• Egija,
  • Egmonts,
  • Egons,
  • Henrihs,
  • Henriks
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


UR: 73% akciju sabiedrību nav ievērojušas prasības par labuma guvēju atklāšanu

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 16:20, 05.06.2024


Valsts prasību ignorēšana var novest pie uzņēmumu likvidācijas.


Sarežģītā struktūra ļauj noslēpt patiesos īpašniekus.

Uzņēmumu reģistrs atgādina, ka akciju sabiedrībām informācija par akcionāriem jāatklāj līdz 2024.gada 30.septembrim. Par minētās prasības neizpildi akciju sabiedrībai var tikt piemērota vienkāršotā likvidācija, līdzīgi kā patieso labuma guvēju neatklāšanas gadījumā.

Pienākums akciju sabiedrībām (turpmāk - AS) atklāt savus akcionārus izriet no grozījumiem Komerclikumā, kas stājās spēkā 2023.gada 1.jūlijā. To mērķis ir akcionāru reģistra vešanas kārtību vienādot ar sabiedrību ar ierobežotu atbildību (turpmāk - SIA) dalībnieku reģistra vešanas kārtību, nodrošināt AS caurspīdīgumu un drošu uzņēmējdarbības vidi, radot pieeju informācijai par AS akcionāriem.

Agrākais regulējums noteica, ka AS akcionāru reģistru ved un par to atbild valde. AS reforma, kas juridiski iestrādāta Komerclikumā, likumā "Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru" un Finanšu instrumentu tirgus likumā, nosaka, ka akcionāri kļūst publiski, līdzīgi kā SIA dalībnieki.

"Aicinām AS vairs lieki nekavēties un pievienoties SIA, kas savus īpašniekus atklāj jau labu laiku. Akcionāru atklāšana stiprinās AS darbības caurspīdīgumu, tādejādi vēl vairāk pilnveidojot Latvijas uzņēmējdarbības vides drošību. Šī noteikti nav tikai formāla prasība no valsts puses, bet gan iespēja kopā veidot vidi, kurā veicinām savstarpējo uzticību," uzsver Laima Letiņa, Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre.

Pašreiz likuma prasības izpildījušas ap 27% AS (245) no 900 AS (dati uz 30.05.2024).

Akcionāru atklāšanas regulējums nosaka, ka Uzņēmumu reģistrā ir pieejama informācija par reģistrēto akciju īpašniekiem, bet informācija par dematerializēto akciju īpašniekiem ir pieejama centrālajā vērtspapīru depozitārijā, kura kontaktinformācija ir pieejama Uzņēmumu reģistrā. Proti, regulējums paredz izmaiņas akciju veidos: agrākās vārda akcijas tiek pārsauktas par reģistrējamajām akcijām un uzrādītāja akcijas - par dematerializētajām akcijām. Vienlaikus netiek mainīta šo akciju veidu izpratne. Proti, reģistrētā akcija ir akcija, kura ir iegrāmatota akcionāru reģistrā un kuras akcionārs AS ikvienā brīdī ir zināms. Savukārt dematerializētā akcija ir akcija, kura tiek iegrāmatota finanšu instrumentu kontos un kuras akcionāru AS var noskaidrot, iesniedzot attiecīgu pieprasījumu depozitārijam.

Akciju sabiedrībai varēs būt tikai viena veida akcijas - vai reģistrējamās akcijas, vai dematerializētās akcijas. Tām AS, kuras savos statūtos ir paredzējušas gan vārda, gan uzrādītāja akcijas, ir pienākums ne vēlāk kā līdz 2024.gada 30.septembrim pieteikt Uzņēmumu reģistram statūtu grozījumus, kas paredz, ka visas sabiedrības akcijas ir, vai nu reģistrētas akcijas, vai dematerializētas akcijas.

Reģistrēto akciju īpašnieku dati - kuri tāpat kā līdz šim tiek reģistrēti akcionāru reģistrā, kuru ved AS valde - būs pieejami Uzņēmumu reģistrā, līdzīgi kā šobrīd pieejama informācija par SIA dalībniekiem un dalībnieku reģistru.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika «airBaltic» sāk nodrošināt speciālos reisus uz Liepāju

Latvijas nacionālā aviokompānija "airBaltic" no šodienas līdz 5.augustam nodrošinās speciālos reisus uz Liepāju, aģentūru LETA informēja "airBaltic" pārstāvji.

Ekonomika Latvijas bizness paplašina elektromobiļu uzlādes tīklu (+VIDEO)

Turpmāk sniegs iespēju izmantot no atjaunīgiem resursiem iegūtu zaļo enerģiju

Ekonomika Rīgas lidostā uzbūvēs jauno daudzstāvu autostāvvietu

Rīgas lidostas jauno daudzstāvu autostāvvietu par 248 000 eiro projektēs SIA "BM-projekts", informēja Rīgas lidosta.

Ekonomika Pretlikumīgas konkurences pazīmes metāllūžņu tirgū

Norises Latvijas metāllūžņu savākšanas un pārstrādes tirgū liecina, ka šajā tirgū ir vērojamas agresīvas un pretlikumīgas konkurences pazīmes, kas apdraud virknes šī tirgus dalībnieku turpmāko eksistenci un rada valstij nodokļu zaudējumus, informēja Johens Kleins, biedrības “Baltijas metāllūžņu pārstrādātāju asociācija” padomnieks.

Lasiet arī

Pasaule Akciju cenas pasaules biržās mainās dažādos virzienos

Akciju cenas pasaules biržās trešdien mainījās bez vienotas tendences, bet naftas cenas pasaulē krasi samazinājās.

Pasaule Akciju cenas mainās dažādos virzienos Volstrītā, bet krītas Eiropas biržās

Akciju cenas Volstrītā pirmdien mainījās dažādos virzienos pēc tam, kad ASV pēdējā brīdī tika novērsta valdības darba apturēšana, bet Eiropas biržās akciju cenas kritās, atjaunojoties bažām par procentlikmēm.

Pasaule Akciju cenas krītas Volstrītā, bet pieaug Eiropas biržās

Akciju cenas Volstrītā trešdien kritās, bet ASV dolāra vērtība pieauga pēc ASV Federālās rezervju sistēmas (FRS) lēmuma nemainīt procentlikmes. Eiropas biržās akciju cenas pieauga.

Pasaule Akciju cenas pasaules biržās mainās dažādos virzienos

Akciju cenas pasaules biržās otrdien mainījās dažādos virzienos pirms ASV Federālās rezervju sistēmas (FRS) lēmuma par procentlikmēm.