• Saiva,
  • Saivis,
  • Santis,
  • Sentis,
  • Tija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Paliek tikai sliktāk! Ar vien vairāk iedzīvotāju nespēj atļauties jaunu mājokli

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 16:01, 23.03.2023


Pagājušā gada ceturtajā ceturksnī ģimene ar vidējiem ienākumiem joprojām varēja atļauties iegādāties nelielu dzīvokli Rīgā, tomēr pēdējā gada laikā iespējas atļauties jaunu mājokli ir būtiski mazinājušās, informē bankas pārstāvji, atsaucoties uz jaunākajiem Mājokļu pieejamības indekss (MPI) datiem.MPI atspoguļo vidējas mājsaimniecības iespējas ar hipotekārā kredīta palīdzību iegādāties 55 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Rīgā. Ņemot vērā vidējo procentu likmi un mājokļa cenu, tiek aprēķināti parādsaistībām novirzāmie ikmēneša maksājumi, un tie tiek pretstatīti pusotras vidējās neto algas attīstībai attiecīgajā pilsētā.

Savukārt bankas ekonomiste Agnese Buceniece skaidro, ka kopumā aktivitāti mājokļu tirgū ir nelabvēlīgi ietekmējusi mājokļu pieejamības mazināšanās. "Swedbank" noslēgto darījumu skaits 2022.gada ceturtajā ceturksnī samazinājies par nepilniem 9% salīdzinājumā ar to pašu periodu 2021.gadā.

Dati par noslēgtajiem pirkuma darījumiem liecina, ka dzīvokļu cenu kāpums Rīgā mazliet samazinājies - viena kvadrātmetra vidējā cena bija par 7,5% lielāka nekā gadu iepriekš.

"Cenu kāpums gan bijis būtiski straujāks mājokļiem tikko uzbūvētās, salīdzinoši jaunās vai renovētās ēkās. Tajā pašā laikā dzīvokļu cenas energo-neefektīvās sērijveida ēkās gada otrajā pusē saruka līdz ar pieprasījumu - ceturtajā ceturksnī tās bija aptuveni tādas pašas kā gadu iepriekš," norāda Bauceniece.

Banka prognozē, ka Eiropas Centrālā Banka (ECB) vēl līdz vasarai turpinās celt procentu likmes, bet gada otrajā pusē tās vairs nemainīs. ECB noguldījumu iespējas likme, kas ietekmē arī EURIBOR likmi, pieaugs vēl par 0,5 procentpunktiem, sasniedzot 3,5%, kas vēl nedaudz palielinās hipotekārā kredīta procentu likmes un nelabvēlīgi ietekmēs mājokļu pieejamību pirmajā pusgadā.

Ņemot vērā vājāku pieprasījumu, vidējā mājokļu cena nostabilizēsies vai nedaudz saruks. Cenu dinamika gan atšķirsies dažādos segmentos, piemēram, cenu kritumu patlaban nav pamata gaidīt pirmreizējā tirgū, kur joprojām noteikumus diktē augstās būvniecības izmaksas, norāda bankā.

Vienlaikus bankas pārstāvji min, ka, ja procentu likmes un dzīvokļu cenas saglabātos šī brīža līmenī, ar algu pieaugumu būtu gana, lai panāktu mājokļu pieejamības uzlabošanas līdz gada beigām.

Bankā prognozē, ka algu kāpums šogad gaidāms ap 8,5%, un to veicinās gan darbaspēka trūkums, gan arī minimālās algas celšana. Savukārt spriedzes veidošanās finanšu tirgos, visticamāk, nobremzēs procentu likmju pieaugumu, kas nozīmē, ka Latvijā atrodamies jau tuvu mājokļu pieejamības zemākajam punktam.

Komentējot šī gada tendences, bankas pārstāvji min, ka klientu interese par jauna mājokļa iegādi šī gada pirmajos mēnešos, salīdzinot ar pērnā gada nogali, palielinājusies par 30%, tomēr salīdzinājumā ar 2022.gada sākumu iedzīvotāju pārliecība par savu spēju iegādāties jaunu mājokli ir samazinājusies par 17%.

Kā liecina aptaujas dati, katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs tuvāko divu gadu laikā plāno iegādāties vai būvēt jaunu mājokli, bet vēl 37% to vēlētos, bet šobrīd neredz tādu iespēju.

Aptaujā arī secināts, ka 38% aptaujāto respondentu drīzāk aktuāla ir esošā mājokļa uzlabošana un labiekārtošana.

Šajā jomā pēdējo trīs gadu laikā nav novērojamas būtiskas izmaiņas, un tendences saglabājušās līdzīgas. Tie, kuri tuvāko divu gadu laikā plāno iegādāties vai būvēt sev jaunu mājokli, lielākoties lūkojas pēc privātmājas (53%), kam seko interese par dzīvokli jaunajā projektā (15%) vai padomju laikā celtā sērijveida daudzdzīvokļu mājā (12%).

