Krīzes pazīmes: Latvijā ņem kredītus, lai samaksātu par pārtiku, īri (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 11:26, 07.12.2023 0

Speciālisti brīdina par sekām dzīvošanai parādos.

 

Aptaujas rezultāti atklāj, ka pēdējo trīs gadu laikā patēriņa kredītus, tostarp nebanku jeb "ātros kredītus", izmantojuši 36% Latvijas iedzīvotāju. Visbiežāk šāda veida aizdevumi bijuši nepieciešami cilvēkiem vecumā no 30 līdz 39 gadiem (47%) un iedzīvotājiem Latgalē (45%).

"Pieprasījums pēc patēriņa kredītiem ierasti gada beigās novembrī un decembrī ir augstāks, kad norisinās dažādas izpārdošanas un cilvēki vēlas veikt lielākus pirkumus. Tāpat kredītu noietu veicina Ziemassvētki, jo rodas papildu tēriņi dāvanām un svētku svinēšanai. Tomēr visbiežāk patēriņa kredītus cilvēki izmanto lielākiem pirkumiem, piemēram, auto iegādei, sadzīves tehnikai, mēbelēm un citām mājas labiekārtošanas lietām," saka Kaspars Lukačovs, kredītu eksperts Baltijā.

Iedzīvotāji atzīst, ka populārākie mērķi, kam paredzēts tērēt patēriņa kredīta līdzekļus, ir automašīnas iegāde, kam šādu aizņēmumu izmantojuši 8% aptaujāto, mājas labiekārtošanas un remonta izdevumiem (7%), kā arī tādiem lielākiem pirkumiem kā mēbeles un sadzīves tehnika (6%). Automašīnas iegādei patēriņa kredītu visbiežāk izmantojuši cilvēki ar bērniem un četrdesmitgadnieki.

"Saskaņā ar aptaujas datiem un bankas datiem, iedzīvotāji patēriņa kredītus izmanto arī mājokļa iegādei, ceļojumu vai medicīnas izdevumiem, kā arī izklaidei. Diemžēl redzam, ka daļai iedzīvotāju jeb 4% aptaujāto nākas izmantot patēriņa kredītus ikdienas izdevumu segšanai - dzīvokļa īres vai komunālajiem maksājumiem, kā arī pārtikai. Kredīts tam nebūtu labākais risinājums, jo tādā gadījumā turpmāk regulārajiem maksājumiem pievienosies arī kredīta atmaksas summa un izmaksu slogs tikai pieaugs. Šādās situācijās, kad paredzami regulāri lieli izdevumi, ieteicams katru mēnesi no ienākumiem atlikt kaut nelielu summu "drošības spilvena" veidošanai, lai īslaicīgu finansiālu grūtību gadījumā nebūtu jāizmanto patēriņa vai "ātrie kredīti" ikdienas maksājumu segšanai. Ikviena aizņēmuma nepieciešamība ir rūpīgi jāizvērtē un jābūt drošam par savām iespējām parādu atmaksāt," norāda Kaspars Lukačovs.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Volvo atsakās no plāna līdz 2030.gadam pāriet tikai uz elektroauto ražošanu

Zviedrijas autobūves uzņēmums "Volvo Cars", kas pieder Ķīnas autoražotājam "Zhejiang Geely Holding Group", trešdien paziņoja, ka atsakās no plāna līdz 2030.gadam pakāpeniski pāriet tikai uz pilnībā elektrisku automobiļu ražošanu.

Ekonomika Kredītu procentu likmes Latvijā ir starp augstākajām eirozonā

Gada laikā kreditēšanas jomā ir vērojami atsevišķi uzlabojumi, tomēr kopumā vēl ir daudz iespēju progresam, teikts Latvijas Bankas sagatavotajā "Finanšu pieejamības pārskatā 2024".

Ekonomika Ir novērojama kreditēšanas izaugsme gan mājsaimniecību, gan uzņēmumu kreditēšanā

Ceturtdien, 5. septembrī, notika Finanšu sektora attīstības padomes sēde, kuru vadīja Ministru prezidente Evika Siliņa.

Ekonomika LDDK uzstās uz sākotnējo nodokļu reformas mērķu izpildi

LDDK ieskatā, ir nepieciešams noteikt konkrētu minimālo robežu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu kopējo tēriņu samazinājumam (LDDK piedāvā to noteikt 5% apmērā).

Lasiet arī

Ekonomika Eksperts: aizkavēts maksājums par pakalpojumiem sabojās kredītvēsturi (+VIDEO)

Labākā pieeja ir ik dienu piekopot pārdomātus finanšu ieradumus.

Sabiedrība Finanšu nozares asociācija nosauca lielāko šķērsli kreditēšanai Latvijā

Ēnu ekonomika Latvijā ir lielākais šķērslis kreditēšanai, pavēstīja Finanšu nozares asociācijas (FNA) valdes loceklis Jānis Brazovskis.

Ekonomika Kāda ir vidējā kredīta summa jaunajam mājoklim?

Kopumā 2024.gada kreditēšanas indekss ir audzis par 5 procentpunktiem, kas ir mazāka izaugsme nekā pērn, taču vērojama pozitīva tendence - bankas spēj kreditēt un vēlas to darīt.

Ekonomika Ar kādu aizdevumu varat paļauties: eksperti skaidro detaļas (+VIDEO)

Katra iestāde izstrādā un vadās arī pēc savas kredītpolitikas.