Kas bremzē jaunuzņēmumu attīstību Latvijā: ekspertu atzinums (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 12:44, 05.09.2024 0

Lai veiktu pārrobežu biznesu, vajadzīgas specializētas zināšanas daudzās jomās.

 

92% Latvijas agrīnas stadijas jaunuzņēmumu, kas ir sākuši pārdošanu, aktīvi orientējas uz starptautiskajiem tirgiem. 86% no tiem, kas pašlaik darbojas vienīgi iekšzemes tirgū, plāno paplašināties starptautiskā līmenī, liecina “PayPal” un “Startup Hub Poland” veiktā pētījuma “2024. gada agrīnas stadijas jaunuzņēmumu indekss. Problēmas pārrobežu komercijas laikmetā” rezultāti.

Šā gada pētījuma "Agrīnas stadijas jaunuzņēmumu indekss. Problēmas pārrobežu komercijas laikmetā" paplašinātajā izdevumā noskaidrots, kādas ir starptautiskās ambīcijas un galvenās grūtības, ar ko saskaras jaunuzņēmumi, kas darbojas Polijā, Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Visbiežāk sastopamie šķēršļi, kas kavē jaunuzņēmumu pārrobežu izaugsmi, ir ierobežots mārketinga budžets un klientu loks, kā arī izpratnes trūkums par kultūras atšķirībām un vietējā tirgus specifiku.

Pārrobežu pārdošana ir saistīta ar grūtībām

Vislielākā no trim galvenajām ar pārrobežu pārdošanu saistītajām problēmām, ar ko saskaras agrīnas stadijas jaunuzņēmumi Latvijā, ir jaunu klientu piesaiste jeb darbs ar ierobežotu klientu loku, ko minējuši 56% respondentu. Nākamās grūtības ir pielāgot savu piedāvājumu vietējo klientu vajadzībām un prasībām, uz ko norādīja 39% aptaujāto. 33% respondentu apgalvo, ka galvenais to pārrobežu pārdošanas palielināšanas šķērslis ir ierobežots mārketinga budžets, ziņo vietne labsoflatvia.lv.

Vaicājot jaunuzņēmumiem par galvenajām ar starptautisko paplašināšanos saistītajām problēmām, tie, kas jau nodarbojas ar pārrobežu pārdošanu, pauda, ka lielākās galvassāpes sagādā regulējuma jautājumi. Savukārt tie, kas vēl tikai plāno paplašināties starptautiskā līmenī, ir vairāk noraizējušies par jautājumiem, kas saistīti ar maksājumiem.

“Lai veiktu pārrobežu uzņēmējdarbību, vajadzīgas specializētas zināšanas daudzās jomās, tostarp par vietējo patērētāju vēlmēm, loģistiku un administratīvajiem jautājumiem, piemēram, maksājumu sistēmām vai nodokļiem. Kad ir ierobežoti resursi un neskaitāmi risināmie jautājumi, nav viegli koncentrēties uz vissvarīgāko. Tieši tāpēc daudzi jaunuzņēmumu dibinātāji meklē ārēju sadarbības partneru atbalstu, kas palīdzētu tikt galā ar ikdienas problēmām, palīdzot paplašināt viņu biznesu. Mūsu nesenā aptauja liecina, ka vairāk nekā 50% agrīnas stadijas jaunuzņēmumu, kas jau strādā starptautiskā līmenī, sadarbojas ar ārējiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem. Šis rādītājs ir par 10 procentpunktiem zemāks to uzņēmumu vidū, kas vēl nav sākuši starptautisko paplašināšanos. Iespējams, tas nozīmē, ka maksājumu pārvaldība bieži ir sarežģītāks uzdevums nekā jaunuzņēmumi bija iedomājušies,” saka “PayPal” valdes priekšsēdētāja vietnieks un ģenerāldirektors Centrāleiropā, Austrumeiropā un Izraēlā Efi Dahans.

Maksājumu pārvaldība nav vienkārša

Maksājumu pārvaldībai ir izšķirīga loma katrā uzņēmumā. Tomēr 61% aptaujāto jaunuzņēmumu, paplašinoties starptautiskā līmenī, ar maksājumiem saistītās problēmas šķiet sarežģītas. Galvenās raizes tiem sagādā finansiālā likviditāte: ātra maksājumu saņemšana (37%), raita un netraucēta maksāšanas procesa nodrošināšana (36%) un ar dažādu maksāšanas veidu integrēšanu saistīto tehnisko problēmu risināšana (31%).

