• Ilgvars,
  • Ivars
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


LBLA: «Daudzi lauksaimnieki ir nobijušies un aizgājuši» (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 07:59, 27.11.2023


Šogad zemnieki vairs nesertificējas un ir pārgājušas uz konvencionālo zemkopību, saka asociācijas vaditājs.


Pēdējos gados daudzi lauku īpašnieki izvēlas savas saimniecības izmantot tūrismam.

"Stratēģiskajā plānā būtībā šobrīd atbalsta maksājumi bioloģiskajām saimniecībām ir izlīdzinājušies ar konvencionālajām saimniecībām. Daudzi lauksaimnieki ir nobijušies un aizgājuši no bioloģiskās ražošanas. Šogad ir samazinājies gan sertificēto bioloģisko lauksamniecību skaits, gan bioloģiski apsaimniekoto zemes platību apmērs", - pauž Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) vadītājs Gustavs Norkārklis.

"Tas ir bīstams signāls. Jau pēdējos gados bioloģiskā piena vidējā iepirkumu cena ir par diviem trīs centiem litrā zemāka nekā konvencionālās saimniecībās piena cena. Tāpat ir sarucis atbalsta apjoms. Ja mēs politiski sakām, ka mums vajag bioloģisku, veselīgu ēdienu, bet visi darbi ir pretējā virzienā. Tam seko arī nākamais jautājums - ja vidēja iepirkumu cena bioloģiskajam pienam ir zemāka, tad kāpēc veikalā tas ir krietni dārgāks par konvencionālo pienu. Bioloģiskā pienā pārstrādei varbūt ir augstākas prasības, izsekojamība, bet kopumā tā ir tirgus kropļošana. Nevaru pateikt, vai lielāko piecenojamu pieliek pārstrādātāji vai lielveikali, bet piecenojams ir nesamērīgi augsts un nepamatots, zemnieks diemžēl nesaņem godīgu cenu par savu saražoto produkciju. Ja bioloģisko pienu no zemnieka iepērk par 32 centiem litrā, bet veikalā tas maksā 1,5 eiro?"

"Piena iepirkuma cenas zemniekiem jau kopš pagājušā gada samazinās, bet veikalā cenas sāk samazināties tikai tagad. Ja piena iepirkumu cenas samazinājās par 20-30%, tad veikalā tikai tagad, pēc gada ir nokritusies par 10-15%. Šis tirgus man nav saprotams un ir kropļots. Lauksaimnieks šajā ķēdē ir visneizdevīgākajā un vājākajā situācijā.

Graudu cenas pagājušajā gada sezonā, rudenī, bija ļoti labas, bet šogad tās ir būtiski samazinājušās. Ja griķu iepirkumu cenas, piemēram, ir par 300% samazinājušās, tad veikala plauktā griķiem cena ir samazinājusies par dažiem procentiem. Kurš šo starpību nopelna, ir grūti pateikt. Mums pietrūkst analītiskā dienesta, kas vērtētu un atspoguļotu sabiedrībai, kā šīs cenas veidojas. Lauksaimniekiem pašiem šādas kapacitātes nav. Šo tirgu vajadzētu pavērtēt, kā mainās iepirkumu cenas, un attiecīgi izdarīt secinājumus", - tā Norkārklis.

Biedrība “Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija” (LBLA) dibināta 1995.gadā un ir profesionāla organizācija, kurā apvienojušies tīras vides saglabātāji, bioloģiskā lauksaimniecībā strādājošie un “zaļā” dzīves veida atbalstītāji. Asociācija apvieno 12 reģionālās nodaļas un 11 nozaru pārstāvjus.

LBLA ir Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) biedrs, darbojās Zemkopības ministrijas Lauksaimnieku nevalstisko organizāciju Konsultatīvajā padomē un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides konsultatīvajā padomē, kā arī ir starptautiskās organizācijas IFOAM EU biedrs.

Asociācijas mērķi:

-Apvienot bioloģiskā lauksaimniecībā strādājošos, videi draudzīgas saimniekošanas piekritējus un ekoproduktu lietotājus;

-Veidot tirgus politiku un rast tirgus iespējas bioloģiskajai produkcijai;

-Veidot izglītības sistēmu un nodrošināt bioloģiski saimniekojošiem zemniekiem zināšanu papildināšanas iespējas;

-Informēt sabiedrību par dabīga produkta nozīmi veselības saglabāšanā;

-Popularizēt sabiedrībai videi draudzīgas un ilgtspējīgas saimniekošanas metodes;

-Pārstāvēt biedru intereses valsts un pašvaldības iestādē, kā arī nevalstiskajās organizācijās.

-Bioloģiskās lauksaimniecības politikas veidošana.

-Piesaistīt asociācijai bioloģiskās lauksaimniecības atbalstītājus no dažādām ieinteresētām darbības sfērām.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas IKP pērn samazinājies par 0,3%

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pagājušajā gadā samazinājās par 0,3%, salīdzinot ar 2022.gadu.

Ekonomika Aptauja: latvietes visbiežāk krāj ceļojumiem (+VIDEO)

Šobrīd ir pieejami dažādi rīki, kas var palīdzēt ieguldītās naudas summas arī audzēt ilgākā laika periodā.

Ekonomika Latviešiem mācīs, kā tikt galā ar parādiem (+VIDEO)

Senās finanšu institūcijas vēsture tika publicēta par vācu fonda līdzekļiem.

Ekonomika Vidējā bruto darba alga pērn Latvijā pieaugusi par 11,9%

Latvijā pagājušajā gadā vidējā bruto darba samaksa jeb darba samaksa pirms nodokļiem par pilnas slodzes darbu bija 1537 eiro, kas ir par 11,9% jeb 164 eiro vairāk nekā 2022.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lasiet arī

Ekonomika Lauksaimnieki: Ministru prezidente lauksaimniekus nedzird

Lauksaimnieku protestu mērķis ir likt Ministru prezidentei Evikai SIliņai (JV) un Eiropas Komisijai sadzirdēt lauksaimniekus, piektdien, tiekoties ar zemkopības ministru Armandu Krauzi (ZZS), sacīja graudkopības kooperatīva "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.

Ekonomika Kuldīgas zemnieki: Valsts solītais atbalsts nav īstenojies

Patlaban visiem lauksaimniekiem, neatkarīgi no to darbības nozares un saimniecības lieluma, klājas ļoti smagi, un no valsts puses solītais atbalsts kaut vai tālredzīgu lēmumu pieņemšanā nav īstenojies, aģentūrai LETA sacīja Kuldīgas novada lauksaimnieku atbalsta grupas viens no iniciatoriem un zemnieku saimniecības "Kalna Rinkas" īpašnieks Ēriks Pucens.

Sabiedrība Lauksaimnieku protesti pirmdien notiks 16 pilsētās

Lauksaimnieku organizētie protesti pirmdien, 5.februārī, notiks 16 pilsētās - Liepājā, Saldū, Talsos, Tukumā, Kuldīgā, Jelgavā, Dobelē, Bauskā, Jēkabpilī, Aizkrauklē, Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā, Gulbenē, Limbažos un Ogrē, aģentūru LETA informēja biedrības "Zemnieku saeima" pārstāvji.

Ekonomika Vietējo liellopu kvalitātes uzlabošanai tiks izmantoti ES līdzekļi (+VIDEO)

Dzīvniekam ir jābūt novērtētam, ierakstītam ciltsgrāmatā un ar veiktām DNS analīzēm.