Papildus var ietaupīt, modernizējot esošo elektrības instalāciju.
Lai sasniegtu klimata pārmaiņu mazināšanas mērķus, renovācijas tempi ir jāpaātrina. Atjaunotās daudzdzīvokļu ēkas patērē mazāk enerģijas apkurei, tāpēc samazinās ar to saistītās oglekļa dioksīda emisijas. Taču ir vēl viens veids, kādā var papildus ietaupīt elektroenerģiju un vēl vairāk samazināt izmaksas - ierīkot savā mājoklī viedās mājas sistēmu.
Renovācija kā daļa no lielākas bildes
Piemēram, daudzdzīvokļu ēku, kas renovētas līdz A energoefektivitātes klasei, siltumenerģijas izmaksas var samazināt līdz 70%. Taču tā ir tikai viena ēkas modernizācijas puse, un tā ietver tikai nama izolāciju, modernus logus un efektīvākas apkures sistēmas.
"Papildus var ietaupīt, modernizējot esošo elektrības instalāciju - padarot to viedāku. Tam ir piemērota viedās mājas sistēma, kas dažādos veidos ļauj ietaupīt daudz elektroenerģijas, - enerģija tiks izmantota ievērojami efektīvāk," - stāsta Lietuvas slēdžu un viedās mājas centra eksperts Raimunds Skurdenis.
Eksperts stāsta, ka pēc šādas viedās mājas sistēmas ieviešanas elektroenerģijas patēriņš var samazināties līdz 40%. "Piemēram, viedās mājas sistēma palīdz efektīvi pārvaldīt apgaismojumu - gaisma istabā tiek izslēgta automātiski, ja tajā vairs neatrodas cilvēki. Lai tas būtu iespējams, tiek izmantoti kustības un klātbūtnes sensori. Ir iespējams iestatīt arī laika programmas. Šādā gadījumā apgaismojuma laiks un intensitāte ir atkarīga no diennakts laika. Šādi var ietaupīt līdz 20% elektroenerģijas," - skaidro R. Skurdenis.
Palīdz taupīt gudri
Elektrības patēriņu var samazināt vēl par aptuveni 5-10%, izmantojot viedās kontaktligzdas, kuras mēra tām pievienoto elektroierīču enerģijas patēriņu un ļauj šīs ierīces izslēgt.
"Šīs kontaktligzdas ir piesaistītas lietotnei. Tālrunī ir redzams enerģijas patēriņš. Gan fiziski nospiežot pogu, gan lietotnē var izslēgt sadzīves ierīces, kuras, arī laikā, kad netiek izmantotas, tomēr nedaudz "ēd" elektroenerģiju, jo darbojas gaidīšanas režīmā," - skaidro R. Skurdenis.
Pēc eksperta teiktā, ja renovētā ēkā apkure tiek regulēta individuāli, sistēma var palīdzēt ietaupīt vēl vairāk -, gudri regulējot apkuri.
Skurdenis skaidro, kā tas darbojas: "Piemēram, laikā, kad jūsu nav mājās, temperatūra īslaicīgi var būt zemāka. Var iestatīt, kurās diennakts stundās termostatam ir jāuztur komfortabla temperatūra un kad tā jāsamazina. Šādi sistēma automātiski uztur optimālu temperatūru tikai tad, kad tas ir nepieciešams, respektīvi - rēķini par apkuri tiek samazināti vēl vairāk."
Viedās mājas sistēma ne tikai izpilda atsevišķas automatizētas funkcijas, bet arī atbalsta viedās mājas scenārijus.
"Iedomājieties, jūs nospiežat tikai vienu slēdzi pie sienas - un lēnām ieslēdzas gaisma, tiek aizvilkti automātiskie aizkari, termostats sāk sildīt viesistabu līdz noteiktajai temperatūrai, bet virtuvē ieslēdzas radio. Visu šo darbību secību var iestatīt saimnieki paši lietotnē," - par viedās mājas piedāvātajām iespējām stāsta R. Skurdenis.
Var pielāgot gan jaunās, gan vecākās ēkās
Nereti cilvēki domā, ka viedās mājas risinājumus var ierīkot tikai jaunceltnēs vai būvēs, kas vēl tikai tiek celtas. Taču šai sistēmai nav nepieciešama speciāla elektroinstalācija. Tā vienkārši tiek montēta veco kontaktligzdu, slēdžu un citu ierīču vietā. Tāpēc nav jānojauc sienas un jāmaina to apdare -, lai ierīkotu sistēmu, pietiek ar jau esošo elektrības infrastruktūru.
Skurdenis skaidro sistēmas darbības principu: "Kad sistēma ir samontēta, atliek tikai lejupielādēt tālrunī lietotni un savienot visas ierīces vienotā ekosistēmā. Tas tiek darīts ar bezvadu savienojuma starpniecību. Savienojums ir šifrēts un drošs, tāpēc piekļuve ierīču vadībai ir tikai saimniekiem. Montāžas darbus veic elektriķis, taču maksimālu darbu kvalitāti nodrošinās speciālists, kuram šāda sistēma ir pazīstama un kurš ir beidzis kursus par sistēmas ierīkošanu."
Energoefektīva mājokļa nākotne - dažādu risinājumu sinerģija
Apkopojot iepriekš izklāstīto, var teikt, ka vairāk ietaupīt var tikai, apvienojot vairākus atšķirīgus risinājumus, kuri papildina cits citu.
"Viedās mājas sistēma tiek ierīkota, nenojaucot sienas, tāpēc tā ir ideāli piemērota izmantošanai senāk būvētās ēkās. Automatizētas funkcijas un scenāriji ļauj samazināt elektroenerģijas patēriņu. Papildus pieskaitot zemākas apkures izmaksas, kas tādas ir, pateicoties renovācijai, iegūstam patiešām modernu un ekonomisku ēku. Tas palīdz paaugstināt arī nekustamā īpašuma vērtību," - sarunu beidz R. Skurdenis.