Februārī vidējā elektroenerģijas cena Latvijā pieauga par 65%

Ekonomika
VS.LV 13:15, 04.03.2025 0

Februārī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas reģionā, salīdzinot ar janvāri, pieauga vidēji par 65% - līdz 151,8 eiro par megavatstundu (MWh), informē "Enefit".

 

Februāris parādīja, kā samazināta atjaunīgās enerģijas ražošana un ierobežotas importa jaudas var paaugstināt cenas. Vidējā elektroenerģijas cena februārī par 65% pārsniedza janvāra cenu, bet salīdzinot ar 2024.gada februāri divkāršojās.

Augsto elektroenerģijas ceno "Enefit" skaidro ar vairākiem faktoriem, no kuriem būtiskākais - samazināts atjaunīgās enerģijas ražošanas apjoms. Līdz februāra beigām vēja enerģijas ražošana Latvijā samazinājās par 63% salīdzinājumā ar janvāri, savukārt visā Baltijā - par 57%. Arī Latvijas hidroelektrostaciju (HES) ražība visu mēnesi pakāpeniski samazinājās, īpaši strauju kritumu piedzīvojot februāra otrajā pusē. Salīdzinājumā ar janvāri HES ražošana bija par 33% zemāka.

Vienlaikus divkāršojās elektroenerģijas ražošana ar dabasgāzi, lai nodrošinātu patēriņam nepieciešamo apjomu. Krītoties abu galveno atjaunīgās enerģijas avotu ražībai, Baltijas reģions februārī kļuva arvien atkarīgāks no fosilā kurināmā elektrostacijām, kuru ekspluatācija ir ievērojami dārgāka. Aktīvāka termoelektrostaciju (TEC) izmantošana apvienojumā ar augstām dabasgāzes cenām izraisīja cenu kāpumu, it īpaši elektroenerģijas patēriņa maksimumstundās. Latvijā elektroenerģijas ražošana ar gāzi salīdzinājumā ar janvāri divkāršojās, kā arī bija par 32% augstāka nekā 2024.gada februārī.

Arī dabasgāzes cena februārī Nīderlandes TTF dabasgāzes biržā sasniedza augstāko līmeni gandrīz divu gadu laikā - 58 eiro par MWh. Mēneša otrajā pusē tā nokritās līdz 41 eiro par MWh, savukārt februāra pašās beigās atkal nedaudz pakāpās līdz 46 eiro par MWh. Šīs svārstības izraisīja gan strauji rūkošie dabasgāzes uzkrājumi, gan piegāžu traucējumi un ģeopolitiskā situācija.

Tuvojoties martam, paredzams, ka elektroenerģijas ražošanā lielāku lomu ieņems atjaunīgie resursi, sevišķi saules enerģija, kas palīdzēs samazināt cenas.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Eksperts stāsta, kā iegādāties lietotu traktoru (+VIDEO)

Pēdējo gadu laikā finansiālā situācija mazinājusi saimniecību spēju uzņemties jaunas kredītsaistības.

Ekonomika Zelta cena sasniedz jaunu rekordu

Zelta cena pirmdien sasniedza jaunu rekordu, kamēr ASV dolāra vērtība turpināja kristies, tirgos valdot bažām par ASV prezidenta Donalda Trampa ievedmuitas tarifu politiku un strīdu ar Federālo rezervju sistēmu.

Ekonomika Latvijas Bankas ekonomisti: Turpmākajos mēnešos pakalpojumu cenas augs lēnāk

Turpmākajos mēnešos pakalpojumu cenas augs lēnāk, jo algu kāpums vairs nav tik straujš kā pērn, vietnē "Makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomisti Ieva Opmane un Andrejs Bessonovs.

Ekonomika Valmieras Industriālajā parkā uzsākta dzelzceļa būvniecība (+VIDEO)

Noritējušas izsoles divām esošajām rūpnieciskās apbūves teritorijām 23,7 ha un 12 ha platībā.

Lasiet arī

Sabiedrība Vai ir pienācis laiks pārbaudīt elektroinstalāciju jūsu mājās (+VIDEO)

Lai novērstu ne tikai trūkumus, bet arī noskaidrotu, kā no tiem izvairīties nākotnē, iedzīvotāji tiek aicināti būt prasīgiem.

Sabiedrība Elektrības vidējā cena pagājušajā nedēļā pieauga par 24%!

Kopumā aizvadītajā nedēļā "Latvenergo" stacijās saražotā elektroenerģija nosedza 30% no Baltijas valstu kopējā patēriņa.

Sabiedrība Eksperts par BRELL: «Šī ir vēl viena mācību stunda mūsu drošībai» (+VIDEO)

Asociācija norāda, ka diez vai tā ir tikai sakritība, ka daļa WhatsApp saziņas vietnes īsziņu bija krievu valodā.

Sabiedrība Pieslēdzoties Eiropas energotīklam, nekādi drošības incidenti nav konstatēti

Aizvadītajā nedēļas nogalē Baltijas valstīm pieslēdzoties Eiropas vienotajam energotīklam, nekādi fiziski drošības apdraudējumi Latvijā netika konstatēti, intervijā Latvijas Radio pavēstīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV).