• Ilga
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


«Pārtikas cenas ir stabilizējušās», - atzīst eksperts (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 11:12, 13.05.2024


Aktivizējoties patēriņam, krietni lēnākos un starp grupām atšķirīgos tempos, inflācija turpinās rāpties augšup.


Bieži vien cilvēki dodas uz pārtikas veikaliem, lai paskatītos cenas, bet pērk pirmās nepieciešamības preces.

Aprīlī, salīdzinot ar martu, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,5%. Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija apģērbam un apaviem, alkoholam un tabakas izstrādājumiem, kā arī dažādu preču un pakalpojumu grupai. Gada inflācija pieauga līdz 1,1%.

"Neskatoties uz dažām neveiksmēm, inflācijas spiediens eirozonā turpina mazināties. Uz to norāda uzņēmumu aptaujas un noskaņojuma rādītāji", - pauž ekonomists Dainis Gašpuitis.

Arī ražotāju cenu indeksi norāda uz zemākām patēriņa preču cenām. Izejvielu cenas ir ievērojami samazinājušās salīdzinājumā ar 2022.gada maksimumu, lai gan dažos gadījumos tās joprojām ir ievērojami augstākas nekā pirms pandēmijas. Īpaši lielu ietekmi uz patēriņa cenām Latvijā ir veidojušas enerģijas cenas, kas pacēla inflāciju augstākajos līmeņos ES. Savukārt šobrīd enerģijas cenu normalizācija sniedz pretēju efektu un ir ļāvusi inflācijai strauji sarukt.

"Maksa par mājokli ir vienīgā grupa, kur cenu līmenis ir krities. Pārējās grupās cenu līmenis gada laikā ir audzis. Latvijas nav izņēmums un līdzīgi kā citās valstīs, enerģijas cenas patērētājiem no vēsturiskā skatpunkta joprojām ir augstas. Līdz ar to neliels tālāks kritums, piemēram siltumenerģijas tarifiem, ir iespējams, bet ne vairāk. Tomēr, ja sašūposies enerģijas cenas, inflācija var strauji atdzīvoties", - uzsvēra eksperts.

Pagaidām gan to cenu, vismaz īstermiņa, perspektīvas šķiet stabilas. Inflācijas temps uz gada otru pusi pieaugs arī tādēļ, ka pamazām izzudīs augsto enerģijas cenu bāzes efekts. Pārtikas cenas ir stabilizējušās un straujas pārmaiņas nav gaidāmas, tomēr, aktivizējoties patēriņam, krietni lēnākos un starp grupām atšķirīgos tempos, cenas turpinās rāpties augšup. Periodiski plaša patēriņa precēm varētu parādīties atlaides un pievilcīgi piedāvājumi.

Tas būs saistīts ar starptautisko konkurenci, īpaši Ķīnas vēlmi realizēt brīvo jaudu pārpalikumus, lai balstītu savu eksportu. Pakalpojumos cenu kāpumu turpinās virzīt algu pieaugums. Līdz ar to šajā segmentā cenu celšanās būs novērojama izteiktāk. Tikai jautājums ir, cik straujos tempos tas var turpināties, nesastopot patērētāju pretestību.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Volvo atsakās no plāna līdz 2030.gadam pāriet tikai uz elektroauto ražošanu

Zviedrijas autobūves uzņēmums "Volvo Cars", kas pieder Ķīnas autoražotājam "Zhejiang Geely Holding Group", trešdien paziņoja, ka atsakās no plāna līdz 2030.gadam pakāpeniski pāriet tikai uz pilnībā elektrisku automobiļu ražošanu.

Ekonomika Kredītu procentu likmes Latvijā ir starp augstākajām eirozonā

Gada laikā kreditēšanas jomā ir vērojami atsevišķi uzlabojumi, tomēr kopumā vēl ir daudz iespēju progresam, teikts Latvijas Bankas sagatavotajā "Finanšu pieejamības pārskatā 2024".

Ekonomika Ir novērojama kreditēšanas izaugsme gan mājsaimniecību, gan uzņēmumu kreditēšanā

Ceturtdien, 5. septembrī, notika Finanšu sektora attīstības padomes sēde, kuru vadīja Ministru prezidente Evika Siliņa.

Ekonomika LDDK uzstās uz sākotnējo nodokļu reformas mērķu izpildi

LDDK ieskatā, ir nepieciešams noteikt konkrētu minimālo robežu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu kopējo tēriņu samazinājumam (LDDK piedāvā to noteikt 5% apmērā).

Lasiet arī

Ekonomika Nepatīkams atklājums: Latvijā ražotai pārtikai piemēro lielāku uzcenojumu

Latvijā ražotām olu, zivju un gaļas produktu precēm mazumtirdzniecības piegādes ķēdes posmā tiek piemērots vidēji lielāks uzcenojums nekā ārpus Latvijas ražotām precēm, secināts Konkurences padomes (KP) veiktajā tirgus izpētes noslēdzošajā sadaļā.

Ekonomika Vidējā elektroenerģijas cena Latvijā februārī samazinājās par 36%!

Cenu samazinājumu galvenokārt veicināja siltāki laikapstākļi, kas sekmēja elektroenerģijas patēriņa samazinājumu, zemāka gāzes cena un palu laika iestāšanās Latvijas upēs, kas veicināja lielāku elektroenerģijas izstrādi hidroelektrostacijās.

Ekonomika «Cenu garlaicība ir garantēta» - uzskata ekonomists

Periodu, kurā inflācija bija īpaši nedraudzīga mazturīgajiem, nomainījis periods, kad inflācija vai varbūt deflācija kļūs labvēlīgāka.

Ekonomika Gada inflācija janvārī Latvijā bija 0,9%

Patēriņa cenas šogad janvārī salīdzinājumā ar decembri Latvijā pieauga par 0,8%, bet gada laikā - šogad janvārī salīdzinājumā ar 2023.gada janvāri - palielinājās par 0,9%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.