Eiropas Komisija šogad Latvijas ekonomikai prognozē 0,2% lejupslīdi

Ekonomika
LETA 19:39, 15.11.2023 0

Eiropas Komisija (EK) šogad Latvijas ekonomikai prognozē 0,2% kritumu. Tā ir sliktāka prognoze par EK maijā paredzēto, kad tika sagaidīts Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums 2023.gadā par 1,4%.

 
Foto: LETA

Vienlaikus trešdien publiskotajās prognozēs EK sagaida, ka Latvijas IKP nākamgad pieaugs par 2,4%.

Savukārt inflācija Latvijā šogad lēsta 9,6% apmērā, bet nākamgad saskaņotā patēriņa cenu indeksa kāpums prognozēts 3,2% apmērā.

Latvijas budžeta deficīts šogad prognozēts 3,2% apmērā no IKP, bet nākamgad tiek lēsta samazināšanās līdz 3,1% no IKP.

Tāpat lejupslīdi EK šogad sagaida pārējās abās Baltijas valstīs.

Tostarp Lietuvas ekonomikai tiek prognozēta 0,4% lejupslīde, kamēr nākamgad Lietuvas ekonomikā tiek gaidīta 2,5% izaugsme. Inflācija Lietuvā šogad lēsta 8,8% apmērā, bet nākamajā gadā tā prognozēta 2,9% apmērā.

Savukārt attiecībā uz Igauniju EK sagaida, ka šogad IKP samazināsies par 2,6%, taču nākamgad palielināsies par 1,9%. Inflācija Igaunijā šogad veidos 9,4%, bet 2024.gadā tā samazināsies līdz 3,5%.

EK rudens ekonomikas prognozēs lēsts, ka šogad ES ekonomikā gaidāms kāpums par 0,6%, bet nākamgad ekonomikā būs pieaugums par 1,3%. Eirozonas ekonomikas izaugsme šogad un nākamgad veidos attiecīgi 0,6% un 1,2%.

Inflācija ES šogad prognozēta 6,5%, bet nākamgad tā samazināsies līdz 3,5%, savukārt eirozonā tā atbilstoši EK prognozēm būs attiecīgi 5,6% un 3,2%.

EK šogad straujāko IKP kritumu prognozē Igaunijā, Īrijā (-0,9%), Ungārijā (-0,7%) un Luksemburgā (-0,6%), bet lielākā augšupeja gaidāma Maltā (+4%), Horvātijā (+2,6%) un Grieķijā (+2,4%).

EK atzīst, ka pēc spēcīgās atgūšanās no pandēmijas 2021. un 2022.gadā ES ekonomika zaudējusi dinamiku. Reālais IKP 2022.gada ceturtajā ceturksnī nedaudz saruka, un šā gada pirmajos trijos ceturkšņos uzrādījis vien niecīgu izaugsmi. Augstās dzīves dārdzības negatīvā ietekme izrādījusies smagāka par gaidīto, bet globālā tirdzniecība sniegusi vien nelielu atbalstu. Tikmēr monetārās politikas izmaiņas saistībā ar augsto inflāciju jūtamas ekonomikā, un fiskālais atbalsts pakāpeniski tiek pārtraukts.

EK priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis norāda, ka atbilstoši EK rudens ekonomikas prognozei ģeopolitisko satricinājumu iespaidā ES ekonomikā šogad sagaidāma lēna izaugsme 0,6% apmērā. Sagaidāms, ka nākamgad ES izaugsmes temps nedaudz pieaugs - līdz 1,3%.

"Ņemot vērā Krievijas agresijas pret Ukrainu ģeopolitisko un ekonomisko ietekmi reģionā, visās trijās Baltijas valstīs šogad sagaidāma recesija: Latvijā - 0,2%, Lietuvā - 0,4%, bet Igaunijā - 2,6%. Nākamgad izaugsme ekonomikā Baltijas valstīs atjaunosies: Latvijas ekonomikā tiek prognozēts 2,4% pieaugums, Lietuvā - 2,5%, bet Igaunijā - 1,9%," klāsta Dombrovskis.

