Siltumenerģijas rēķinu apmaksa sagādā grūtības 40% Latvijā iedzīvotāju, savukārt aptuveni 20% ir apsvēruši dzīvesvietas maiņu, piektdien Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) un bankas "Citadele" rīkotajā diskusijā sacīja bankas "Citadele" Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks, atsaucoties uz bankas veiktās aptaujas datiem.
Aptaujā secināts 30% iedzīvotāju apkures izdevumi ir auguši par 400 eiro un vairāk, 16% - no 300 eiro līdz 400 eiro, 26% - no 200 eiro līdz 300 eiro, 10% - no 100 eiro līdz 200 eiro, bet 4% apkures izdevumi auguši līdz 100 eiro.
Mūrnieks norādīja, ka lielu ietekmi pašreizējā ekonomiskajā vidē atstāj arī EURIBOR likmju izmaiņas - pašreizējās prognozes liecina, ka EURIBOR likme turpinās pieaugt.
Vienlaikus viņš atzina, ka no iedzīvotājiem nav novērots kredītmaksājumu kavējumu skaita palielinājums vai pieprasījumi pēc kredītbrīvdienām, un arī mājsaimniecības ir disciplinētas, uzņemoties jaunas saistības.
Savukārt LANĪDA valdes loceklis un "Immostate" valdes priekšsēdētājs Vestards Rozenbergs sacīja, ka, salīdzinot apkures izmaksas uz vienu kvadrātmetru vairāku gadu janvārī, piemēri rāda, ka lielākais apkures sadārdzinājums pagājušā gada laikā novērots pirmskara ēkās - robežās no 65% līdz 95%. Vienlaikus tieši lielākais kritums darījuma skaita ziņā reģistrēts šajos namos - aptuveni 25% apmērā.
LANĪDA un "Arco Real Estate" valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits uzsvēra, ka šajā dārgo energoresursu laikā katram Latvijas iedzīvotājam ir svarīgi apzināties, ka labs ēkas tehniskais stāvoklis ir priekšnoteikums kvalitatīvai dzīvei un efektīvam un pārdomātam mājsaimniecības budžetam. Katra cilvēka pienākums ir rūpēties ne tikai par savu telpu kvadrātmetru līdz dzīvokļa sienām, bet arī par koplietošanas telpām, jumtu, inženiertehniskajam komunikācijām, fasādi, siltumu, pamatiem.
Šmits uzsvēra, ka sliktā tehniskajā stāvoklī esošu īpašumu vērtība strauji samazinās, kā arī bankas šādus īpašumus nekreditē.
Bankas "Citadele" aptauja veikta 2023.gada februārī.