Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) aicina iedzīvotājus rūpēties par savu veselību un laikus konsultēties ar ģimenes ārstu pēkšņas saslimšanas gadījumā, kad ir paaugstināta temperatūra, iesnas, galvassāpes vai citi akūtu respiratoru vīrusu saslimšanas simptomi.
NMPD Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša informēja, ka, palielinoties saslimstībai ar ziemai raksturīgām vīrusu infekcijām, pēdējo dienu laikā strauji pieaudzis uz NMPD ārkārtas tālruni 113 ienākošo zvanu skaits, kad iedzīvotāji lūdz konsultāciju vai vēlas izsaukt mediķu brigādi paaugstinātas temperatūras gadījumos.
Šobrīd ik dienu NMPD ārkārtas tālruņa dispečeri saņem ap 2000 zvanu, no kuriem 300-400 ir saistīti ar saaukstēšanās situācijām. Palielinās arī brigāžu izsaukumu skaits temperatūras gadījumos, bet izsaukuma vietā mediķi nereti konstatē, ka pacients nav sazinājies ar savu ārstu, mājās nav termometra, pretdrudža zāles vai nereti cilvēkam pietrūkst elementāru zināšanu, kā rīkoties saslimšanas gadījumā.
NMPD uzsver, ka, izmantojot ārkārtas dienestu šādu veselības situāciju risināšanai, būtiski paaugstinās riski iedzīvotājiem patiešām kritiskās situācijās nespēt operatīvi izsaukt un saņemt neatliekamo palīdzību.
NMPD vadītāja Liene Cipule norāda, ka ziemas laikā teju ikviens var saslimt, bet tam var sagatavoties, iegādājoties termometru un pretdrudža zāles. Tāpat viņa aicina noskaidrot, kad ģimenes ārstam ir akūtā stunda un ikdienas telefonkonsultāciju stunda, kā strādā ārsta prakse.
Uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ja ir gūta smaga trauma vai ir stipra, dzīvību apdraudoša asiņošana, ja ir pēkšņa, dzīvību apdraudoša saslimšana - pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu un citām slimībām.