Traumatologs: uzraugiet savus bērnus, lai izvairītos no savainojumiem (+VIDEO)

Veselība
VS.LV 08:44, 01.06.2025 0

Jāvēro, vai pēc galvas sasituma neseko vemšana, reiboņi, apātija vai samaņas zudums.

 

Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, 1. jūnijā, kad īpaši tiek uzsvērta bērnu labbūtība un drošība, eksperti aicina pievērst uzmanību traumu riskiem bērnu rotaļu laukumos, kas siltajā sezonā kļūst par vienu no iecienītākajām bērnu atpūtas vietām. Traumatologs Edgars Ginevičs skaidro, kādas ir biežākās traumas, ko bērni gūst rotaļu laukumos, un kā no tām izvairīties.

“Visbiežāk rotaļu laukumos bērni gūst dažādas ekstremitāšu traumas – galvenokārt tie ir kāju un roku locītavu sastiepumi, mežģījumi un arī lūzumi. Bieži bērni savaino plaukstas, elkoņus, pēdas un potītes, īpaši lecot no šūpolēm vai nokrītot no slidkalniņa,” stāsta traumatologs Edgars Ginevičs. Viņš norāda, ka vieglāku sasitumu, sastiepumu vai nobrāzumu gadījumā atveseļošanās aizņem apmēram nedēļu, taču nopietnākas traumas var prasīt arī ilgstošu ārstēšanu un rehabilitāciju.

Ja bērns laukumiņā ir kritis vai saskrējies ar kādu, vecākiem jāpievērš uzmanība simptomiem, kas var liecināt par nopietnu traumu. “Nedrīkst ignorēt tādas bērna sūdzības kā spēcīgas, nepārejošas vai pieaugošas sāpes, redzama tūska, izteikti zilumi, brūces vai deformācija, kā arī kustību ierobežojumi. Ja bērnam ir kādi no šiem simptomiem, tad nekavējoties jāvēršas pie ārsta. Īpaši bīstamas var būt galvas traumas, tāpēc jāvēro, vai pēc galvas sasituma neseko vemšana, reiboņi, apātija vai samaņas zudums,” brīdina speciālists.

Pēc ārsta novērojumiem visbiežāk traumas rotaļu laukumos gūst bērni, kuri netiek pietiekami pieskatīti, tāpēc viņš aicina pieaugušos būt vērīgiem un pieskatīt savus bērnus, vienlaikus ievērojot arī citus: “Nav svešu bērnu – ja redzi, ka kāds bērns uzvedas riskanti, laipni atgādini par drošību! Mēs visi kopā varam palīdzēt bērniem izvairīties no nepatīkamām traumām.”

Arī apdrošināšanas eksperti norāda, ka pēdējos gados pieaug interese par bērnu nelaimes gadījumu apdrošināšanu. “Būt aktīvam un ziņkārīgam ir bērna dabā – rotaļu laukumos viņi steidzas izmēģināt visas atrakcijas, sacenšas savā starpā un mēdz aizrauties ar rotaļām, nepamanot un pat neapzinoties riskus. Lai cik rūpīgi vecāki pieskatītu savas atvases, visus negadījumus nav iespējams novērst. Šādos gadījumos apdrošināšana kalpo kā drošības spilvens vecāku sirdsmieram, jo tā palīdz segt neparedzētas ārstēšanās izmaksas,” uzsver eksperts Renārs Duntavs.

Svarīgākie drošības noteikumi rotaļu laukumos

-Pieskati savu bērnu un pārliecinies, ka viņš spēlējas vecumam atbilstošā zonā. Vairums konstrukciju ir veidotas tā, lai būtu pieejamas tikai tik lieliem bērniem, kam tās ir paredzētas, tāpēc – ja bērns pats tajās nevar uzrāpties, tad viņš šai konstrukcijai vēl ir par mazu.

-Pārliecinies, vai rotaļu laukuma aprīkojums nav bojāts, piemēram, vai šūpoles kārtīgi piestiprinātas pie konstrukcijas, vai nav kustīgu vai nolūzušu detaļu.

-Ja kāda no atrakcijām bērnu laukumiņā ir norobežota ar lenti, izskaidro bērnam, ko tas nozīmē un kāpēc tur nevar iet. Bojātas atrakcijas var būt patiešām bīstamas.

-Māci bērnam drošības noteikumus – šūpoties pa vienam, netuvoties šūpolēm, kad kāds cits šūpojas, nelekt no augstuma un negrūstīties.

-Nevilkt pārāk vaļīgu apģērbu vai aksesuārus, piemēram, garas šalles, jakas ar striķiem, rotaslietas, kas var aizķerties konstrukcijās un radīt traumas.

-Īpaši jāuzmanās lietus laikā un ziemā, kad konstrukcijas var būt slidenas.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Psihiatre atklāj, cik plaši Latvijā ir izplatīta noslēpumainā UHDS (+VIDEO)

Lielāka problēma ir ar garajām rindām pie speciālistiem.

Veselība Kā vasarā saglabāt kāju veselību: iesaka farmaceite (+VIDEO)

Karstums un tveice kombinācijā ar dažādiem papildu riska faktoriem jo īpaši veicina tūskas veidošanos.

Veselība LPS: Tendences ārpusģimenes aprūpē nav pozitīvas

Jautājumos, kas saistīti ar bērnu ārpusģimenes aprūpi, tendences nav pozitīvas - bērnu skaits tajā tikai palielinās, bet audžuģimenes motivēt par tādām kļūst grūtāk, trešdien pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Veselības un sociālo jautājumu komitejas sēdes aģentūrai LETA pauda LPS padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte.

Lasiet arī

Veselība BKUS strādā pie infekciju slīmību risku mazināšanas bērniem ar hematoonkoloģiju

Pateicoties Šveices un Latvijas sadarbības programmai "Bērnu vēža aprūpes attīstība Latvijā", Bērnu klīniskajā universitātes slimnīca (BKUS) strādā pie infekciju slimību risku mazināšanas bērniem ar hematoonkoloģiskām slimībām, aģentūru LETA informēja slimnīcā.

Sabiedrība Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija atklās jaunu atbalsta centru Valmierā

Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija Valmierā 19.jūnijā atklās jaunu SOS Ģimeņu atbalsta centru, aģentūru LETA informēja asociācijā.

Veselība PTAC aicina vecākus rūpēties par bērnu drošību uz batutiem

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina vecākus rūpēties par bērnu drošību uz batutiem un piepūšamajām atrakcijām, aģentūru LETA informēja PTAC.

Sabiedrība Aptauja: Latvijā 17% iedzīvotāju bērnu drošību savā apkaimē vērtē kā ļoti labu

Latvijā 17% iedzīvotāju, bet Rīgā 9% bērnu drošību savā apkaimē vērtē kā ļoti labu, liecina aprīlī veiktā "Norstat" un nekustamo īpašumu attīstītāja "Bonava Latvija" aptauja.