Latvija virzās uz ūdeņraža nozares attīstību (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 10:40, 08.09.2024 0

Šobrīd izstrādā Nacionālo nulles emisiju tehnoloģiju stratēģiju.

 

Lai rastu sadarbības formas, kā Eiropas ūdeņraža ielejas var atbalstīt Latvijas potenciālu atjaunīgajā "zaļajā" enerģijā, pirmo reizi Rīgā norisinās starptautisks, pirmais Latvijas Ūdeņraža forums - Tech Tour investīciju konference, kas pulcē jaunuzņēmumus, investorus, valsts un pašvaldību lēmumu pieņēmējus.

Forums ir unikāla iespēja Latvijas uzņēmējiem iepazīt dzīvē Eiropas ūdeņraža iniciatīvas, kuras ir jau apstiprinātas un jau tiek īstenotas, vienlaicīgi tā ir unikāla iespēja investoriem satikties ar jaunuzņēmumiem. "Tas ir iedarbīgs veids, kā Latviju ‘uzlikt uz ūdeņraža kartes", parādot starptautiskiem investoriem Latvijas potenciālu. Vairākus gadus Rīga ir vienīgā pilsēta Baltijas valstīs, kurā darbojas ūdeņraža uzpildes stacijas, pa kuras ielām braukā ūdeņraža elektriskie trolejbusi, kā arī ir vairāki aktīvi projekti, kuros strādā gan asociācija, gan uzņēmumi. Latvijā ir vairāki jaunuzņēmumi, kas izmantojot līdzīgus pasākumus ir veiksmīgi piesaistījuši investīcijas, un arī šīs konferences laikā uzņēmīgiem prātiem būs iespēja prezentēt savas iniciatīvas investoriem no dažādām valstīm," uzsver Ģirts Greiškalns, Latvijas Ūdeņraža asociācijas valdes priekšsēdētājs.

Salīdzinot ar Baltijas kaimiņvalstīm, kuras ir definējušas par ūdeņraža ielejām konkrētas valstu teritorijas, Latviju visu var uzskatīt par vienu lielu ūdeņraža ieleju, jo tehnoloģiju attīstībā nav izvēlēts fokuss ne uz vienu konkrētu pilsētu vai apgabalu, lai saglabātu atvērtību no ikviena uzņēmēja, uzskata ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

"Latvijai ir lielisks potenciāls ražot ūdeņradi un tā atvasinātos savienojumus, izmantojot atjaunojamos energoresursus. Tas ir būtisks virziens, lai sasniegtu mūsu izvirzīto mērķi padarīt Latvijas ekonomiku produktīvāku un eksportspējīgāku. Lai gan ūdeņraža ekonomika pie mums vēl ir attīstības sākumā, jau tagad varam prognozēt, ka Latvijas uzņēmumi varētu kļūt par nozīmīgiem spēlētājiem ūdeņraža jomā Eiropas mērogā. Ekonomikas ministrija šobrīd izstrādā Nacionālo nulles emisiju tehnoloģiju stratēģiju, kas paredz veicināt gan zaļā ūdeņraža un no tā iegūtu ķīmisko savienojumu ražošanu un eksportu, gan atbalstu ostu infrastruktūrai un citai ar ūdeņraža ekosistēmu saistītai ražošanai", uzsver ekonomikas ministrs.

Arnis Gulbis, Rīgas digitālās aģentūras direktors: "Rīgas digitālās aģentūra aktīvi strādā pie digitālajām inovācijām un vēlamies izvērtēt, kā pašvaldība var nodrošināt digitālo infrastruktūru un inovatīvus risinājumus, kas nepieciešami, lai atbalstītu ūdeņraža ekonomikas attīstību ne tikai Rīgā, bet visā Eiropā. Kā viens no risinājumiem būtu digitālā dvīņa izstrāde ar kura palīdzību varēsim precīzi modelēt un optimizēt ūdeņradī balstītus risinājumus, lai veidotu zaļāku un ilgtspējīgāku nākotni. "TechTour Hydrogen Valleys Investment" forums 2024 ir lieliska iespēja apmainīties idejām un kopīgi virzīt projektus, kas veidos mūsu nākotni."

