Latvijas ekonomikas izaugsmes temps būs 4 reizes zemāks nekā Lietuvas (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 16:15, 17.07.2025 0

Pozitīvs signāls ir eksporta atjaunošanās - īpaši kokmateriālu, farmācijas, ķīmisko vielu un IT pakalpojumu jomās.

 

Pieaugoša ģeopolitiskā nenoteiktība un spriedze pasaules tirdzniecībā iezīmē arī 2025.gada ekonomisko ainavu Baltijā, liecina globālās risku pārvaldības eksperts Mindaugs Vaļskis. Kamēr Lietuva un Igaunija demonstrē izaugsmes pazīmes, Latvijas ekonomika turpina atpalikt, lai gan redzamas pirmās stabilizācijas pazīmes. Pēc 0,4% IKP samazinājuma 2024.gadā un vēl viena krituma (-0,3%) šī gada pirmajā ceturksnī, Latvijas ekonomika 2025.gadā lēni turpina atgūties. Eksperts prognozē, ka šogad IKP pieaugums būs vien 0,6%, kas ir zemākais rādītājs starp Baltijas valstīm. Salīdzinājumam - Lietuvai prognozēta 2,6% izaugsme, bet Igaunijai - 1,5%.

Tomēr skatoties uz 2026.gadu, Latvijas izaugsmes potenciāls uzlabojas, paredzot, ka IKP pieaugs līdz 1,8%. Neskatoties uz pozitīvo virzību, šie rādītāji joprojām atpaliek no Lietuvas (2,8%) un Igaunijas (2,2%).

"Atšķirībā no pārējām Baltijas valstīm, Latvija joprojām cīnās ar ekonomikas stagnāciju, taču 2025.gads iezīmē pakāpeniskas atveseļošanās sākumu. To veicinās iekšzemes pieprasījuma atjaunošanās un uzlabojumi ārējos tirgos, " norāda ekonomists Mateušs Dadejs.

Stabils darba tirgus un cerības uz eksportu

Latvijas ekonomiku šogad atbalstīs stabils darba tirgus ar bezdarba līmeni ap 5,7% un pieaugošas algas, kas veicinās mājsaimniecību patēriņu. Inflācija gan joprojām pārsniedz eirozonas vidējo rādītāju (+3,7%). Pozitīvs signāls ir eksporta atjaunošanās - īpaši kokmateriālu, farmācijas, ķīmisko vielu un IT pakalpojumu jomās. Tas notiek pateicoties pieprasījuma kāpumam Vācijā un Zviedrijā.

Savukārt investīciju stimulam paredzēti 1,8 miljardi eiro no "NextGenerationEU" fondiem, kas tiks novirzīti infrastruktūras, enerģētikas un tādiem stratēģiskiem projektiem kā "Rail Baltica". Tas sniegs pienesumu būvniecības, transporta un loģistikas nozarēs.

Budžeta deficīts un fiskālā nestabilitāte - Latvijas riska faktori

Vienlaikus ekonomisti brīdina par pieaugošām bažām saistībā ar valsts fiskālo ilgtspēju. Lielāki izdevumi aizsardzībai (3,5% no IKP), kā arī papildu tēriņi veselības aprūpei, izglītībai un infrastruktūrai var palielināt budžeta deficītu, neraugoties uz plānotajām nodokļu reformām.

Tekošā konta deficīts saglabāsies, lai gan nedaudz samazināsies, pateicoties ārvalstu investīcijām zaļajās un digitālajās nozarēs. Valsts parāds turpinās pieaugt mērenā tempā, bet uzticība fiskālajai politikai būs izšķiroša.

Lietuva - reģiona izaugsmes līdere

Lietuva šobrīd demonstrē spēcīgāko ekonomisko dinamiku Baltijā. 2024.gadā valsts IKP pieauga par 2,8%, bet šī gada pirmajā ceturksnī - jau par 3,2%. Prognozē, ka 2025.gadā Lietuvas IKP pieaugs par 2,6%, 2026.gadā - par 2,8%.

