Kā aromterapija var palīdzēt Latvijas iedzīvotājiem (+VIDEO)

Veselība
VS.LV 17:09, 03.01.2025 0

Vienkāršākais veids, kā izmantot ēteriskās eļļas, ir iepilināt dažus pilienus tām paredzētajā difuzorā.

 

Aromterapija nav nekas jauns. Mūsu senči jau tūkstošiem gadu ir izmantojuši dažādas smaržas un aromātiskās eļļas dziedniecībā un garastāvokļa uzlabošanā. Aromterapijas pamatā ir ideja, ka noteiktas smaržas, mijiedarbojoties ar ķermeni caur smaržu receptoriem vai iesūcoties ādā, rada noteiktu iedarbību (relaksācija, uzmundrinājums, sāpju mazināšana u.c.) uz cilvēka ķermeni. Lai arī katrā konkrētā gadījumā izpausmes var nedaudz atšķirties, tomēr kopējās līnijās ietekme ir ļoti līdzīga. Piemēram, lavandas eļļa bieži tiek izmantota, lai mazinātu stresu un uzlabotu miegu, bet piparmētra muskuļu sāpju mazināšanai, ziņo vietne medicine.lv.

Aromterapijā var izmantot svaigus augus, taču praktiskos nolūkos (vienāda koncentrācija, uzglabāšanas iespējas) to smarža tiek saglabāta ēterisko eļļu formā. Ēteriskās eļļas var iegūt no ziediem, lapām, augļiem, mizas vai citām auga daļām, tās mehāniski saspiežot vai destilējot. Centīgākie to ar nelieliem kapitālieguldījumiem var mēģināt atkārtot mājās, bet vairums tomēr paļaujas uz ražotāju sagatavotajiem produktiem.

Vienkāršākais veids, kā izmantot ēteriskās eļļas, ir iepilināt dažus pilienus tām paredzētajā difuzorā. Šobrīd nopērkami gan tradicionālie difuzori ar svecīti apakšā, gan elektriskie gaisa mitrinātāji ar aromterapijas funkcijām. Jau pavisam drīz izvēlētā smarža izplatīsies pa visu istabu, piešķirot tai maigas vai aktīvas notis.

Ēteriskās eļļas var izmantot arī masāžas procedūrās, iepriekš tās sajaucot ar bāzes eļļām (kokosriekstu, mandeļu, jojobas, avokado, vīnogu kauliņu, sezama vai olīveļļu). Tā kā ēteriskā eļļa var dot gan tonizējošu, gan relaksējošu efektu, svarīgi izvēlēties mērķim piemērotu eļļu un lietot to samērīgā daudzumā. Paralēli ēterisko eļļu vai to maisījumu var izmantot vannas un SPA procedūrās, kompresēs, karstajās ietīšanās u.c.

Kā izvēlēties ēteriskās eļļas

Kvalitāte un drošība ir divi faktori, kas interesē ikvienu pircēju. Ēterisko eļļu kontekstā būtiski, lai pārdevējs preces aprakstā būtu norādījis ziņas par ēteriskās eļļas iegūšanas veidu, izcelsmes veidu un ražotāja zīmolu. Ja šī informācija nav atrodama, ir vērts apjautāties. Reizēm svarīga informācija tiek izlaista kļūdas vai nolaidības dēļ, bet citreiz pārdevējam šie dati vienkārši nav pieejami.

Lētas ēteriskās eļļas var neatbilst savam nosaukumam, jo tām var būt papildus pievienotas arī citas vielas, piemēram, mākslīgi aromatizētāji vai konservanti. Kvalitatīvām eļļām šādas piedevas nav vajadzīgas, jo eļļa savā koncentrētajā formā spēj ilgi saglabāt sākotnējās īpašības. Vairumtirgotāji, kas iepērk ēteriskās eļļas pa tiešo no ražotājiem, reizēm pieprasa arī eļļu ķīmiskā sastāva analīzi. Šo informāciju reizēm ir iespējams atrast ražotāja mājaslapā.

