Visticamāk, nonāksim pie tā, ka dzemdību pakalpojumi Latvijā būs centralizēti dažās slimnīcās, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Lāsma Līdaka.
Viņa minēja kvalitātes indikatoru, kas prasa, lai vienā no dzemdību noslēguma posmiem klāt būtu vismaz divas vecmātes. Viņa zināja teikt, ka ir dzemdību iestādes, kas to nevar nodrošināt.
"Līdz ar to, tas vienā mirklī kļūst ne tikai ekonomiski nepamatoti, bet bīstami no drošības viedokļa," skaidroja Līdaka.
Speciāliste domā, ka pašvaldībām būtu nevis jācenšas noturēt savās slimnīcās dažāda profila nodaļas, bet jādomā par risinājumiem drošai, ātrai un komfortablai dzemdētāju pārvietošanai. Piemēram, jānodrošina vecmāšu punkti, kur sievietes tiktu izvērtētas, tiktu noskaidrots, vai nepieciešams transports uz dzemdību iestādi. "Tas būtu daudz lētāk un daudz drošāk," uzskata speciāliste.
Runājot par demogrāfijas jautājumiem, Līdaka sacīja, ka viņas vadītā asociācija vēlētos iesaistīties šajās sarunās ar savu redzējumu.
Viņa norādīja, ka situāciju nevar uzlabot dienas vai gada laikā. Tādēļ, ir jārada uzticība valstij un tam, ka brīdī, kad sieviete paliks stāvoklī un pēc bērna dzimšanas valsts palīdzēs par bērnu rūpēties. "Un būsim godīgi - līdz 20 vai 25 gadu vecumam - jo tas ir laiks, kurā ir finansiāli vairāk vai mazāk jāpalīdz saviem bērniem. Un šāda drošība ir tas, kas, manuprāt klibo," viņa teica.
Līdaka minēja, ka pēc bērna piedzimšanas atklājas nesakārtotas lietas. Piemēram, ierobežojumi darba atsākšanai. Tāpat, bērnam piedzimstot priekšlaikus, tiek zaudēta mēneša vai pat vairāku mēnešu vecāku pabalsta daļa.
"Un šīs ir lietas, pie kurām ierēdņiem būtu ļoti, ļoti nopietni jāstrādā," viņa uzsvēra.
LETA jau vēstīja, ka Demogrāfisko lietu padome uzdevusi atbildīgajām ministrijām līdz 16.maijam izstrādāt priekšlikumus 2026.gadā īstenojamajiem prioritārajiem pasākumiem.