Tiesībsargs: ar seksuālo uzmākšanos augstskolās saskāries katrs ceturtais

Sabiedrība
LETA 12:47, 06.03.2025 0

Ar seksuālo uzmākšanos Latvijas augstskolās saskāries katrs ceturtais, bet par šiem gadījumiem ziņojuši vien 6% cietušo, liecina Tiesībsarga biroja veiktā aptauja par seksuālo uzmākšanos Latvijas augstskolās.

 

Bieži vien seksuālās uzmākšanās upuri izvēlas neziņot par notikušo, jo neuzticas atbildīgajām institūcijām, skaidro birojā.

Tiesībsarga aptaujā par seksuālo uzmākšanos Latvijas augstskolu vidē atbildes sniedza 3218 respondenti. No tiem 2595 respondenti bija studējošie un absolventi, 401 mācībspēks, kā arī 222 pārējie personāla darbinieki.

Komentējot aptaujas rezultātus, tiesībsargs norāda, ka visbiežāk uzmākšanās notikusi katras sociālās grupas iekšienē. Proti, students uzmācies kādam citam studentam, tas pats attiecināms arī uz citām grupām.

Kā biežākā pāridarījuma notikuma vieta visvairāk minēta lekciju telpa, kur uzmākšanās apstiprināta 41% gadījumu. Savukārt kā konkrētā nepatīkamā pieredze šajos gadījumos minēti nepiemēroti skatieni, uzmācīgi, aizskaroši joki, nevēlama pieskaršanās, apskāvieni vai skūpsti.

Biroja veiktā aptauja liecina, ka galvenās sabiedrības grupas, kas var tikt pakļautas seksuālās uzmākšanās riskam augstskolās, ir sievietes, LGBTQ+ kopienai piederīgie un ārvalstu studenti.

Tiesībsargs norāda, ka teju visās jeb 34 no 35 Latvijas augstskolām ir izstrādāti ētikas kodeksi. Tos papildina arī Dzimumu līdztiesības plāni, kas izstrādāti 22 no 35 augstākās izglītības iestādēm.

Lai gan šie dokumenti ir izstrādāti, tomēr tajos līdz šim bieži vien trūkst konkrētas informācijas vai definīcijas par seksuālo uzmākšanos, kas liecina par nepietiekamu uzmanības pievēršanu šai problēmai, vērtē tiesībsargs.

Lielākoties Latvijas augstskolās nav pieredzes seksuālās uzmākšanās gadījumu izskatīšanā, tomēr augstskolas uzskata, ka to ētikas komisijas varētu būt atbildīgas par šādu gadījumu vērtēšanu. Ētikas komisijas savā procesā var piesaistīt juristus un citus speciālistus, kas nodrošina juridisko atbilstību un kompetenci.

Kā norāda birojā, seksuālā uzmākšanās nav tikai individuāla pārkāpuma vai atsevišķu incidentu rezultāts - tā ir plašākas kultūras un institucionālās sistēmas izpausme, kurai raksturīga dzimumu nevienlīdzība, nepietiekama atbildība un, bieži vien, cietušo klusēšana. Tāpat seksuālās uzmākšanās problēma balstīta dziļākās strukturālākās problēmas, kas skar Latvijas un Eiropas sabiedrību kopumā.

Seksuālā uzmākšanās ir zināma arī citās valstīs, ko apliecina gan pētījumi, gan incidenti studiju vidē. Tomēr, kā norāda tiesībsargs, Eiropas Savienības prakse rāda, ka atšķiras izglītotības un informētības līmenis par to.

Tradicionāli augstāks tas ir piemēram, Zviedrijā, Dānijā, Lielbritānijā un Beļģijā, bet zemāks - Portugālē, Rumānijā un Bulgārijā. Tāpat atšķirīgas ir sankcijas - no naudas soda līdz pat brīvības atņemšanai.

Birojā uzsver, ka seksuālās uzmākšanās skandāli citu valstu augstskolās ir bijuši katalizatori, lai izveidotu drošāku vidi. Piemēram, ir noteiktas atbalsta personas vai izveidots ombuda institūcija konkrētā augstskolā, kas risina jautājumus, kas skar seksuālo uzmākšanos. Ja cietusī puse izvēlas turpināt procesu, tad situācijas risināšanā iesaistās arī augstskolas ētikas komisija.