Viņš arī min, ka šogad Latvijā inflācija joprojām būs augsta, kas negatīvi ietekmē privātā patēriņa un eksporta rādītājus.

"Nākamgad tiek prognozēta strauja inflācijas samazināšanās - līdz 3,2%, kas kopā ar algu pieaugumu veicinās mājsaimniecību pirktspēju. Latvijā ekonomikas izaugsmi turpinās veicināt ES fondu finansētās investīcijas, tostarp ekonomikas atveseļošanas un noturības plāna ietvaros. Budžeta deficīts Latvijā gan šogad, gan nākamgad tiek prognozēts nedaudz virs 3% no IKP, kas būs lielākais budžeta deficīts starp Baltijas valstīm. Attiecīgi Latvijai turpmākajos gados būs jāpievērš lielāka uzmanība fiskālās ilgtspējas jautājumiem un pakāpeniski jāsamazina budžeta deficīts," skaidro EK priekšsēdētājas izpildvietnieks.

EK katru gadu (pavasarī un rudenī) publicē divas visaptverošas prognozes un divas starpposma prognozes (ziemā un vasarā). Starpposma prognozes ietver gada un ceturkšņa IKP un inflāciju par attiecīgo gadu un nākamo gadu attiecībā uz visām dalībvalstīm, kā arī ES un eirozonu kopumā.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Iedzīvotāji un pašvaldības saņems finansējumu vēja enerģijas ražošanai (+VIDEO)

Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumus plānots apstiprināt līdz š.g. jūnija beigām.

Ekonomika Ekonomisti: Inflācija turpmākajos mēnešos turpinās nedaudz pieaugt

Straujā inflācijas mazināšanās aprīlī ir pierimusi, un turpmākajos mēnešos inflācija turpinās nedaudz pieaugt, pavēstīja banku ekonomisti.

Ekonomika Gada inflācija aprīlī Latvijā pakāpusies līdz 1,1%

Patēriņa cenas šogad aprīlī salīdzinājumā ar martu Latvijā pieauga par 0,5%, bet gada laikā - šogad aprīlī salīdzinājumā ar 2023.gada aprīli - palielinājās par 1,1%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 0,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Būvniekam Velve sākts tiesiskās aizsardzības process

Saistībā ar VSIA "Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca" (PSKUS) lēmumu par līguma pārtraukšanu ar būvkopmāniju SIA "Velve" par PSKUS A2 korpusa būvniecību kompānijai sākts tiesiskās aizsardzības process (TAP), aģentūru LETA informēja uzņēmumā.

Lasiet arī

Ekonomika «Coface» šogad Latvijā prognozē straujāko izaugsmi Baltijas valstīs

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad varētu pieaugt par 1,8%, uzrādot straujāko ekonomikas izaugsmi Baltijā, prognozē globālās risku pārvaldības kompānijas "Coface" ekonomisti.

Ekonomika EM: ekonomikas izaugsme Latvijā 2024.gadā varētu sasniegt 2-3%

Būtiski nepasliktinoties norisēm ārējā vidē, paredzams, ka ekonomikas izaugsme Latvijā 2024.gadā varētu sasniegt 2-3%, prognozē Ekonomikas ministrijas (EM) Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle.

Ekonomika Latvijas IKP pērn provizoriski sarucis par 0,6%

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, samazinājies par 0,6%, salīdzinot ar 2022.gadu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Vācijas ekonomikai pērn trīs gados pirmā lejupslīde

Vācijas ekonomika pērn samazinājusies par 0,3% salīdzinājumā ar 1,8% izaugsmi 2022.gadā, tādējādi reģistrēts pirmais kritums kopš 2020.gada, liecina valsts statistikas biroja "Destatis" sākotnējie dati.