Biežāk pieļautās kļūdas

Neraugoties uz aromterapijas daudzajām priekšrocībām, tās lietošanā bieži tiek pieļautas kļūdas, kas var radīt nevēlamus efektus. Viena no izplatītākajām kļūdām ir eļļu uzklāšana tieši uz ādas bez atšķaidīšanas. Tas var izraisīt kairinājumu, apdegumus vai alerģiskas reakcijas, jo ēteriskās eļļas ir ļoti spēcīgas. Lai to novērstu, tās vienmēr jāatšķaida ar bāzes eļļām, ievērojot proporciju – vienam pilienam ēteriskās eļļas uz pieciem mililitriem bāzes eļļas.

Otra izplatīta kļūda ir eļļu pārmērīga lietošana. Daudzi uzskata, ka vairāk eļļas nozīmē labāku efektu, taču pārāk liels daudzums var radīt reiboņus, galvassāpes vai elpceļu kairinājumu. Aromterapijā mazāk bieži vien ir vairāk. Tāpēc difuzoram, vannai vai masāžas eļļai pietiek ar dažiem pilieniem eļļas, lai radītu vēlamo efektu.

Jāņem vērā arī ēteriskās eļļas derīguma termiņš. Lai arī šī tipa eļļas nebojājas tradicionālā veidā, tās, saskaroties ar gaisu, gaismu vai karstumu, zaudē vismaz daļu savu terapeitisko īpašību. Ja pēc ilgāka laika atverat iepakojumu un eļļa smaržo daudz vājāk nekā iepriekš, ir vērts apsvērt iespēju to aizstāt ar citu. Lai pagarinātu ēterisko eļļu lietošanas termiņu, tās vienmēr jāuzglabā vēsās un sausās vietās, ideālā gadījumā tumšās stikla pudelēs.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Eksperte: sniegs un snigšana var palīdzēt mazināt stresu

Sniegs un snigšana sniedz unikālu iespēju cilvēkam atjaunot saikni ar savu iekšējo bērnu, mudinot izjust prieku tieši konkrētajā brīdī, kas ir galvenā emocionālās regulēšanas un stresa mazināšanas sastāvdaļa, norāda Nacionālā psihiskās veselības centra (NPVC) vadītāja Sandra Pūce.

Veselība Kas jauns veselības aprūpē Latvijā 2025. gadā (+VIDEO)

Dārgāko recepšu zāļu cenas samazināsies par 15-20%, bet lētākās (līdz 3 eiro par iepakojumu) varētu kļūt nedaudz dārgākas.

Veselība Vai latvieši ir atkarīgi no sāls, un kā ierobežot tā patēriņu (+VIDEO)

Pieradums nav neatgriezenisks un ir salīdzinoši viegli maināms.

Veselība Ārsti veikuši unikālu sirds operāciju Stradiņa slimnīcā (+VIDEO)

Turpmāk Latvijas pacientiem būs pieejama vēl viena moderna, visaugstākās kvalitātes sirds slimību ārstēšanas metode.

Lasiet arī

Pasaule Zemestrīcē Tibetā vismaz 95 bojāgājušie (VIDEO)

Ķīnā Tibetas autonomajā reģionā otrdien notika spēcīga zemestrīce, un tajā gājuši bojā vismaz 95 cilvēki, vēsta ziņu aģentūra "Siņhua".

Sabiedrība Policija piedāvā samazināt soda piemērošanas slieksni līdz 5 km/h

Iespējams, Latvijā būtu pieņemami samazināt soda piemērošanas slieksni līdz pieciem kilometriem stundā (km/h) virs atļautā braukšanas ātruma, norādīja Valsts policija.

Sabiedrība Siguldas novada pašvaldība ir kļuvusi par līderi iepirkumos (+VIDEO)

Jaunā sistēma ļaus efektīvāk organizēt cenu aptaujas un zemsliekšņa procesus.

Sabiedrība Rīgā slidenās ietves tīra un kaisa 54 tehnikas vienības

Rīgā slidenās ietves šorīt tīra un kaisa 54 tehnikas vienības, informē Rīgas dome.