Tiesībsarga biroja Diskriminācijas novēršanas nodaļas vadītāja Anete Ilves norāda, ka ceļš uz pozitīvām pārmaiņām ir izglītošana, informēšana, iesaistīšanās un ziņošana.

"Mēs nedrīkstam klusēt par šādiem gadījumiem - varmākas var apturēt tikai tad, ja viņi apzinās, ka sods ir neizbēgams," uzsver Ilves.

Kā skaidro birojā, seksuālā uzmākšanās ir nevēlama uzvedība, kas var būt gan verbāla, gan neverbāla, gan fiziska ar mērķi vai sekām aizskart cilvēka cieņu. Piemēram, nevēlami pieskārieni, apskāvieni, satveršana, skūpstīšana, kniebšana, masāža, seksuāli aizskarošas piezīmes, seksualizēti joki, komentāri par ārieni vai privāto dzīvi. Tā var izpausties arī kā dzimumakta imitēšana, atkailināšanās, skaņas, sekas mīmika, erotisku vai pornogrāfisku attēlu demonstrēšana.

Būtiski to nejaukt ar flirtu, kas ir abpusēju simpātiju izrādīšana, patīkama abām pusēm, piemēram, koķetēšana.

Birojā skaidro, ka vide, kurā seksuālā uzmākšanās var izpausties, parasti ir tāda, kurā dominē varas ļaunprātīga izmantošana, zema atbildības sajūta un tāda sociālā dinamika, kas atbalsta vardarbību. Lai novērstu šādas situācijas, ir būtiski veidot iekļaujošas, emocionāli drošas vides, kurās aktīvi strādā pie apmācībām, vadlīniju ieviešanas jebkādas vardarbības gadījumā un pārkāpumu novēršanas, uzsver birojā.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Reģistrā aktualizētas ziņas par 18,6 tūkstošiem Ukrainas civiliedzīvotāju

Ja Ukrainas civiliedzīvotājs, kurš zaudējis pagaidu aizsardzības statusu, turpina uzturēties Latvijas Republikā, viņam jāiesniedz pieteikums pagaidu aizsardzības statusa atjaunošanai un uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai.

Sabiedrība Mainīs satiksmes organizāciju uz J. Zemitāna tilta

Jau ziņots, ka pērn novembrī sākti Jorģa Zemitāna tilta pārbūves darbi, un plānots, ka tilts varētu tikt atjaunots līdz 2026.gada rudenim.

Sabiedrība Strupiša ierosinātā pārbaude iekavēs ģenerālprokurora izraudzīšanās procesu

Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētāja Aigara Strupiša ierosinātā pārbaude par ģenerālprokurora Jura Stukāna iespējamām rīcībām iekavēs ģenerālprokurora izraudzīšanās procesu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV).

Sabiedrība Nedēļas nogalē gaisa temperatūra daudzviet noslīdēs zem nulles

Aprīļa pēdējā nedēļas nogale visā Latvijā būs dzestra, gaisa temperatūra naktīs daudzviet pazemināsies līdz -1..-4 grādiem, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Kriminālziņas Tieslietu ministrija izstrādājusi seksuālās uzmākšanās definīciju

Saeimas Juridiskās komisija trešdien atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) piedāvāto seksuālās uzmākšanās definīciju, kuru lietos, nosakot administratīvo atbildību.

Kriminālziņas Septembrī Latvijā tiks pētīti nepiedienīgi priekšlikumi (+VIDEO)

Uzmākšanās var būt nepiedienīgas un uzbāzīgas piezīmes.

Kriminālziņas Par seksuālu uzmākšanos plāno ieviest administratīvo atbildību

Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās "Progresīvo" sagatavotos grozījumus Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā, kas paredz par seksuālu uzmākšanos piemērot naudas sodu līdz 700 eiro.

Kultūra Franču aktieri Depardjē oktobrī sāks tiesāt par seksuālu uzbrukumu

Franču kinoaktieris Žerārs Depardjē no oktobra tiks tiesāts par seksuālu uzbrukumu, pirmdien paziņoja Parīzes prokurors.