Pētījums: uzņēmumi joprojām ir pakļauti lielam inflācijas spiedienam (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 07:17, 09.02.2024 0

Daudzu darba devēju un darba ņēmēju dienaskārtībā svarīgs jautājums bija darba algas paaugstināšana.

 

Salīdzinoši augstas inflācijas un citu biznesa vides izaicinājumu dēļ aizvadītajā gadā gandrīz puse Latvijas uzņēmumu piedzīvoja izmaksu pieaugumu, ko nācās risināt ar produkcijas vai pakalpojumu cenu palielināšanu, izmaiņām piedāvājumā vai ar peļņas samazināšanu. Sarežģītajos apstākļos uzņēmumiem nācās arī pastiprināti rūpēties par kolektīva saliedēšanu, liecina biznesa pētījuma "Vadītāja digitālais portrets" rezultāti.

Lai arī 2023.gadā inflācija stabili samazinājās, Latvijā tā joprojām bija krietni augstāka par vidējo pēdējā desmitgadē. Tas neapšaubāmi atsaucās uz uzņēmumu darbību. 42% aptaujāto uzņēmumu vadītāju atzina, ka aizvadītajā gadā turpinājuši palielināties izdevumi, kas saistīti ne vien ar izejvielu iegādi, bet arī algu palielinājumu darbiniekiem un augstākām procentu likmēm, piemēram, līzingā iegādājoties automašīnas.

Cenšoties pārvarēt izaicinājumus, 17% respondentu koriģējuši piedāvāto preču vai pakalpojumu klāstu un attiecīgi arī to cenas, bet 13% pielikuši papildu pūles pārdošanā, ieviešot jaunus tirdzniecības kanālus.

Rezultāti gan bijuši visnotaļ atšķirīgi. 35% izdevies palielināt ieņēmumus, kamēr 18% naudas plūsma apsīkusi. Vēl 2% klājies tik slikti, ka nācies īslaicīgi apturēt uzņēmuma darbību. Būtiskas izmaiņas nav piedzīvojusi vien ceturtā daļa uzņēmumu.

"2023.gads iezīmēja atgriešanos pie normālākas uzņēmējdarbības pēc vairākiem pandēmijas un ģeopolitisko izaicinājumu gadiem. Tomēr uzņēmumu vadītāju aptauja skaidri parāda, ka ar papildu grūtībām nācās tikt galā kā uzņēmumiem, tā darbiniekiem. Piemēram, daudzu darba devēju un darba ņēmēju dienaskārtībā svarīgs jautājums bija darba algas paaugstināšana, lai segtu augstās inflācijas izraisītos papildu tēriņus. Sarunas par naudu nekad nav vienkāršas, un tas ietekmē atmosfēru kolektīvā, tādēļ 28% uzņēmumu pērn regulāri rīkoja kolektīva saliedēšanas pasākumus, bet teju katrā desmitajā kompānijā darbiniekiem bija pieejams psihologs," pētījuma rezultātus komentē eksperts Viesturs Slaidiņš.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Pārtikas cenu jautājumā politikas veidotāji neiedziļinās pēc būtības

Pārtikas cenu jautājums ir tēma par kuru ir izdevīgi skaļi runāt, taču politikas veidotāji šajā jautājumā neiedziļinās pēc būtības, intervijā aģentūrai LETA sacīja SIA "Elvi Latvija" valdes locekle Laila Vārtukapteine.

Ekonomika Daugavas HES strādā lai ierobežotu elektroenerģijas cenu kāpumu (+VIDEO)

Gaisa temperatūra ir 3 grādus virs normas, kā rezultātā par 4% saruka patēriņš.

Ekonomika Latvijas Banka izsniegusi licenci risku apdrošinātājam Sincera Insurance

Latvijas Bankas Uzraudzības komiteja trešdien izsniegusi licenci jaunai risku apdrošināšanas kompānijai - "Sincera Insurance", pavēstīja Latvijas Bankas preses dienestā.

Ekonomika Konkurējošajā izsolē valsts obligācijas pārdotas 40 miljonu eiro apmērā

Konkurējošajā izsolē trešdien pārdotas iepriekš starptautiskajos tirgos emitētās valsts obligācijas 40 miljonu eiro apmērā, liecina biržas "Nasdaq Riga" sniegtā informācija.

Lasiet arī

Ekonomika Augstās inflācijas laiks šobrīd Latvijā ir beidzies

Tomēr pēdējo mēnešu cenu pieaugums pārtikai Latvijā bijis relatīvi spēcīgāks, nekā par to varētu liecināt globālo cenu un ražotāju cenu izmaiņas.

Ekonomika Inflācija datos samazinās, bet galvās pieaug

Iespējams, ka patērētāju inflācijas gaidas ir ietekmējusi ziņu plūsma, kas cilvēku apziņā sajaucas ar realitāti. Taču, ja inflācijas gaidas noturēsies augstā līmenī vairākus mēnešus, tad ir jāsāk uztraukties.

Ekonomika Latvijas veikalos turpina augt cenas

Latvijā patēriņa cenas šogad janvārī salīdzinājumā ar decembri pieauga par 0,6%.

Ekonomika Kādi faktori palielina cenas Latvijā, stāstīja zinātnieks (+VIDEO)

"Inflācija ir augstāka par vidējo tām precēm un pakalpojumiem, par kuriem maksājumus veicam bieži".