Tādējādi tiks mazināti klimata pārmaiņu riski un veicināta sociālekonomisko seku mazināšana Latvijā.
Ministru kabinetā saskaņoti jauni noteikumi par zinātnisko pētījumu platformas un izcilības centra izveidi, kas fokusēsies uz pētniecības attīstību dabas resursu ilgtspējīgai izmantošanai kūdras nozarē. Līdz ar šiem noteikumiem tiks veicināta Latvijas klimatneitralitātes sasniegšana un mazinātas sociālekonomiskās sekas visvairāk skartajos reģionos. Projekta kopējais 5,98 miljonu eiro finansējums sniegs atbalstu pētniecības attīstībai Latvijas virzībā uz klimatneitralitāti.
Īstenojot Izglītības un zinātnes ministrijas rosināto pasākumu, tiks sniegts būtisks ieguldījums reģionālajai attīstībai virzībā uz Latvijas klimatneitralitāti. Kūdras nozare ir būtiska Latvijas reģionālajai tautsaimniecībai, kūdras ieguves sezonas laikā nodrošinot darbavietas vairāk nekā 2500 cilvēkiem. Vienlaikus nozare rada būtiskas siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas. Latvija ir apņēmusies līdz 2030. gadam atteikties no kūdras izmantošanas enerģētikā un veicināt tās ilgtspējīgu pārveidi. Jaunais pētniecības projekts sniegs zināšanās balstītu pamatu, lai izstrādātu uz SEG emisiju samazināšanu un ogļskābās gāzes piesaisti orientētus inovatīvus un augstākas pievienotās vērtības produktus, tādējādi mazinot nozares negatīvo ietekmi uz vidi un sekmējot klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu.
Šim pasākumam ir vairāki mērķi, tostarp attīstīt pētniecības kapacitāti un kompetences, kas spēj paātrināt zināšanu un tehnoloģijas pārnesi, pilotprojektu un demonstrācijas projektu īstenošanu. Līdz ar projektu tiks attīstīta jaunu pētniecībā balstītu ideju ieviešana, kā arī veicināta kvalitatīva starptautiskās sadarbības īstenošana un izcilība pētniecībā un izplatītas ar dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu saistītās zināšanas. Tādējādi tiks mazināti klimata pārmaiņu riski un veicināta sociālekonomisko seku mazināšana Latvijas Taisnīgas pārkārtošanas procesa skartajos reģionos, ņemot vērā līdz 2030. gadam plānotos transformācijas procesus Latvijas kūdras ieguves nozarē.
Plānots attīstīt pētniecībā balstītus jaunus un inovatīvus risinājumus degradēto purvu un nerekultivēto vēsturisko kūdras ieguves vietu rekultivācijai un izstrādāt scenārijus bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai šajās teritorijās. Tiks attīstītas jaunas tehnoloģijas un produkti kūdras nozares klimatneitralitātes veicināšanai, kas vērsti uz SEG emisiju samazināšanu un ogļskābās gāzes piesaisti orientētu inovatīvu risinājumu radīšanu un to plašākas izmantošanas veicināšanu. Līdz 2029. gada beigām tiek plānots izstrādāt vismaz 50 zinātniskos rakstus starptautiski atzītos žurnālos un iesaistīt jaunos zinātniekus, tostarp doktorantus.
Projekts paredz aktīvu iesaisti starptautiskos pētniecības un attīstības projektos, piemēram, ES programmās “Apvārsnis Eiropa” un LIFE. Pasākuma rezultātā plānots iesniegt vismaz trīs tematiski atbilstošus projektus šajās programmās un veidot sadarbību ar Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijiem. Turklāt tiks izstrādāta informācijas platforma kūdras nozares pētniecības rezultātu koplietošanai un integrēšanai Latvijas Atvērtās zinātnes platformā, tādējādi sekmējot datu pieejamību, zināšanu izplatīšanu un starptautisku zināšanu apmaiņu.