Inovatīvā sistēma darbojas istabas temperatūrā, tai piemīt enerģētiskas priekšrocības ūdeņraža izdalīšanās ciklā.
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes zinātnieki ir radījuši inovatīvu trīs elektrodu sistēmu atsaistītai ūdens elektrolīzei skābā vidē. To iespējams iegādāties intelektuālā īpašuma izsolē.
Ūdens elektrolīzers ir ierīce, kas izmanto elektrisko strāvu, lai sadalītu ūdens molekulas ūdeņraža un skābekļa gāzēs. Elektrolīzeru izmanto ūdeņraža ģenerēšanā, tai skaitā, lai iegūtu atjaunojamo jeb tā saucamo zaļo ūdeņradi, kura ražošanā tiek izmantota elektrība, kas ir iegūta no atjaunojamiem enerģijas avotiem, piemēram, saules vai vēja. Šādu elektrolīzeru komercializācija var padarīt zaļo ūdeņradi pieejamāku un samazināt emisijas un to negatīvo ietekmi uz vidi.
RTU zinātnieku izstrādātā ūdens elektrolīzes sistēma, kuras izmantošanas tiesības patlaban tiek piedāvāts iegādāties izsolē, ir enerģētiski izdevīgāka alternatīva membrānas elektrolīzeriem, kuru membrānas materiāls fluorpolimērs, sākot ar 2030. gadu, tiks aizliegts Eiropas Savienībā.
Inovatīvā sistēma darbojas istabas temperatūrā, tai piemīt enerģētiskas priekšrocības ūdeņraža izdalīšanās ciklā un tās spiediena regulēšanai, turklāt tai nav nepieciešamas palīgierīces, ziņo vietne labsoflatvia.lv.
Paredzamā ūdeņraža ražošanas cena par kilogramu, izmantojot RTU izstrādāto sistēmu, ir vidēji par 40% zemāka nekā izmantojot cita veida sistēmas.
RTU piedāvā iegādāties licenci izgudrojuma izmantošanai uzņēmumiem, kas darbojas tādās jomās kā atjaunojamā enerģija un to iekārtu ražošana, zaļā ūdeņraža ražošana u. tml. Izsolē iespējams piedalīties līdz 16. oktobrim.
Intelektuālais īpašums ir radīts Valsts pētījumu programmas projektā “Viedo materiālu, fotonikas, tehnoloģiju un inženierijas ekosistēma”.