Izaugsmi veicina mājsaimniecību pirktspējas kāpums, ES fondu investīcijas un hipotekāro izmaksu samazinājums, pateicoties monetārās politikas mīkstināšanai.

Igaunija - piesardzīga atkopšanās ar atbalstu no ES fondiem

Igaunijas ekonomika pēc 0,3% krituma 2024.gadā pie izaugsmes atgriezās 2025.gada sākumā (+1,2% IKP pirmajā ceturksnī). Gada griezumā tiek prognozēts 1,5% pieaugums, bet izaugsmi ierobežos nodokļu celšana un vājš neto eksports.

Ekonomiku balstīs valsts investīcijas, īpaši "Rail Baltica" projektā, kā arī reālās algas kāpums. Tomēr Igaunija saskaras ar samazinātu konkurētspēju un atkarību no pieprasījuma ASV, Somijā un Vācijā.

Eksporta izaicinājumi Latvijai un Lietuvai

"2024.gadā Latvijas un Lietuvas eksportētāji izjuta spēcīgu pieprasījuma samazinājumu Vācijā un Francijā," skaidro Mateušs Dadejs. Smagāk skartās nozares Latvijā bija lauksaimniecība (-70%) un tekstilrūpniecība (-43%), savukārt Lietuvā - zivsaimniecība (-24%), dzērieni (-42%) un naftas rūpniecība (-72%).

Šie dati apliecina Baltijas reģiona lielo paļāvību uz Vācijas ekonomiku un integrāciju ES piegādes ķēdēs. "Ņemot vērā ekonomiskās prognozes un tendences, būtiskākais ieteikums uzņēmējiem Baltijas valstīs ir diversificēt piegādātājus, izmantot cenu noteikšanu eiro un ieguldīt energoefektivitātē, izmantojot "REPowerEU" instrumentus. Tirdzniecības stagnācija ar Poliju kopš 2022.gada arī rada nepieciešamību stiprināt reģionālo sadarbību," saka Mateušs Dadejs.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika "Tet" un LMT daļu izpirkšanā no "Telia" iesaistīs "Latvenergo" un LVRTC

Tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) daļu pilnīgā izpirkšanā no Zviedrijas telekomunikāciju kompānijas "Telia" tiks iesaistīti valstij piederošie uzņēmumi AS "Latvenergo" un VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC), otrdien nolēmusi valdība.

Ekonomika Ieviesta "Rīgas satiksmes" un "Pasažieru vilciena" vienotā biļete

Ieviesta Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" un AS "Pasažieru vilciens" (PV) vienotā biļete, VS.LV informēja PV.

Lasiet arī

Ekonomika Ekonomists: vājš sniegums uzrādās no Latvijas mājsaimniecību puses (+VIDEO)

Neskatoties uz sarežģīto vidi, turpmākajos ceturkšņos sagaidu mērenu izaugsmes atgriešanos.

Ekonomika Valsts kase: Latvijas vispārējās valdības parāds veidoja 46,8% no IKP

Latvijas vispārējās valdības parāds pagājušā gada beigās veidoja 46,8% no iekšzemes kopprodukta (IKP), teikts Valsts kases gada pārskatā.

Ekonomika Valdībai piedāvās vairākus ziņojumus Latvijas IKP dubultošanai

Ekonomikas ministrija (EM) ir sagatavojusi un piedāvās valdībai izskatīt vairākus atsevišķus ziņojumus par to, kā sasniegt izvirzīto mērķi - dubultot Latvijas iekšzemes kopproduktu (IKP) nākamajos desmit gados, ceturtdien Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) ikgadējā biedru sapulcē sacīja ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).

Ekonomika Ekonomikas ministrija apņēmības pilna dubultot IKP

Valainis: ir identificēti 20 pasākumi, ko vajadzētu veikt, lai veicinātu kapitāla un finanšu pieejamību Latvijas tautsaimniecībai.