"ELWIND ir kopējs Latvijas un Igaunijas projekts, kura galvenais mērķis ir attīstīt jūras vēja parkus Baltijas jūrā, lai palielinātu reģiona elektroenerģijas piegādes drošību un samazinātu atkarību no fosilajiem kurināmajiem. Projekta īstenošana veicinās pāreju uz zaļo enerģiju, palīdzot sasniegt Eiropas Savienības klimata mērķus, kā stiprinās vietējo rūpniecību un tehnoloģiju attīstību," skaidro Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktora vietniece investīciju un enerģētikas jautājumos Laura Štrovalde.

Vai Latvija var kļūt par simbolisku smilšukasti ūdeņraža izpētes projektiem, kuri pēc tam tiktu mērogoti un izplatīti tālāk pasaulē, skaidro Aivars Starikovs, Hydrogen Europe valdes loceklis: "Šobrīd Eiropas ūdeņraža asociācijā ir ap 600 biedri, kas tikai apliecina, ka ūdeņraža nozare nav jauna industrija, bet būtība ir tajā, ka šodien ir jāmaina pieeja: pirmais solis, ko veic LIAA ir atbalsts idejām, tosākotnējām izpētēm. Nākamais solis - kur idejas pārbaudīt, tam vajadzīga startap vide, platforma kāda ir TechTour, kas ļauj startapiem satikties ar investoriem. Tālāk ir nepieciešama pilsēta, kur ideju testēt jeb šīs smilšu kastes. Vilcieni, lokomotīves, autobusi, laivas uz ūdeņradi, tas viss ar Latvijai pieejamām kompetencēm ir iespējams.

Viens no Latvijas Ūdeņraža atbalstītājiem uzņēmums "Orlen" uzsver, ka dalība Eiropas Ūdeņraža ieleju investīciju forumā atbilst uzņēmuma apņemšanās nodrošināt enerģijas dažādošanu un ilgtspējīgu attīstību. "Kā lielākais degvielas piegādātājs Baltijas reģionā mēs apzināmies, cik svarīgi ir saglabāt konkurētspēju, vienlaikus attīstot ūdeņraža ekonomiku. Ūdeņradim būs galvenā loma Eiropas enerģētikas pārejā, un, izmantojot inovācijas un stratēģiskas investīcijas, "Orlen" mērķis ir nostiprināt vadošo lomu, vienlaikus nodrošinot, ka Eiropa joprojām ir pasaules enerģētikas priekšgalā. Šis forums nodrošina būtisku platformu sadarbībai ar galvenajām ieinteresētajām personām, lai virzītu šos mērķus uz priekšu," stāsta "Orlen" pārstāvis Grzegors Jozvaks.

Latvijas Ūdeņraža forums un Eiropas Ūdeņraža ieleju "Tech Tour" investīciju konference Latvijā norisinās sadarbībā ar Latvijas Ūdeņraža asociāciju, Latvijas Inestīciju un attīstības aģentūru, Rīgas domi, Nīderlandes vēstniecibu Latvijā.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Daugavpils uzņēmēji saņēma no 10 līdz 16 tūkstošiem eiro (+VIDEO)

Biznesa idejas, kas guvušas atbalstu, veiksmīgi arī tiks īstenotas.

Ekonomika Alūksnes novadā par 25 miljoniem eiro atklāta kokapstrādes rūpnīca (+VIDEO)

Uzņēmuma vērtība – motivēti darbinieki, kas kļuvuši par saliedētu un mērķtiecīgu komandu.

Ekonomika Taivānas dronu ražotāji vēlas sadarboties ar Latviju (+VIDEO)

Pasākuma vispārējais mērķis ir izveidot platformu tīklu veidošanai.

Ekonomika Jautājumā par Tet un LMT nākotni ir trīs scenāriji, kā virzīties uz priekšu

Jautājumā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nākotni valdībai ir trīs scenāriji, kā varētu virzīties uz priekšu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī