Pirmā ceturkšņa finanšu rezultāti un ekonomikas attīstības tendences liek uzņēmējiem piesardzīgi raudzīties nākotnē un gatavoties dažādiem izaicinājumiem. Biznesa vadības sistēmas Jumis izstrādātāju Jumis Pro veiktā Latvijas uzņēmumu aptaujā noskaidrots, ka četri no katriem pieciem biznesa vadītājiem sliecas domāt, ka 2023. gads kopumā būs tikpat grūts vai pat grūtāks nekā iepriekšējais.
Pavasaris līdz ar siltu laiku šķietami atnesis iedrošinošas ziņas ekonomikai. Elektrības cenas biržā ir zemākas nekā pirms kara sākšanās, naftu un dabasgāzi var iegādāties ievērojami lētāk nekā pērn, un cenu samazināšanās rezultātā arī vispārējās inflācijas rādītāji pamazām slīd lejup. Tomēr cerīgos signālus aptumšo neskaidrās prognozes par ekonomisko izaugsmi lielajos tirgos, darbaspēkam atvēlēto līdzekļu apjoma pieaugums, kā arī kredītu sadārdzināšanās, kas piebremzē vai pat liek apturēt attīstības projektus.
Visu faktoru rezultātā 62,2% no aptaujātajiem Latvijas uzņēmumu pārstāvjiem prognozē, ka viņiem šis gads būs tikpat sarežģīts, kā 2022. gads. Proti, nāksies sastapties ar ievērojamām grūtībām un risināt nopietnas problēmas. 16,7% respondentu ir vēl pesimistiskāki un domā, ka šogad klāsies pat grūtāk nekā pērn.
Tikai pavisam neliela daļa aptaujāto spēj saglabāt optimistisku skatu nākotnē. 4,4% respondentu sliecas domāt, ka šis gads būs labāks par iepriekšējo, bet 9,4% uzskata, ka šis būs panākumiem bagātākais gads uzņēmuma vēsturē.
«Ieilgušās krīzes un negaidītie pavērsieni ir acīmredzami iedragājuši uzņēmēju pārliecību par saviem spēkiem. Tādēļ nav pārsteigums, ka tie ir ne vien pesimistiski noskaņoti, bet arī sagaida atbalstu no valsts. Tas vienmēr noder, tomēr arī paši biznesu vadītāji var uzlabot savas pozīcijas tirgū, paaugstinot darba efektivitāti, kā arī mērķtiecīgi veicot procesu automatizāciju un digitalizāciju,» iesaka Jumis Pro vadītājs Viesturs Slaidiņš.
Aptaujā noskaidrots, ka trīs ceturtdaļas uzņēmumu sagaida atbalstu no valsts samazinātu darbaspēka nodokļu formā. Viņu skatījumā tas palīdzētu uzlabot konkurētspēju globālā tirgū un arī uzlabotu uzņēmumu finansiālo stāvokli. Krietni mazāka daļa – 33,9% - vēlas tiešas subsīdijas elektrības un apkures izmaksu nosegšanai. 18,9% uzņēmumu arī priecātos par soda sankciju nepiemērošanu par savlaicīgi nenomaksātiem nodokļiem.
Aptauja tika veikta 2023. gada pavasarī un tajā piedalījās 180 Latvijas uzņēmumi.