Pētījums: Latvijas bankām ir samazināta motivācija riskēt un pelnīt

Ekonomika
LETA 19:40, 20.06.2024 0

Latvijā samazinoties konkurencei banku sektorā, ir sarukusi banku riska apetīte, ceturtdien Ekonomistu apvienības rīkotajā konferencē par banku sektora konkurētspēju sacīja Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte dekāns Jānis Priede, iepazīstinot ar Ekonomistu apvienības un LU pētījumu par banku sektora transformācijas Eiropas Savienībā (ES) un Ziemeļeiropā ietekmi uz konkurenci Baltijas valstīs un Latvijas banku sektora situāciju.

 

Pētījumā secināts, ka ir liela atšķirība starp banku konkurenci Latvijā un Ziemeļvalstīs, jo Latvijā piecu lielāko banku īpatsvars kopējos banku aktīvos pārsniedz 80%, kamēr Ziemeļvalstīs tas nepārsniedz 20%.

Priede norādīja, ka tirgus konkurence pēc veiktā finanšu sektora "kapitālā remonta" strauji pieaugusi. Pētījumā secināts, ka mājsaimniecību un uzņēmumu aizņemšanās izmaksas ir lielākas nekā vidēji eirozonā, lai gan procentu likmes ir līdzīgas. Savukārt aizdevumu līmenis privātajā sektorā ir zemākais reģionā.

Tāpat pētījumā secināts, ka banku kapitāla rādītāji ir labi, taču bankas Latvijā piekopj konservatīvu kreditēšanas politiku.

Priede sacīja, ka par zemāku konkurenci banku sektorā liecina arī pētījumā analizētie banku klientu mobilitātes rādītāji - Latvijā pēdējo piecu gadu laikā finanšu pakalpojumu sniedzēju mainījuši 25% banku klientu, kamēr Zviedrijā to darījuši 35%, bet ES vidēji - 29%.

Starp hipotekāro kredītu ņēmējiem pēdējo piecu gadu laikā banku mainījuši 0,8% Latvijā, kamēr Zviedrijā to darījuši 7,3%, Dānijā - 6,1%, bet ES vidēji - 2,6%.

Pētījumā, veicot finanšu sektora, regulatora un valsts sektora ekspertu aptaujas, secināts, ka lielie banku sektora izaicinājumi nākamajā desmitgadē būs regulatorā vide, digitalizācija un kiberdrošība, kā arī klimata un vides, sociālie un pārvaldības (ESG) jautājumi. Latvijā pie izaicinājumiem pievienojas arī demogrāfija, finanšu pratība un uzkrājumu veidošanas kultūra, kā arī ģeopolitiskie riski.

Banku skaits Latvijā sarūk, jo patlaban piedāvājums labāk atbilst pieprasījumam, ir pastiprināts regulējums, kas ir arī finanšu sektora "kapitālā remonta" sekas. Priede skaidroja, ka novērota arī banku uzvedības modeļa maiņa - pārspīlēta piesardzība un bailes no iespējamā soda. "Bankām ir samazināta motivācija riskēt un pelnīt. Banku skaits ir mazāks, attiecīgi arī riska apetīte ir mazāka," teica Priede.

Pētījumā aptaujātie eksperti secinājuši, ka patlaban universālo banku skaits Latvijā ir optimāls, bet mazās un vidējās bankas papildina ekosistēmu. Tāpat aptaujāto ekspertu ieskatā, augot ekonomikai, būs vieta jaunām bankām, kā arī ir jāveicina vietējo nišas banku izaugsme.

Priede skaidroja, ka pētījumā eksperti apskatījuši vairākus iespējamus scenārijus. Piemēram, gadījumā, ja kāds investors iegādājas esošu banku un turpina līdzšinējo stratēģiju, būtiskas izmaiņas banku sektorā nav gaidāmas. Savukārt, ja ambiciozs investors nopērk esošu banku un sāk aktīvu konkurenci ar citām bankām, varētu būt īstermiņa aktivitātes uzplaiksnījums banku sektorā, taču ilgtermiņā nekādas būtiskas izmaiņas nebūtu vērojamas.

Pētījumā aptaujāto ekspertu ieskatā ir maz ticams, ka ambiciozs investors Latvijā varētu nodibināt jaunu banku un sākt aktīvu konkurenci. Tāpat maz ticama ir arī valsts bankas dibināšana.

Priede informēja, ka pētījumā eksperti uzskata par vēlamu valsts dalību risku pārdalē, piemēram, "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" lielāku iesaisti kreditēšanā reģionos. Tāpat valstij būtiskāk jāveicina ēnu ekonomikas apkarošana.

Savukārt no regulatora puses būtu nepieciešama risku diversificēta pieeja, no uzņēmēju puses - biznesa attīstības ambīcijas un biznesa plānu kvalitāte, bet no mājsaimniecību puses - finanšu pratība, informēja Priede.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Daugavpils uzņēmēji saņēma no 10 līdz 16 tūkstošiem eiro (+VIDEO)

Biznesa idejas, kas guvušas atbalstu, veiksmīgi arī tiks īstenotas.

Ekonomika Alūksnes novadā par 25 miljoniem eiro atklāta kokapstrādes rūpnīca (+VIDEO)

Uzņēmuma vērtība – motivēti darbinieki, kas kļuvuši par saliedētu un mērķtiecīgu komandu.

Ekonomika Taivānas dronu ražotāji vēlas sadarboties ar Latviju (+VIDEO)

Pasākuma vispārējais mērķis ir izveidot platformu tīklu veidošanai.

Ekonomika Jautājumā par Tet un LMT nākotni ir trīs scenāriji, kā virzīties uz priekšu

Jautājumā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nākotni valdībai ir trīs scenāriji, kā varētu virzīties uz priekšu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī

Ekonomika Valainis: Mazās bankas varētu neaplikt ar virspeļņas nodokli

Latvijas mazās bankas varētu neaplikt ar plānoto banku virspeļņas nodokli, trešdien "Indexo bankas" atklāšanas pasākumā sacīja ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).

Ekonomika Eksperts: ES un jaunattīstības tirgi ir relatīvi pievilcīgāki nekā ASV (+VIDEO)

Amerikā bija izteikti spēcīgs mājsaimniecību patēriņš un pakalpojumu sfēra, un vāja rūpnieciskā ražošana.

Ekonomika Kāpēc pusaudžiem ir vajadzīgas bankas kartes, un kas viņiem jāatceras (+VIDEO)

Dati rāda, ka tikai 24% bērnu dažkārt izņem skaidru naudu bankomātā.

Ekonomika Asociācija: ceļot nodokļus banku nozarei, ekonomikas attīstību nevar sasniegt

Ceļot vai nosakot arvien jaunus nodokļus un nodevas banku nozarei, nav iespējams veicināt tālāku finanšu nozares un visas ekonomikas attīstību, pavēstīja Finanšu nozares asociācijas (FNA) valdes loceklis Jānis Brazovskis,