Vakcīnas pasargā no aktuālajiem slimības izraisītājiem, jo katru gadu tiek izstrādātas no jauna, atbilstoši konkrētajā sezonā cirkulējošajiem vīrusa paveidiem.
Lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.
Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies jau gandrīz 100 tūkstoši iedzīvotāju, bet pret Covid-19 vakcinējušies gandrīz 27 tūkstoši iedzīvotāju, ziņoja vietne spkc.gov.lv.
Šobrīd riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu “Efluelda” (senioriem), “Fluenz Tetra” un vakcīna “Influvac Tetra”. Tās jau ir izdalītas vakcinācijas iestādēm un ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un citās ārstniecības iestādēs, kas veic vakcināciju pret gripu.
Galvenie pretgripas vakcinācijas nepieciešamības un nozīmes argumenti:
-Pretgripas vakcinācija būtiski novērš inficēšanās iespēju, bet saslimšanas gadījumā – ievērojami saīsina/atvieglo slimības gaitu un mazina iespējamo komplikāciju risku.
-Grūtnieču pretgripas vakcinācija pasargā no saslimšanas ne tikai gaidībās esošās sievietes, bet, kā liecina pētījumi, arī viņu mazuļus pirmos dzīves mēnešus – līdz brīdim, kad viņi var tikt vakcinēti.
-Ar gadiem cilvēka imūnā sistēma kļūst vājāka un mazāk spējīga pretoties dažādām vīrusu saslimšanām, pretgripas vakcinācija seniora vecumā nodrošina labāku aizsardzību pret konkrētajā sezonā cirkulējošajiem gripas vīrusiem.
-Gripas vīruss nemitīgi – gadu no gadu – mainās, tāpēc pēc izslimošanas neveidojas specifiska imunitāte, kas pasargā no atkārtotas inficēšanās. Gripas vakcīnas pasargā no aktuālajiem slimības izraisītājiem, jo katru gadu tiek izstrādātas no jauna, atbilstoši konkrētajā sezonā cirkulējošajiem gripas vīrusa paveidiem.
Latvijā aizvien turpinās Covid-19 gadījumu skaita pieaugums, laboratoriski apstiprināti 339 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš 329), kopumā veikti 821 (iepriekš 962) laboratoriskais tests uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Aizvien saglabājas stacionēto pacientu skaita pieaugums, pagājušajā nedēļā stacionēts 401 pacients (nedēļu iepriekš 307).
Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu bija 12 pacienti (iepriekš 12). Reģistrēti 29 Covid-19 pacientu nāves gadījumi (nedēļu iepriekš – 23). Ziņoto nāves gadījumu skaits bijis vecuma grupā “40 gadi un vairāk”. Vismaz sešos gadījumos pamata diagnozes bija Covid-19. Saslimšana ar Covid-19 bieži būtiski saasina jau esošas hroniskās slimības, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un var iestāties nāve.