• Leokādija,
  • Leontīne,
  • Ligija,
  • Lonija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


EM: rūpniecības nozarēs vērojama gan izaugsme, gan lejupslīde (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 12:32, 06.04.2024


Sagaidāms, ka kopumā industrija atgriezīsies pie pozitīviem izaugsmes tempiem.Dažādās rūpniecības apakšnozarēs attīstības tendences vērojamas atšķirīgas, ziņoja Edmunds Gergelevičs,
Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības izlaides apjomi šā gada februārī, salīdzinot ar 2023. gada februāri, pēc neizlīdzinātiem datiem pieauga par 0,5%, savukārt, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem izlaides apjomi samazinājās par 5%.

Šā gada februārī, gada griezumā, pēc neizlīdzinātajiem datiem, lielākā pozitīvā ietekme apstrādes rūpniecībā bija kokapstrādei (+4,4% salīdzinot ar pagājušā gada februāri), kas daļēji saistīts ar bāzes efektu, kad pagājušā gada februārī kokapstrādes apjomi strauji saruka. Tāpat pozitīvu devumu apstrādes rūpniecības pieaugumā deva ķīmiskā rūpniecība (+20,8%), pārtika rūpniecība (+2,7%), poligrāfija (+19,7%) un automobiļu un piekabju ražošana(+13,2%). Savukārt samazinājās datoru un elektronisko iekārtu (-12,8%), dzērienu (-12,7%), gatavo metālizstrādājumu (-5,2%), mašīnu un iekārtu (-13,3%) un mēbeļu (-15,9%) ražošanas apjomi.

Februārī gada griezumā par 4,3% samazinājās apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās. Nedaudz straujāk samazinājās eksporta, mērenāk vietējā tirgū realizētās produkcijas, apjomi. Būtiski saruka koksnes un tās izstrādājumu, mērenāk – nemetālisko minerālu produkcijas realizācijas apjomi.

Sagaidāms, ka kopumā 2024. gadā apstrādes rūpniecība atgriezīsies pie pozitīviem izaugsmes tempiem, ko galvenokārt noteiks eksporta iespēju uzlabošanās. Grūtības saglabāsies atsevišķiem uzņēmumiem, kuri joprojām ir saistīti ar Krievijas un NVS valstu tirgiem; tiem ieteicams meklēt jaunas piegāžu iespējas un preču noieta tirgus. Savukārt uz iekšējo tirgu orientētās rūpniecības nozares ietekmēs iedzīvotāju pirktspēja.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika «Gazprom» akcijas cena krītas pēc lēmuma neizmaksāt dividendes

Krievijas valsts dabasgāzes lieluzņēmuma "Gazprom" akcijas cena Maskavas biržā pirmdienas vakarā kritās pēc tam, kad kļuva zināms, ka kompānija neizmaksās dividendes par 2023.gadu.

Ekonomika Austrālijā varētu būt pieprasīti Latvijas koka būvmateriāli (+VIDEO)

Zaļais kontinents ir sācis miljardu dolāru vērtu mājokļu pārbūves programmu.

Ekonomika Jelgavā tīršķirnes govis audzē dabiskās pļavās (+VIDEO)

13 hektāru lielās ganības atrodas pie Iecavas un Lielupes satekas.

Ekonomika Asociācija: Pērn augusi Latvijas iedzīvotāju spēja aizņemties

Vidējās darba algas pieaugums pērn ir veicinājis Latvijas iedzīvotāju spēju aizņemties, tomēr augstās bāzes likmes un pieaugošie tēriņi daudziem likuši būt piesardzīgiem, informēja Finanšu nozares asociācijas pārstāvji, atsaucoties uz 2024.gada kreditēšanas indeksa datiem.

Lasiet arī

Ekonomika Latvijas Banka: Apstrādes rūpniecībā spēju uzlabojumu nav pamata gaidīt

Ārējais pieprasījums patlaban saglabājas vājš, tāpēc apstrādes rūpniecībā spēju uzlabojumu tuvākajā laikā nav pamata gaidīt, teikts Latvijas Bankas jaunākajā makroekonomisko prognožu pārskatā.

Ekonomika Lejupslīde rūpniecībā jau aiz muguras?

Gada otrajā pusē pieaugums Latvijas rūpniecībā varētu pārsniegt 5%.

Ekonomika Ja vēlies iemācīties būvēt koka mājas, brauc uz Valmieru (+VIDEO)

Lai veicinātu uzņēmumos produktivitāti un klimatneitralitāti, nepieciešami moderni, inovatīvi un ilgtspējīgi risinājumi.