• Ainārs,
  • Uva,
  • Zigfrīds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā ir izstrādāta datorprogramma būvniecības procesam (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 07:04, 10.05.2024


Eksperimentālais rīks ļauj viegli ielādēt dažādu disciplīnu modeļus.


Jaunā programma varēs detalizēti noformēt lielus objektus.

Latvijas programmētāji ir izstrādājuši intuitīvu un viegli lietojamu eksperimentālu rīku būvlaukumiem, kuri vēlas sākt pielietot modeļus citā līmenī. Datorprogramma tās lietotājam palīdz izveidot precīzu rasējumu, izmantojot esošus IFC modeļus. Eksperimentālais rīks izstrādāts sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Norvēģijas finanšu instrumentu un tā kopējās izmaksas ir 36 000 EUR.

Būves informācijas modelēšana (BIM) ir kļuvusi par būtisku jēdzienu būvniecības un nekustamā īpašuma attīstības jomā un no 2025.gada daļai ēku tā kļūs par obligātu prasību, tādējādi liekot uzsvaru uz procesu efektivitāti un kļūdu novēršanu. BIM modeļi satur visu nepieciešamo informāciju detalizētu skiču veidošanai, taču pašlaik nav vienkārša un ērta rīka ar kuru būvuzņēmējs varētu strādāt. Lai gan tirgū ir pieejami daudzi rīki, kas paredzēti BIM izmantošanai, to licences var būt dārgas, un nepieciešamas ievērojamas apmācības.

"Esam novērojuši, ka tirgū trūkst vienkāršu rīku, kas būvuzņēmējiem ļautu veidot rasējumus, skices un griezumus jebkurā ēkas vietā, izmantojot modeļos jau esošo informāciju. Katrā būvprojektā ir neskaidras zonas, kuras var atrisināt, izmantojot šādu rīku, un tas varētu ietaupīt laiku un naudu gan lielos, gan mazos būvlaukumos. Lai 3D BIM modeļos esošo informāciju varētu izmantot pilnā apmērā, esam izstrādājuši eksperimentālu rīku, kas ir intuitīvs un viegli lietojams, tas ļauj lietotājam, ar vai bez speciālām zināšanām, izveidot detalizētus rasējumus un skices. Tas var būt noderīgs arī projektētājiem un tāmētājiem", - norāda par projekta izstrādi atbildīgais Jānis Dzenis.

Eksperimentālais rīks ļauj viegli ielādēt dažādu disciplīnu modeļus, kurus rotējot un tuvinot var ātri uztvert būves formu un apjomu. Taisot griezumus var ieskatīties ēkas iekšpusē, saprast tās līmeņus, stāvus. Lai izveidotu rasējumu, modelī norāda vietu, kur vēlētos redzēt skatu, vai tas būtu plāns, fasādes griezums vai detalizēts mezgls. Tad šis skats tiek noformēts, nosakot dziļumu un mērogu. Griezums nav vienkāršas līnijas, tie joprojām ir modeļa elementi, no kuriem apzīmējuma markā iespējams attēlot jebkuru informāciju, ko tie satur. Tiek pievienoti apzīmējumi, izmēru līnijas un augstuma atzīmes. Beigās skats tiek novietots uz lapas ar rakstlaukumu, pievienotiem apzīmējumiem un piezīmēm, un rasējums ir gatavs eksportēšanai uz pdf vai dwg formātu.

"Agrāk rasējumi bija galvenais informācijas avots, pēc kura ēkas tika projektētas un būvētas. Vai tas bija ar tušu uz papīra vai AutoCAD datorprogramma, bija pietiekami daudz laika, lai apdomātu katras līnijas nozīmi un jēgu - kāpēc tā ir vajadzīga, ko tā paskaidro, vai nav pārāk daudz vai pārāk maz informācijas. Mūsdienās līnijas tiek vilktas arvien retāk - ēkas modelis tiek veidots uzreiz. Projektēšanā rasējumi ir kļuvuši sekundāri, bieži vien tie ir automātiski ģenerēti, tādēļ būvprojektos krities to apjoms un kvalitāte. Nav šaubu, ka modelis sniedz iespēju izprast ēku ātri un tādos veidos, kā rasējumu to nespēj, bet tik pat viegli modelī ir arī apmaldīties. Kad nepieciešams iedziļināties detaļās, rasējums spēj dot daudz vairāk" stāsta J. Dzenis.

Projekta "Grafiskās informācijas sagatavošanas un apstrādes rīka izstrāde būvniecības procesa vajadzībām, par pamatu ņemot IFC modeļus" kopējās izmaksas 36 tūkstoši eiro, no tiem 25 tūkstoši eiro ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējums atbalsta programmā "Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi" informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Ekonomikas ministrija: neraksturīgi zems cenu pieaugums bija pārtikai (+VIDEO)

Arī turpmāk galvenā ietekme uz izmaiņām joprojām būs saistīta ar energoresursu un pārtikas svārstībām pasaulē.

Ekonomika Zināms, cik mēnesī saņems Latviju pārstāvošie deputāti Eiropas Parlamentā

Latviju pārstāvošie deputāti Eiropas Parlamentā (EP) mēnesī saņems 10 377 eiro pirms nodokļu nomaksas un dažādas piemaksas, liecina informācija EP tīmekļvietnē.

Ekonomika EK draud palielināt importa nodevas Ķīnā ražotiem elektroauto

Eiropas Komisija (EK) trešdien brīdināja, ka pēc izmeklēšanas saistībā ar negodīgām subsīdijām Ķīnā ražotiem elektriskajiem automobiļiem no nākamā mēneša piemēros augstākas importa nodevas, ja vien šo jautājumu abām pusēm neizdosies atrisināt pārrunu ceļā.

Ekonomika Pasaulē līdz 2030.gadam izveidosies būtisks naftas pārpalikums

Pasaulē līdz 2030.gadam, visticamāk, izveidosies būtisks naftas pārpalikums, ņemot vērā ieguves apjoma kāpumu un pieprasījuma samazināšanos, ko veicina pāreja uz videi draudzīgu energoresursu izmantošanu, trešdien paziņoja Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA).

Lasiet arī

Ekonomika Latvijas Banka: būvniecības izaugsmes perspektīvas ir diezgan pozitīvas

Būvniecības nozares izaugsmes perspektīvas vidējā termiņā ir diezgan pozitīvas, teikts Latvijas Bankas publicētajā jaunākajā makroekonomisko prognožu pārskatā.

Ekonomika Latvijas būvnieki izstrādājuši bezatkritumu plānu (+VIDEO)

Nepieciešams noteikt garāku uzglabāšanas termiņu no būvgružiem iegūtām otrreizējām izejvielām.

Ekonomika EM: Latvijas būvniecības nozarē ienāks ievērojamas investīcijas (+VIDEO)

Sektors ir piedzīvojusi virkni satricinājumu pēdējo gadu laikā, pauž V.Valainis.

Ekonomika EM: Latvijas būvniecības nozare turpina strauji attīstīties (+VIDEO)

Pēdējā ceturksnī inženierbūvniecības apjoms pieauga visstraujāk - par 32,5%.