Uz Latvijas lielāko slimnīcu no Ukrainas šoreiz tika attransportēti 27 karā cietušie.
Šodien, 2025.gada 27.martā, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (Austrumu slimnīca) jau 24. reizi sadarbībā ar labdarības projektu "M-Help.com" uzņēma Krievijas uzsāktajā karā smagi cietušos Ukrainas karavīrus, kurus šoreiz kopā ar veselības ministru Hosamu Abu Meri un slimnīcas valdi sagaidīja arī plaša Ukrainas Ministru kabineta un Ukrainas vēstniecības pārstāvju delegācija. Uz Latvijas lielāko slimnīcu no Ukrainas šoreiz tika attransportēti 27 karā cietušie. Vizītes laikā Austrumu slimnīcā Ukrainas valdības delegācijas pārstāvji izteica pateicību par Latvijas valsts un mediķu sniegto atbalstu, pārrunāja sadarbības paplašināšanas iespējas un tikās ar ukraiņu karavīriem, kuri patlaban ārstējas slimnīcā.
Tikšanās sākumā tika prezentēta Austrumu slimnīcas vadošā loma un līdzšinējā sadarbība, gan apmācot un daloties pieredzē ar Ukrainas mediķiem, gan turpinot ārstēt un sniegt rehabilitācijas iespējas smagi ievainotajiem karavīriem un karā cietušajiem Ukrainas iedzīvotājiem. Kopumā Austrumu slimnīcā kopš kara sākuma uzņemti jau 479 no Ukrainas atvestie pacienti.
Ukrainas delegācijas pārstāvji Olehs Ņemčinovs (Oleh Nemchinov), Ukrainas Ministru kabineta ministrs, kura pārziņā ir ekonomiskās sadarbības jautājumi, un Ruslans Prikhodko (Ruslan Prykhodko), Ukrainas veterānu lietu ministra vietnieks, stāstīja un uzskatāmi demonstrēja video ierakstus un fotogrāfijas, kā kara apstākļos Krievijas karaspēks ar tankiem un droniem mērķtiecīgi iznīcina slimnīcu infrastruktūru. Kādā epizodē kā lietiskais pierādījums figurē Krievijas armijas pamestā tankā atrasts pierakstu žurnāls, kur definēti un pierakstīti šaušanas mērķi, un viens no tiem bija jaunuzcelta un mūsdienīgi aprīkota slimnīca. Ukrainas valdības pārstāvji vērsa uzmanību, ka būtisks izaicinājums patlaban ir medicīniskās palīdzības nodrošināšana valsts iedzīvotājiem, jo arī kara laikā cilvēki piedzīvo insultu, infarktu un citas slimības. Situācijas, kad vienlaikus konkrētā slimnīcā tiek ievesti arī ievainotie karavīri, kam nepieciešama tūlītēja palīdzība, ir liels izaicinājums, ar ko jātiek galā slimnīcu vadībai un ārstiem. Vēl viena aktuāla problēma ir psiholoģiskā palīdzība ne tikai karavīriem, bet arī civiliedzīvotājiem - gan pieaugušajiem, gan bērniem -, kas pieredzējuši kara šausmas.
Tikšanās laikā tika jautāts un diskutēts arī par veselības nozares un slimnīcu finansēšanas ekonomiskajiem modeļiem. Latvijas Republikas veselības ministrs Hosams Abu Meri un Austrumu slimnīcas valdes pārstāvji profesors Haralds Plaudis un Vadims Beļuns dalījās pieredzē, skaidroja slimnīcas redzējumu un apsprieda racionālākos veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanas modeļus kritisku notikumu vai katastrofu apstākļos.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri apliecināja labo gribu turpināt palīdzību un sadarbību, kas veicina abpusēju pieredzes apmaiņu, un informēja, ka patlaban top vienošanās arī par psiholoģisko palīdzību un atbalstu cilvēkiem, kas piedzīvojuši psiholoģiskās un emocionālās kara notikumu epizodes.
Delegācija apmeklēja karavīrus, kas pašlaik ārstējas Austrumu slimnīcas Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikā, kā arī mikroķirurģijas profilā, pārliecinoties par karavīru ārstēšanas apstākļiem un uzklausot pateicības vārdus Latvijai par atbalstu un palīdzību, kā arī sagaidīja autobusu ar ievainotajiem Ukrainas karavīriem.
Ukrainas pacientus Austrumu slimnīcā, kā parasti, sagaidīja multidisciplināra mediķu komanda - dažādu specialitāšu ārsti un aprūpes personāls no Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas (NMPUK). Uzņemšanas procesu organizēja un vadīja Aleksejs Višņakovs, Genādijs Ričards Rusanovs un Inese Larionova.
Karā cietušo pacientu ārstēšana Austrumu slimnīcā vienmēr tiek īstenota kā kopdarbs, kurā iesaistās daudzu profilu ārsti - traumatologi, ķirurgi, mikroķirurgi, infektologi, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, radiologi un laboratorijas speciālisti. Kopš Krievijas kara pret Ukrainu, kas realitātē sākās jau 2014.gadā, cietušo kara traumu ārstēšanā aktīvi iesaistās arī mikroķirurgi, kas Austrumu slimnīcas operāciju zālēs multidisciplinārā mediķu komandā veikuši jau vairāk nekā 150 rekonstruktīvo operāciju ukraiņu karavīriem.