Uzņēmēji: Strādāšana attālināti būtu jāmotivē arī ar valstisku regulējumu

Ekonomika
LETA 12:07, 05.03.2021 0

Iedzīvotāju strādāšana attālināti būtu jāmotivē arī ar valstisku regulējumu, uzskata Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš un Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, komentējot Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) šonedēļ publiski pausto, ka Covid-19 izplatības mazināšanai varētu tikt rosināts attālinātu darbu ārkārtējās situācijas laikā noteikt kā obligātu pienākumu situācijās, kad šādi var turpināt īstenot darba uzdevumus.

 

Meņģelsone norādīja, ka LDDK ieskatā darba devējiem jādod iespēja izlemt, kā labāk organizēt darbu, ievērojot visus epidemioloģiskās drošības pasākumus.

"Vienlaikus jābūt skaidrai un nepārprotamai komunikācijai no atbildīgajām valsts institūcijām par attālināto darbu, lai nerastos pretrunas par to, kuras no vispārējām tiesību normām ierobežojumu laikā ir jāpiemēro, kuras nav. Tāpat darba devēji norāda, ka nepieciešams skaidrs un viegli administrējams tiesiskais regulējums par izdevumu kompensēšanu attālināta darba gadījumā," teica Meņģelsone.

Tikmēr Endziņš atzīmēja, ka jau pašreiz ir noteikts, ka darba devējam jāpieņem lēmums par darbinieku strādāšanu attālināti, kad vien tas ir iespējams. Arī LTRK biedru aptaujas liecinot, ka lielākā daļa to jau dara - pēc pēdējiem datiem, attālināti strādā 56% LTRK biedru. Šis rādītājs, salīdzinot ar pagājušā gada novembri, palielinājies par astoņiem procentpunktiem.

"Tad ir jautājums, cik liela telpa vēl ir palikusi [ar tiem, kas nestrādā attālināti]. Gan jau ir uzņēmumi, kuri vairāk varētu izmantot attālināti darbu, bet arī tam, protam, nav bezizmēra iespējas, jo ir sektori, kuri, gribot negribot, nevar strādāt attālināti," sacīja Endziņš.

Tai pat laikā viņš uzsvēra, ka LTRK jau no pagājušā gada pavasara rekomendējusi, ka līdz ar aicinājumu strādāt attālināti, ir nepieciešams, lai šāds darbs tiktu kaut kādā veidā sekmēts no regulējuma viedokļa.

No aplikšanas ar iedzīvotāju ienākumu nodokli 2021.taksācijas gadā atbrīvo ar attālinātā darba veikšanu saistītos darbinieka izdevumus, kurus atbilstoši Darba likumam sedz darba devējs, ja to kopējais apmērs mēnesī par pilnas slodzes darbu nepārsniedz 30 eiro. LTRK ieskatā tiem būtu bijis jābūt 60 eiro, turklāt tādā kārtībā, kā šis regulējums ir apstiprināts pašreiz, pēc Endziņa teiktā, nozīmē ļoti lielu nevajadzīgu birokrātiju, kas būtu jāmazina.

Tāpat viņš atzīmēja, ka šādam regulējumam, iespējams, vajadzētu palikt ne tikai kā pagaidu regulējumam Covid-19 laikā.

Endziņš uzvēra, ka tāpat ir svarīgi skaidri saprast, kuras ir tās darbavietas, kurās iedzīvotāji visvairāk inficējas. To būtu nepieciešams analizēt, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pieejamos datus. "Jo savādāk ir tā, ka visiem uzliktas kādas jaunās prasības parasti apaug ar kādu birokrātijas slāni, lai ko arī neizdomātu," komentēja LTRK valdes priekšsēdētājs.

Viņš arī atzina, ka neuzskata, ka obligāta prasība strādāt attālināti gadījumos, kad tas iespējams, būs ļoti liels Covid-19 samazināšanas rīks.

Jau vēstīts, ka premjers šonedēļ TV3 raidījumā "900 sekundes" bija paudis, ka Covid-19 izplatības mazināšanai varētu tikt rosināts attālinātu darbu ārkārtējās situācijas laikā noteikt kā obligātu pienākumu situācijās, kad šādi var turpināt īstenot darba uzdevumus.

Kariņš, atsaucoties uz Slimību profilakses un kontroles centra datiem, uzsvēra, ka inficēšanās ar koronavīrusu ļoti bieži notiek tieši darbavietā. "Darba kolektīvos cilvēki jūtas droši, jo ir burbulis, bet vienlaikus tiek aizmirst, ka pēc darba cilvēki dodas mājās, uz veikaliem, un tad, pat nejuzdami, var saslimt un inficēt citus," sacīja politiķis.

Viņš norādīja, ka attālinātais darbs esošajos apstākļos ir ļoti būtisks priekšnoteikums infekcijas izplatības mazināšanai, tāpēc tas būtu jādara visās darbavietās, kur vien tas iespējams.

Jautāts, vai attālināta darba veicināšanai cilvēkiem to varētu likt darīt piespiedu kārtā, Kariņš pauda, ka tas varētu būt viens no variantiem, ko varētu skatīt kopā ar kopīgiem noteikumiem.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Palielinās dzērienu ražotāju dalības maksu depozīta sistēmā

No šā gada 1.jūnija plānots palielināt dzērienu ražotāju dalības maksu depozīta sistēmā par plastmasas iepakojumiem, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes publicētais lēmums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Ekonomika Izmaiņas kadastrālajā vērtējumā var palīdzēt mājsaimniecībai ap 500 EUR (VIDEO)

Privātmājas reģistrācija tāpat kā iepriekš tiks pieteikta būvniecības informācijas sistēmā.

Ekonomika «Maxima Latvija» peļņa pērn sasniegusi 56,529 miljonus eiro

Mazumtirgotājs SIA "Maxima Latvija" pagājušajā gadā strādāja ar 1,073 miljardu eiro apgrozījumu, kas ir par 10,1% vairāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus kompānijas peļņa pieauga par 84,9% - līdz 56,529 miljoniem eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Ekonomika Nauda vecumdienam: Latvijā fiksēja pensiju iemaksu pieaugumu par 18% (+VIDEO)

Ikviens iedzīvotājs pats ir atbildīgs par savu uzkrājumu, pauž eksperts.

Lasiet arī

Ekonomika «Norwegian» ziemas sezonā plāno paplašināt galamērķu skaitu no Rīgas

Aviokompānija "Norwegian" šī gada ziemas sezonā un nākamajā vasaras sezonā plāno paplašināt galamērķu skaitu no Rīgas, otrdien aviokompānijas "Norwegian" pastāvīgās bāzes Rīgā atklāšanas pasākumā sacīja "Norwegian" izpilddirektors Geirs Karlsens.

Ekonomika  Budžeta deficīts būtiski pieaugs un sasniegs 2,9% no iekšzemes kopprodukta

Latvija pietuvojusies "sarkanajai iezīmei" - Māstrihtas 3% no IKP robežai.

Ekonomika FM: 2024.gadā budžeta deficīts būtiski pieaugs un sasniegs 2,9%

Šajā gadā valdības budžeta deficīts būtiski pieaugs un sasniegs 2,9% no iekšzemes kopprodukta (IKP), pietuvojoties tuvu Māstrihtas 3% no IKP robežai, teikts Finanšu ministrijas (FM) sagatavotajā Latvijas Stabilitātes programmas projektā 2024.-2028.gadam, ko otrdien skata valdībā.