Vēl viena problēma, kas jārisina, ir piekļuve vairākiem maksāšanas variantiem, tostarp vietējiem maksāšanas veidiem. Lai gan vietējie maksāšanas risinājumi uzlabo klientu apkalpošanu un samazina nepabeigto pirkumu skaitu, 30% aptaujāto uzņēmumu atzīst, ka tos ir grūti nodrošināt starptautiskajiem klientiem. Tādējādi tikai aptuveni piektdaļa jaunuzņēmumu (22%) izmanto vietējos maksāšanas veidus. Tas nozīmē, ka gandrīz 80% pārdevēju, kas šādus risinājumus nepiedāvā, ierobežo savas izaugsmes iespējas vietējos tirgos. Ir lielāka varbūtība, ka cilvēki maksās, izmantojot viņiem zināmus maksāšanas veidus un kam viņi uzticas. Vietējo maksāšanas veidu pievienošana var palielināt uzticēšanos un atvieglot patērētājiem piedāvāto preču un pakalpojumu iegādi.

Pārrobežu ambīcijas un galvenie pārdošanas virzieni

Pētījums liecina, ka 79% aptaujāto jaunuzņēmumu, kas jau aktīvi darbojas starptautiskos tirgos, un 87% no tiem, kas darbojas vienīgi iekšzemes tirgū, tuvākajos gados plāno paplašināties starptautiskā līmenī.

“Jaunuzņēmumu nozarei ir raksturīgs augsts inovāciju līmenis. Jaunuzņēmumu īpašnieki ar savu preci vai pakalpojumu grib iekarot visu pasauli. To apstiprina mūsu aptaujas dati. 53% aptaujāto agrīnas stadijas jaunuzņēmumu prognozē, ka trijos četros gados to ieņēmumi no tiešsaistes pārdošanas sasniegs 10 miljonus eiro, un gandrīz piektdaļa (18%) vēlas to sasniegt 12 līdz 24 mēnešu laikā. Lai to panāktu, pārrobežu paplašināšanās nav tikai izaugsmes iespēja, bet gan obligāta izvēle. Piekļuve vispasaules klientu un sadarbības partneru tīklam sniedz nesalīdzināmi plašākas rīcības iespējas nekā darbība vienā iekšzemes tirgū,” saka “Startup Hub Poland” vadītāja Paulīna Brima-Čuba.

Visu aptaujāto jaunuzņēmumu vidū vispopulārākie pārdošanas virzieni ir ASV, Vācija, Apvienotā Karaliste un citas valstis, kuru nozīme mainās atkarībā no pārstāvētā tirgus. Piemēram, Polijas un Latvijas jaunuzņēmumu populārākais pārdošanas virziens ir Vācija, ko norādījuši attiecīgi 47% un 45% vietējo uzņēmumu. Savukārt Lietuvas uzņēmumu galvenie ārvalstu tirdzniecības virzieni ir ASV un Apvienotā Karaliste — gandrīz puse (46%) Lietuvas jaunuzņēmumu, kas darbojas starptautiskā līmenī, pārdod savas preces vai pakalpojumu vienā no šīm valstīm. Igaunijā populārākais pārrobežu pārdošanas virziens ir Somija (47%). Interesanti, ka atšķirībā no jaunuzņēmumiem citos tirgos Igaunijas jaunuzņēmumi neiekļauj ASV trīs galveno pārdošanas tirgu sarakstā. Līdztekus Somijai lielākā daļa Igaunijas jaunuzņēmumu piegādā savas preces vai pakalpojumus uz Apvienoto Karalisti (41%) un Poliju (35%).

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Daugavpils uzņēmēji saņēma no 10 līdz 16 tūkstošiem eiro (+VIDEO)

Biznesa idejas, kas guvušas atbalstu, veiksmīgi arī tiks īstenotas.

Ekonomika Alūksnes novadā par 25 miljoniem eiro atklāta kokapstrādes rūpnīca (+VIDEO)

Uzņēmuma vērtība – motivēti darbinieki, kas kļuvuši par saliedētu un mērķtiecīgu komandu.

Ekonomika Taivānas dronu ražotāji vēlas sadarboties ar Latviju (+VIDEO)

Pasākuma vispārējais mērķis ir izveidot platformu tīklu veidošanai.

Ekonomika Jautājumā par Tet un LMT nākotni ir trīs scenāriji, kā virzīties uz priekšu

Jautājumā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nākotni valdībai ir trīs scenāriji, kā varētu virzīties uz priekšu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī

Ekonomika Finanšu ministrija: šāda preču eksporta vērtība ir mazākā pēdējā gada laikā

Šā gada pirmajā pusgadā Latvijas preču eksporta vērtība bija par 6,0% jeb 589 miljoniem eiro mazāka nekā pērnā gada attiecīgajā periodā.

Ekonomika LTRK pārtrauks sadarbību ar desmit uz Krieviju eksportējošajiem uzņēmumiem

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) no kopumā 25 biedriem, kuri minēti Ekonomikas ministrijas (EM) publiskotajā sarakstā starp uzņēmumiem, kas eksportē uz Krieviju, pārtrauks sadarbību ar desmit uzņēmumiem, sacīja LTRK priekšsēdētājs Jānis Endziņš.