to varēja no valsts izpirkt. Bikstu muižas pili Līvenu ģimene nomāja. 1935. nomas līgums tika lauzts. 1938. gadā Līvenu ģimene pārvācās uz viņiem piederošo un kapitāli izremontēto veco muižas pili ""Līviem". 1940. gadā jaunajā Bikstu muižas pilī padomju vara ierīkoja traktoristu skolu. Kopš 1942. gada 12. oktobra pilī atrodas skola, mūsdienās Bikstu pamatskola.


Bikstu muiža.
Bikstu muiža.

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti FOTO. Visās Latvijas malās šonakt vērota iespaidīga Ziemeļblāzma

Daudzviet Latvijā šonakt vērota krāšņa ziemeļblāzma.

Interesanti fakti Šovakar būs redzama ziemeļblāzma, informē astronoms. Kur to vērot?

"Šovakar pēc tumsas iestāšanās būs redzama ziemeļblāzma," mikroblogošanas vietnē X pavēstījis astronoms Ilgonis Vilks

Interesanti fakti Kruīza kontrole - akla civēka neapmierinātības radīta nu kļuvusi jau par MI

Kruīza kontrole, dēvēta arī par konstanta ātruma uzturēšanas sistēmu, ir tehnoloģija, bez kuras mūsdienu mašīnas vienkārši nav iedomājamas. Patiesībā tā radusies senāk, nekā varētu domāt. Konstanta ātruma kontrolierus transportlīdzekļos sāka iestrādāt jau pagājušā gadsimta vidū, un tās rašanos noteica ģeniāla izgudrotāja neapmierinātība. Savukārt mūsdienu tehnoloģijas paver iespējas, par kurām agrāk varēja tikai fantazēt.

Interesanti fakti Japānā simtgadnieku skaits pirmo reizi pārsniedzis 92 000

Japānā simtgadnieku skaits pirmo reizi pārsniedzis 92 000, teikts piektdien publiskotajā valdības ziņojumā.

Lasiet arī

Sabiedrība Aptauja: 45% Latvijas iedzīvotāju šovasar plāno doties atvaļinājumā uz ārzemēm

Iedzīvotāju skaits, kas vasarā vēlas apmeklēt ārvalstis, salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir dubultojies, sasniedzot 45%, liecina risku apdrošinātāja "If P&C Insurance" ("If") Latvijas filiāles veiktās aptaujas dati.

Sabiedrība Lieldienās cilvēki galvenokārt izvēlējušies atpūsties Ēģiptē

Šajās Lieldienu brīvdienās atpūtai ārvalstīs cilvēki lielākoties izvēlējušies ceļojumus uz Ēģipti, liecina Latvijas vadošā tūrisma operatora Tez Tour dati.

Sabiedrība Pirms ieceļošanas Latvijā varētu prasīt veikt Covid-19 testus

Valdība rīt plāno pieņemt noteikumus par nepieciešamību veikt Covid-19 PĶR jeb laboratorijas testu pirms ieceļošanas Latvijā, šodien pēc koalīciju veidojošo partiju pārstāvju sanāksmes sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Pasaule ASV plāno atvērt valsti pilnībā vakcinētiem ārzemniekiem

ASV, kas Covid-19 pandēmijas laikā slēdza savas robežas daudzu ārvalstu pilsoņiem, plāno atkal ielaist valstī pilnībā vakcinētus ārzemniekus, trešdien paziņoja Baltā nama amatpersona.