• Muntis,
  • Verners
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kāpēc Latvijai ir dažādi nosaukumi, dažādās valodās un dažādās valstīs?

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
EKSKLUZĪVI! 11:36, 18.04.2023


Ir tik daudz valstu nosaukumi, ko mēs latviešu valodā saucam pilnībā citādi nekā oriģinālvalodā. Piemēram, Igaunija (Eesti), Krievija (Rosija), Vācija (Deutschland). Tas rada jautājumu - kā Latviju sauc citās valodās? Kāpēc nosaukumi atšķiras?


Ilustratīvs foto.

Tas var šķist par tiešām savādu fenomenu, ka valsts nosaukums ir pilnībā atšķirīgs dažādās valodās. Patiesība ir tāda, ka noteiktas vietas ir svarīgas ne tikai tās iedzīvotājiem. Vēstures gaitā dažādām tautām ir bijusi kultūras nozīme arī citu valodu runātājiem. Tādējādi ilgu laiku tika izmantota sava valoda, lai runātu par citas vietas cilvēkiem.

Savukārt jaunāko valstu un teritoriju nosaukumi bieži ir ļoti līdzīgi visās valodās, jo mūsdienās oriģinālo nosaukumu var ērti izplatīt visā pasaulē. Ir pamanāmas vien mazas atšķirības, lai atbilstu noteiktu valodu rakstīšanas sistēmai.

Tas arī izskaidro, kāpēc vairākums valstu savā valodā pieturējušās pie mūsu pašu izrunas - Latvija - nosaukuma. Piemēram, angliski mūsu valsts nosaukumam ir atšķiras tikai viens burts - ''Latvia''.

Un tomēr - lai arī Latvija ir salīdzinoši jauna valsts, mūsu teritorijā jau ilgi dzīvojušas dažādas tautas. Tāpēc ir saglabājušies arī citādāki paveidi Latvijas nosaukumam. Ģermāņi mūsu tautu sauca par ''Lette'' - teritoriju par ''Lettland'' -, bet latīņu valodā tas tika izmainīts uz ''Letonia''. Ar šiem diviem nosaukumiem aprakstīja latviešu zemi lielākoties visā Eiropā, un tie vēl ir saglabājušies daudzās valstīs.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Uzstādīti četri torņi Latvijas-Baltkrievijas robežas novērošanai Daugavas posmā

Uzlabojot valsts robežas aizsardzību Daugavas posmā pie Latvijas-Baltkrievijas robežas, šobrīd ir uzstādīti četri no sešiem torņiem robežas novērošanai, informēja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Interesanti fakti Eksperts: Platforma «X» atjaunojusi komunistu tradīcijas ASV politikā

Platforma "X" jeb tviteris ir atjaunojis komunistu tradīcijas ASV politikā, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) pētnieks, Latvijas Transatlantiskās organizācijas valdes loceklis Sandis Šrāders.

Interesanti fakti Siliņa saņēmusi Ukrainas valsts ordenu

\Uzturoties vizītē Ukrainā, Latvijas Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) saņēmusi Ukrainas valsts apbalvojumu - Kņazienes Olgas I šķiras ordeni, kuru premjerei pasniedza Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, informēja Ministru kabineta preses sekretāre Santa Jirgensone.

Interesanti fakti Latvietis izstrādājis datorspēli, kas mudina staigāt (+VIDEO)

Darbības, piemēram, cirst kokus, ir iespējams uzstādīt pirms došanās pastaigā.

Lasiet arī

Sabiedrība Noraida priekšlikumu kandidātu sarakstus iesniegt būtiski agrāk pirms vēlēšanām

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti šodien noraidīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšlikumu partiju deputātu kandidātu sarakstus prasīt iesniegt ne vēlāk kā 120 dienas jeb četrus mēnešus pirms vēlēšanām.

Sabiedrība VDD komentē «TikTok» un «Telegram» iespējamu bloķēšanu Latvijā

Lēmumam par sociālo tīklu "TikTok" un "Telegram" iespējamu bloķēšanu ir jābūt politiskam, turklāt, lai šāds risinājums būtu efektīvs, par ierobežošanu būtu jāvienojas vismaz visām trim Baltijas valstīm, šādu vērtējumu vēstulē Saeimai paudis Valsts drošības dienests (VDD).

Sabiedrība Uz vienotā Sabiedriskā medija valdes locekļu amatiem izvirzīts 21 kandidāts

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) izsludinātajā konkursā uz pieciem topošās VSIA "Latvijas Sabiedriskais medijs" (LSM) valdes locekļu amatiem otrajai kārtai izvirzīts 21 pretendents.

Sabiedrība Galīgajā lasījumā skatīs grozījumus valsts valodas stiprināšanai darba tirgū

Plānots, ka ar grozījumiem tiks aizstāvētas darbinieku tiesības, veicot darba pienākumus, izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem ar nepamatotām prasībām pēc svešvalodas zināšanām.