Sievietes biežāk nekā vīrieši saskaras ar lielāku darba slodzi un pienākumu slogu.
85% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka darba sludinājumi bieži vien pārspīlē vai neprecīzi atspoguļo reālos darba apstākļus uzņēmumā, liecina aptaujas rezultāti. Kopumā 68% strādājošo ir pat kādreiz apsvēruši darbavietas maiņu, jo darba devēja solītais neatbilst realitātei, un 31% to arī ir izdarījuši.
Katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs vismaz reizi ir atsaucies darba sludinājumam, liecina aptaujas dati. Vairums no viņiem ir piedzīvojuši vilšanos, jo darba sludinājumā solītais un realitātē piedzīvotais izrādījies pārāk atšķirīgs: vairāk nekā puse jeb 56% norāda, ka paši personīgi ir piedzīvojuši situācijas, kad darba sludinājumā rakstītais nav atbildis realitātei.
Kā norāda aptaujas dalībnieki, visbiežāk darba sludinājumā aprakstītajam neatbilst darba slodze un pienākumu apjoms (60%), atalgojums un bonusi (42%), kā arī darba laiks, tā elastība un karjeras izaugsmes iespējas (32%).
Sievietes biežāk nekā vīrieši saskaras ar lielāku darba slodzi un pienākumu slogu, nekā solīts, un biežāk ir neapmierinātas ar darba vidi un kolektīvu. Savukārt vīrieši biežāk nekā sievietes piedzīvo ar atalgojumu, bonusiem un karjeras izaugsmes iespējām saistītu vilšanos. Gados jauni darbinieki 18-29 gadu vecumā ievērojami biežāk jūtas neapmierināti ar darba vidi un kolektīvu, kā arī ar solītajām apmācību iespējām. Bet, pieaugot respondentu vecumam, aug vilšanās par darba sludinājumā aprakstīto darba pienākumu un slodzes neatbilstību reālajai situācijai.
"Darba sludinājumus varētu saukt par īpašu literatūras žanru: lielākā daļa no tiem ir daiļrunīgi, pat asprātīgi, un gandrīz visi sola aizraujošu darbu, elastīgu darba laiku, iespēju balansēt profesionālo un privāto dzīvi, konkurētspējīgu atalgojumu, saliedētu darba kolektīvu utt. Cik sabalansēti, elastīgi un patīkami tas viss ir realitātē - tas jau ir cits jautājums. Darbā cilvēki pavada lielāko daļu nomoda laika, tāpēc tam, cik labi viņi jūtas darba vidē, ir milzīga nozīme. Darbinieks, kurš ir noguris, pārstrādājies un nejūtas novērtēts, nespēs būt produktīvs, ātrāk tiks pakļauts izdegšanas riskam un nevarēs sniegt pilnvērtīgu ieguldījumu uzņēmuma un visas valsts ekonomiskajā izaugsmē. Cīņā par darbaspēku darba devēji, protams, izmanto dažādus līdzekļus un ir gatavi solīt daudz, tomēr godīgums un atklātība jau darba sludinājumā ļautu daudz trāpīgāk piesaistīt potenciālos darbiniekus, pasargājot no vilšanās visas iesaistītās puses," saka biznesmenis Māris Simanovičs.
To, ka darba devēja tēlam publiskajā telpā ir liela nozīme, apliecina arī aptaujas rezultāti: kopumā 91% aptaujāto pirms darba attiecību uzsākšanas pievērš uzmanību tam, ko par potenciālo darba devēju citi runā sociālajos tīklos vai interneta vietnēs. Šķiet, ka tas ir gana efektīvs veids, kā noskaidrot, vai ir vērts atsaukties darba sludinājumam, un vairums strādājošo ir atraduši vietu, kur jūtas labi: 79% apgalvo, ka viņu pašreizējā darba devēja sludinājumā paustie solījumi vairāk vai mazāk atbilst realitātei.