Finanšu institūta eksperte Evija Kropa norāda, ka šogad izteiktāka nekā jebkad iepriekš pētījuma veikšanas vēsturē ir iedzīvotāju vēlme pēc privātmājas iegādes vai būvniecības, toties sarūk interese par dzīvokļiem padomju laikā celtās sērijveida daudzdzīvokļu mājās.

"Pārsteigums un jauna tendence, kas novērojama iedzīvotāju aptaujā, ir vēlme iegādāties vai būvēt mājokli lauku apvidū - šādu izvēli respondenti minējuši visbiežāk, uz to norāda teju katrs trešais," komentē Kropa, piebilstot, ka lielākoties tie, kas lauku apvidū plāno iegādāties vai būvēt privātmāju, savu izvēli pamato ar ienākumu palielināšanos, pārliecību par stabilu darbu vai vispārīgu iespēju mainīt mājokļa atrašanās vietu.

Banka norāda, ka, līdzīgi kā iepriekš veiktajos pētījumos, arī šogad galvenie faktori, kuri pozitīvi ietekmējuši vai paātrinājuši mājokļa iegādes plānus, ir stabils darbs (37%), ienākumu pieaugums (32%), pietiekami oficiālie ienākumi, lai kvalificētos kredīta ņemšanai (24%), īpašums, kas atbilst vēlmēm (23%) un pārliecība, ka tā varētu būt laba investīcija (22%).

Salīdzinot ar 2022.gada aptauju, ir samazinājies to iedzīvotāju īpatsvars, kam ir pietiekami uzkrājumi pirmās iemaksas veikšanai - attiecīgi no 26% uz 13%.

Aptaujas datī rāda, ka tieši nespēja atļauties jauna mājokļa iegādi vai būvniecību arī šogad ir galvenais šķērslis, jo īpašumi ir pārāk dārgi, ko atzīst 54% respondentu. Tikmēr 38% iedzīvotāju, kuriem ir aktuāla mājokļa iegāde vai būvniecība, norāda, ka to būtiski ietekmē pašreizējā inflācija, jo ikmēneša rēķinu apmaksa jau rada spriedzi. Vēl 33% šķietami varētu atļauties jaunu mājokli, taču pašreizējais nekustamā īpašumu cenu līmenis šķiet neadekvāti augsts, bet 31% plānus negatīvi ietekmējušas pieaugušās aizdevumu procentu likmes.

Aptauju veikta šī gada februārī, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus 18-75 gadu vecumā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Iecavā saules ganībās jau ir 100 aitas (+VIDEO)

Tas varētu būt viens no risinājumiem, kā veiksmīgi apsaimniekot un izmantot apbūvēto teritoriju.

Ekonomika Ministrs brīdina: valdībai var nākties meklēt ietaupījumus miljoniem eiro apmērā

Līdz augustam kopā ar politiskajiem un sociālajiem partneriem plānots izstrādāt un vienoties par rīcības plānu, ko darīt ar nākamā gada budžetu.

Ekonomika Saules paneļu saražotās elektroenerģijas daudzums maijā pieaudzis trīs reizes

Latvijā saules paneļu saražotās un sadales sistēmā nodotās elektrības daudzums šogad maijā pārsniedza 60 gigavatstundu (GWh), kas ir trīs reizes vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, informēja Latvijas elektroenerģijas sadales sistēmas operatora AS "Sadales tīkls" pārstāvji.

Ekonomika Ienākumi aug: LU eksperti 2024. gadā prognozē algu kāpumu par 7,5% (+VIDEO)

Prognoze rāda, ka bezdarba līmenis turpinās samazināties.

Lasiet arī

Sabiedrība Arhitekti: Latvijas nākotne ir pārceļamās mājās (+VIDEO)

Saliekamās konstrukcijas palielinās valsts iedzīvotāju mobilitāti.

Sabiedrība EM par derīgām atzina dzīvojamās ēkas, kas celtas pirms 50-60 gadiem (+VIDEO)

Vienlaikus ir konstatēti atsevišķi bojājumi, kas īpašniekiem būtu jānovērš.

Ekonomika Ekonomikas ministrija brīdina īpašniekus par kabeļiem uz dzīvojamo māju jumtiem

Patvaļīgi ierīkoti inženiertīkli rada problēmas arī ēkas apsaimniekošanai – jumta remonta un uzturēšanas darbiem, kā arī jumta un fasāžu siltināšanai.

Sabiedrība Atjaunota Vilhelma Hofmaņa 1902. gada savrupmāja

Ēkā dzīvoja Latvijas Jūras spēku dibinātājs un citas ievērojamas personas.