Gandrīz puse jeb 49% Latvijas iedzīvotāju savas vecumdienas vēlas pavadīt, dodoties ceļojumos, atpūšoties vai pārvācoties dzīvot uz ārzemēm, un tikai 5% redz sevi turpinot savu profesionālo karjeru arī pēc pensijas vecuma sasniegšanas, liecina bankas "Citadele" meitasuzņēmuma "CBL Asset Management" veiktās aptaujas dati.
Ceļojot un atpūšoties vecumdienas vēlas pavadīt 42% Latvijas iedzīvotāju, savukārt vēl 7% vēlas pārvākties uz dzīvi ārzemēs. Aptaujas dati liecina, ka biežāk par ceļošanu pensijas vecumā domā sievietes vecumā no 40 līdz 49 gadiem, kā arī jaunieši un jaunie pieaugušie līdz 29 gadu vecumam.
Mierīgi pavadīt vecumdienas mājās vēlas teju katrs ceturtais jeb 24%, turklāt dati liecina, ka šī vēlme palielinās, iedzīvotājiem kļūstot vecākiem, kamēr kāre pēc ceļošanas - gluži pretēji, samazinās.
Attīstīt kādu hobiju vecumdienās vēlētos 7% iedzīvotāju, savukārt 2% domātu par iestāšanos kādā sabiedriskā organizācijā. Aptaujas dati ļauj secināt, ka dalība kādā sabiedriskā organizācijā saistoša šķiet tikai sievietēm. Turpināt izglītoties vai apgūt jaunas prasmes plāno 3% aptaujāto.
Tikai 5% respondentu redz sevi turpinām profesionālā darba gaitas arī vecumdienās. Šādu viedokli visbiežāk pārstāv iedzīvotāji, kuri ir vecumā no 60 līdz 74 gadu vecumam, tātad šobrīd atrodas pensijā vai ir tuvu pensionēšanās vecuma slieksnim. Šajā respondentu grupā biežāk sastopami cilvēki, kas šobrīd strādā kā kvalificēti speciālisti vai kvalificēti strādnieki.
Vēl 7% Latvijā domā, ka līdz vecumdienām nemaz nenodzīvos - šādi uzskata katrs desmitais jaunietis vecumā no 18 līdz 29 gadu vecumam, turklāt vīrieši šādu domu pieļauj divas reizes biežāk nekā sievietes.
Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par Latvijas iedzīvotāju plāniem vecumdienās banka "Citadele" kopā ar pētījumu aģentūru "Norstat" veica janvārī, tiešsaistē aptaujājot 1006 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.