LTA norāda, ka nepiekrīt iesniegtajiem grozījumiem Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā, kurā paredzēts samazināt apmaksas dienas ātrbojīgām precēm no 30 dienām uz piecām dienām un pārtikas precēm, kas nav ātrbojīgas, no 30 dienām uz 60 dienām.
"Pārtikas preču tirdzniecība arī ir uzņēmējdarbība un tas radītu finansiāli nelabvēlīgu vidi pārtikas preču tirdzniecības vietās, jo preču realizācija ir garāka par grozījumos paredzēto apmaksas dienu skaitu un dokumentu aprite vien var pārsniegt 10-15 diena," uzsvērts vēstulē.
Asociācija norāda, ka līdztekus pārtikas cenu kāpumam un sortimenta samazinājumam likumprojekts izjauc līdzsvaru starp tirgus dalībniekiem un jau tā cietušo nozari nostāda nenovēršamu pārmaiņu priekšā.
Nosūtītajā vēstulē arī skaidrots, ka likumprojekts "nogalina" mazos tirgotājus, kuriem pie šī brīža absolūtā preču pārdošanas krituma par vairāk nekā 10% un papildus izmaksām jāpalielina apgrozāmie līdzekļi par vismaz 20% pie bankas kredīta likmes 15%, un šaubām, vai bankas dos papildus kredītus mazajiem uzņēmumiem. "Tātad likumprojekts paredz "iztīrīt" Latviju no mazajiem pārtikas tirgotājiem," norādīts dokumentā.
Asociācija norāda, ka likumprojekts negatīvi ietekmēs arī mazos ražotājus, kuru produkcijas derīguma termiņš ir līdz 30 dienām, jo tirgotāji masveidā pāries uz produktiem ar garāku derīguma termiņu, kas tiek importēti. Tāpat asociācijas rīcībā esošā informācija liecina, ka citu ES valstu ražotāji neplāno saīsināt norēķinu termiņus.
Vēstulē arī pausts, ka LTA ieskatā likumprojekta pieņemšana vēl vairāk kāpinās banku peļņu, ienesot papildus ieņēmumus par pārskaitījumiem aptuveni 130 000 eiro mēnesī.
Saskaņā ar Saeimas tīmekļvietnē publiskoto informāciju, grozījumi NTPAL ir nodoti izskatīšanai pirmajam lasījumam Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, kura tos izskatīs 19.aprīlī plkst.10.
Grozījumi paredz izmaiņas NTPAL 5.panta ceturtajā daļā, nosakot, ka pircējam, sadarbojoties ar lauksaimniecības un pārtikas preču piegādātāj, ir aizliegts piemērot netaisnīgus un nepamatoti garus termiņus norēķiniem par piegādātajām lauksaimniecības un pārtikas precēm: ātrbojīgām precēm - ilgākus par piecām dienām pēc to piegādes, bet precēm, kas nav ātrbojīgas, - ilgākus par 30 dienām pēc to piegādes.
Patlaban likumā ātrbojīgo preču norēķinu termiņš noteikts līdz 30 dienām, kamēr pārējām - līdz 60 dienām pēc to piegādes.
Grozījumu autori pamato, ka likums vajadzīgs, jo pēdējo trīs gadu ekonomiskie satricinājumi - pandēmija, inflācija un energoresursu kāpums - ir būtiski ietekmējis Latvijas tautsaimniecību, tostarp Latvijas pārtikas preču ražotāju spēju finansēt apgrozāmos līdzekļus, un grozījumu mērķis ir atbalstīt uzņēmējdarbības izaugsmi Latvijā.
Autori uzsver, ka likuma grozījumiem ir pozitīva ietekme uz lauksaimniecības preču ražošanu un tautsaimniecības attīstību. Likuma grozījumi atbalsta pārtikas un lauksaimniecības preču ražotājus un ļauj saglabāt konkurētspēju, teikts komisijai iesniegtajā dokumentā.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri