Šī epidēmija ir jāaptur

Veselība
VS.LV 14:25, 04.09.2024 0

Veselības ministrija ir izstrādājusi Rīcības plānu liekā svara un aptaukošanās izplatības mazināšanai līdz 2029.gadam.

 

Latvija ir viena no tām valstīm, kurās pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (turpmāk - OECD) datiem liekā svara un aptaukošanās problēmu finansiālās sekas radīs būtisku kopprodukta (IKP) samazinājumu un ietekmi uz darbaspēku, ņemot vērā, ka aptaukošanās ir saistīta ar citu hronisku slimību attīstības risku un komplikācijām, kas veicina priekšlaicīgu nāvi.

"Katrs piektais bērns šobrīd jau ir ar lieko svaru. Mēs vairs nevaram nerīkoties. Veselības ministrijas sagatavotā plāna pasākumu mērķis ir turpmāko gadu laikā apturēt liekā svara un aptaukošanās epidēmiju Latvijā. Esam izvirzījuši prioritātes - veselīgs uzturs un pietiekošas fiziskās aktivitātes, bet visus līmeņus un pasākumus caurvij veselībpratība - iedzīvotāju zināšanas par veselīgu dzīvesveidu un prasmes šīs zināšanas pielietot, motivācija veikt izvēli par labu veselīgiem paradumiem un savus paradumus mainīt. Daudzas valstis cīnās ar līdzīgām problēmām, Latvija nav izņēmums," trešdien preses konferencē akcentēja veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Latvijā liekā svara un aptaukošanās līmenis pārsniedz Eiropas Savienības vidējo rādītāju (Latvijā 59,4%, ES 53% ), un pēdējo gadu laikā tas ir pieaudzis. Liekā svara un aptaukošanās problēmas sākas jau bērnībā, jo, piemēram, liekā ķermeņa masa piecu līdz sešu gadu vecumā ir 19% bērnu, savukārt septiņus līdz deviņus gadus vecu bērnu vidū - jau 23% bērnu ir ar lieko ķermeņa masu. OECD prognozē, ka līdz 2050.gadam liekā svara un aptaukošanās izraisīto slimību ietekmē paredzamais dzīves ilgums dalībvalstīs samazināsies vidēji par 3 gadiem. Prognozes liecina, ka liekā svara un aptaukošanās problēmu radītās finansiālās sekas Latvijā radīs IKP samazinājumu virs 4%, bet ar lieko ķermeņa masu saistīto slimību ārstēšanai tiks tērēti izdevumi, kas atbilst aptuveni 6% no valsts kopējā veselības nozarei piešķirtā finansējuma.

Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūta direktore asociētā profesore un Veselības ministrijas galvenā speciāliste sabiedrības veselības izglītošanas jomā Anda Ķīvīte-Urtāne trešdien preses konferences laikā norādīja, ka plāns veidots saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām.

"Galvenie aptaukošanās cēloņi Latvijā ir neveselīgi uztura paradumi un mazkustīgums. Visa pasaule piedzīvo liekās ķermeņa masas pandēmiju, taču dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāji ir sliktākā pozīcijā nekā iedzīvotāji citās Eiropas Savienības valstīs. Apturēt liekā svara un aptaukošanās tendences pieaugumu ir ambiciozs mērķis, jo līkne strauji iet uz augšu, īpašs trauksmes signāls ir dati par to, ka piektā daļa bērnu ir ar lieko ķermeņa masu. Liekais svars un aptaukošanās rada būtiskus veselības traucējumus, ko izmainīt var pasākumi, kas skar visas cēloņu grupas - bioloģiskos, sociālos un psihiskos faktorus," sacīja A. Ķīvīte - Urtāne.

Virzība uz veselīgāku dzīvesveidu sabiedrībā kopumā ir sistēmiska problēma, kurā nozīmīgas izmaiņas un būtiskus rezultātus iespējams sasniegt tikai ar mērķtiecīgu, tālredzīgu un stratēģisku darbu. Ir nepieciešams ne tikai veicināt izmaiņas katra cilvēka paradumos, bet arī panākt pakāpeniskas izmaiņas sabiedrības un grupu līmenī.

Ilgtermiņa vīzija ir līdz 2060.gadam samazināt aptaukošanās izplatību pieaugušajiem līdz 45,1%, bet virsmērķis ir paaugstināt veselīgi nodzīvotā mūža ilgumu līdz 72,8 gadiem.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Mazāk nekā piektā daļa Latvijas ģimeņu rūpējas par savu veselību (+VIDEO)

Jau grūtniecības laikā ieliktie pamati ietekmē bērna imunitāti, fizisko un garīgo attīstību, samazinot risku nopietnām problēmām nākotnē.

Veselība Vai ķirurgija palīdz diabēta gadījumā: ekspertu atzinumi (+VIDEO)

Farmaceits ir pieejamākais veselības speciālists, un bieži vien pirmais redz "sarkanos karogus".

Veselība Ko un kā ēst Latvijā ziemā: speciālistu padomi (+VIDEO)

Imūnsistēmai noderīgs būs C vitamīns, kas ir viens no populārākajiem un pētītākajiem vitamīniem.

Veselība Endokrinoloģe: Diabēta pacientu skaits Latvijā pārsniedz 100 000

Diabēta pacientu skaits Latvijā pārsniedz 100 000 iedzīvotāju, savukārt pasaulē šī slimība diagnosticēta jau vairāk nekā pusmiljardam iedzīvotāju, līdz ar to diabēts kļuvis par būtisku sabiedrības veselības problēmu ar tālejošām sekām, kas prasa tūlītēju lēmumpieņēmēju, mediķu un sabiedrības rīcību, uzskata endokrinoloģe un Latvijas Diabēta federācijas prezidente Indra Štelmane.

Lasiet arī

Veselība Ģimenes ārstu asociācijas atšķirīgi vērtē VM priekšlikumus

Abas ģimenes ārstu asociācijas atšķirīgi vērtē Veselības ministrijas (VM) priekšlikumus primārās veselības aprūpes stiprināšanai, kas iekļauti saskaņošanai iesniegtajā informatīvajā ziņojumā.

Veselība VM izstrādās jaunu onkoloģijas plānu

Veselības ministrija (VM) iecerējusi izstrādāt jaunu onkoloģijas plānu, sākotnēji izvērtējot esošo situāciju un izaicinājumus, otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē pavēstīja Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.

Sabiedrība Pieaug letālu pārdozēšanas gadījumu skaits

Līdzīgi kā citās valstīs, arī Latvijā ir vērojamas negatīvas tendences un vērojama narkotikas pamēģinājušo iedzīvotāju īpatsvara palielināšanās, īpaši jaunu cilvēku vidū.

Veselība Izdevumi par recepšu zālēm varētu samazināties par apmēram 15 - 20%!

To ir paredzēts panākt, pārskatot pieļaujamo zāļu piecenojumu apmēru, kā arī palielinot valsts noteikto kompensācijas apmēru kompensējamajiem medikamentiem.