Kā izdzīvot, ja nav darbaspēka?

Ekonomika
EKSKLUZĪVI! 15:26, 08.06.2023 0

Latvijas ekonomikas galvenais izaicinājums.

 

Ministru kabinets apstiprināja Cilvēkkapitāla attīstības padomes nolikumu, atbalstot trīs ministru - ekonomikas, izglītības un zinātnes, un labklājības - vienošanos pārveidot līdzšinējo Nodarbinātības padomi, mainot padomes nosaukumu un precizējot funkcijas, veidojot ciešāku sasaisti ar šīs valdības deklarācijā dotajiem uzdevumiem darbaspēka jautājumu pārvaldības un cilvēkkapitāla attīstības jomā.

Faktiski Latvija darba resursu jomā ir nonākusi situācijā, kurā, kā neskaties – viss nav rožaini! Šī brīža situācija nomācoša un tuvākā perspektīva – satraukumu pilna, bet ilgtermiņā viss var izvērsties katastrofā. Vērtējiet paši! Galvenās tendences un negatīvie faktori.

Kāda ir šī brīža situācija? Pirmkārt, darbaspēks noveco – pārāk liels pirmspensijas cilvēku īpatsvars, tāpat kā to, kas šobrīd ir tuvu vecumam 55, kas nozīmē, ka šie darbinieki pametīs darba tirgu 10-11 gadu perspektīvā. Šodien darba tirgū piedalās arī tie, kas jau ir sasnieguši pensijas vecumu, tomēr viņu kvalifikācija jau šodien un, it īpaši, nākotnes perspektīvā, neatbildīs mūsdienīgu tehnoloģiju attīstības līmenim.

Otrkārt, jau tagad, bet 2023. gadā vēl izteiktāk, būs jūtams augsti kvalificētu speciālistu trūkums dabas zinātņu, IT tehnoloģiju un inženierzinātņu jomās. Pēc konservatīvākajām aplēsēm šādu speciālistu trūkums pēc 7 gadiem sasniegs 9,1 tūkstoti cilvēku. Vienlaikus radīsies speciālistu pārpalikums sociālo un humanitāro zinātņu jomā (sociologi, politologi, psihologi, juristi, skolotāji u.c.). Pārpalikums pārsniegs 26 tūkstošus cilvēku.

Līdz 2030. gadam ir gaidāms milzīgs deficīts speciālistu ar vidējo profesionālo izglītību vidū. Šādu speciālistu trūkums Latvijā būs aptuveni 69 tūkstoši cilvēku! Savukārt, strādājošo ar vidējo, pamata un pat zemāku izglītības līmeni pārpalikums sasniegs 95,8 tūkstošus cilvēku!

Klasisks jautājums: ko darīt? Acīmredzot atbildes meklēs Cilvēkkapitāla attīstības padome. Tomēr arī jau šobrīd atsevišķi soļi ir skaidri. Par to premjers jau atklāti runājis, biedējot ar saviem "nepopulārajiem" priekšlikumiem pašreizējos partnerus valdībā. Proti: Kariņš ierosināja, no vienas puses, palielināt pensionēšanās vecumu (acīmredzot, nākotnē tas pieaugs līdz 67 gadiem), no otras puses, pārskatīt izdienas pensiju sistēmu, "atgriežot" tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju darba tirgū un, no treškārt, padarīt elastīgākus migrācijas tiesību aktus attiecībā uz viesstrādniekiem.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Dienvidkurzemes novadā jaunā saimniece audzē ziedus 5 siltumnīcās (+VIDEO)

"Prātā ienāca doma, ka varētu mammai iekārtot smuku dārzu".

Ekonomika Arvien vairāk sieviešu valstī apgūst datorspecialitātes (+VIDEO)

Šogad bezmaksas mācībās piedalījās vairāk nekā 2700 dalībnieces no visas Latvijas.

Ekonomika Asociācija: Viesmīlības nozarei šī gada tūrisma sezona sākusies vāji

Latvijā viesmīlības nozarei 2025.gada tūrisma sezona ir sākusies vāji, aģentūrai LETA atzina Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) prezidents Andris Kalniņš (ZZS).

Ekonomika Valainis: "Tet" un LMT nav plānots saglabāt pilnīgā valsts kontrolē

Tehnoloģiju uzņēmumus SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nevienā brīdī nav plānots saglabāt pilnīgā valsts kontrolē, aģentūrai LETA sacīja ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).

Lasiet arī