• Mariss,
  • Matīss,
  • Modris
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Atklāts Igaunijas un Somijas divvirzienu dabasgāzes cauruļvads Balticconnector

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 16:13, 11.12.2019 1


Šodien, 11.decembrī, oficiāli atklāts Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojums Balticconnector - divvirzienu gāzes cauruļvads, kas savieno abu valstu dabasgāzes infrastruktūras. Balticconnector ļaus atvērt gāzes tirgu Somijā un savienos Baltijas valstu un Somijas dabasgāzes tīklus, spēlējot nozīmīgu lomu vienotajā dabasgāzes tirgū, kas savu darbību uzsāks 2020.gada 1.janvārī.


Foto:

77 km garais cauruļvada zemūdens posms no Inkoo Somijā līdz Paldiski Igaunijā ir savienots ar 21km garu sauszemes cauruļvadu Somijā un 55 km garu sauszemes cauruļvadu Igaunijā, tādējādi savienojot abu valstu gāzes pārvades sistēmas. Kopējā Balticconnector pārvades jauda ir līdz 72 GWh dienā.

Balticconnector būs daļa no vienotā dabasgāzes tirgus infrastruktūras, kas darbību uzsāks 2020.gada 1.janvārī un kurā apvienojas gāzes pārvades sistēmu operatori Somijā, Latvijā un Igaunijā. Cauruļvads uzlabos vietējo gāzes sistēmas darbības drošību, nodrošinās sašķidrinātās dabasgāzes un biogāzes izmantošanu.

Lai simbolizētu Igaunijas un Somijas, kā arī Eiropas Savienības veiksmīgo sadarbību šī projekta izstrādē, svinīgā atklāšana vienlaicīgi tika atzīmēta Helsinkos, Somijā un Paldiski, Igaunijā, piedaloties Somijas prezidentam Sauli Niinistö un Igaunijas prezidentei Kersti Kaljulaid, Somijas ekonomikas lietu ministrei Katri Kulmuni, Igaunijas ekonomisko lietu un infrastruktūras ministram Taavi Aas, Eiropas Komisijas Enerģētikas ģenerāldirektoriāta ģenerāldirektora vietniekam Klaus-Dieter Borchardt un projekta īstenotājiem.

"Mēs esam lepni, ka varam nodot ekspluatācijā "Balticconnector" cauruļvadu paredzētajā laikā, vienlaikus liekot pamatus funkcionējošam starpvalstu gāzes tirgum. Es vēlos pateikties projekta profesionālajai komandai Somijā un Igaunijā, kā arī piesaistītajiem uzņēmumiem, kuri nodrošināja šī projekta netraucētu īstenošanu", norāda Herkko Plit, "Baltic Connector Oy" prezidents un izpilddirektors.

Projekta kopējās izmaksas sasniedz 250 miljonus eiro un lielākā daļa jeb 75% no tām tiek segtas ar Eiropas Savienības Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (Connecting Europe Facility - CEF) līdzfinansējumu.

"Līdz ar Balticconnector mēs atklājam jaunu gāzes piegādes laikmetu, atverot Baltijas un Somijas gāzes tirgus jaunām tirdzniecības iespējām. Kad 2021. gadā tiks pabeigta Polijas un Lietuvas gāzesvadu starpsavienojuma (GIPL) izbūve, visām valstīm būs pieeja Eiropas Savienības gāzes tīklam," uzsver Klauss Dieters Burkarts (Klaus Dieter Borchardt), Eiropas Komisijas Enerģētikas ģenerāldirektoriāta ģenerāldirektora vietnieks.

Latvijas vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS "Conexus Baltic Grid" (Conexus) korporatīvās stratēģijas daļas vadītājs Jānis Eisaks, piedaloties atklāšanas pasākumā Helsinkos, norādīja, ka viens no projekta lielākajiem ieguvumiem būs Somijas tirgus izolācijas izbeigšana un uzlabota dabasgāzes piegāžu drošība, kas pozitīvi ietekmēs visu reģionu. "Balticconnector ir projekts, kas lieliski ilustrē kaimiņvalstu savstarpēji ieinteresētas un visos līmeņos saskaņotas sadarbības nozīmi, virzoties uz vienota Eiropas Savienības gāzes tirgus izveidi. Latvijai cauruļvads, kas iekļausies vienotajā dabasgāzes pārvades infrastruktūrā, nozīmē iespēju palielināt konkurenci starp piegādātājiem starptautiskā līmenī, pieaugošu interesi par mūsu infrastruktūras, tai skaitā Inčukalna pazemes gāzes krātuves, izmantošanu, turklāt vienotajā tirgū aktīvajiem tirgotājiem Somijas tirgus varētu būt interesants industriālo lietotāju lielā īpatsvara dēļ," norāda J.Eisaks.

Projektu īstenoja 2 uzņēmumi - "Baltic Connector Oy" Somijā un "Elering" Igaunijā, savukārt projekta daļu ārzonā kopīgi pārvaldīja abi uzņēmumi. Līdzās abiem uzņēmumiem, projekta īstenošanā tika piesaistīti eksperti-konsultanti, apakšuzņēmēji, lēmumu pieņēmēji un citi partneri.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Vērzemnieks par spēļu zālēm: Vēsture rāda, ka nesamērīgi aizliegumi nav efektīvi

Rīgas domes lēmums aizvērt fiziskās spēļu zāles Rīgā nemazina augsto risku nelegālā tirgus pieaugumam tiešsaistē, pauda Latvijas Spēļu biznesa asociācijas (LSBA) prezidents Arnis Vērzemnieks, komentējot Rīgā domes plānus anulēt 139 azartspēļu atļaujas.

Ekonomika Lietuvas pasts investēs 4 miljonus eiro pakomātu tīklā Latvijā un Igaunijā

Lietuvas valsts pasta pakalpojumu kompānija "Lietuvos paštas" plāno investēt vairāk nekā četrus miljonus eiro pakomātu tīklā "LP Express" Latvijā un Igaunijā.

Ekonomika Latvijā faktiskā bezdarba līmenis augusta beigās saglabājās 6,5% (+INFOGRAFIKA)

Latvijā faktiskā bezdarba līmenis šogad augusta beigās bija 6,5%, kas ir tikpat, cik mēnesi iepriekš, bet par 0,4 procentpunktiem mazāk nekā gadu iepriekš.

Ekonomika Izsolē pārdos bijušo LU Fizikas un matemātikas fakultātes kompleksu

Latvijas Universitāte (LU) šī gada oktobrī plāno izsludināt izsoli par bijušo Fizikas un matemātikas fakultātes kompleksu, kurā ietilpst vairākas ēkas, tajā skaitā studentu dienesta viesnīca un fakultātes ēka.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvieši un kanādieši palaidīs «Sudraba bultu» uz Austrumiem (+VIDEO)

Valstī tiks veikta teritorijas izlūkošana, taktiskie manevri un izvietota kaujas tehnika.

Sabiedrība Ukraina atkal pārskaitījusi nogalinātos krievu okupantus (21.septembris)

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz ceturtdienas rītam sasnieguši 274 470 karavīrus.

Ekonomika PTAC mudina bankas aktīvāk mazināt EURIBOR pieauguma radītās sekas

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina kredītiestādes aktīvāk veikt pasākumus EURIBOR likmes pieauguma radīto seku mazināšanai, kā arī rosina patērētājus vērsties kredītiestādēs, pauda PTAC.

Sabiedrība Rīgā 60 vietās šogad ierīkos jaunus ātrumvaļņus

Rīgā notiek darbs pie 60 jaunu ceļa ātrumvaļņu ierīkošanas, informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļa.