Spriežot par Lāčplēša dienas noteikšanu par brīvdienu, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti pauda bažas, ka ir ģimenes, kurās nesvin Latvijai būtiskus svētkus.
Iedzīvotāju iniciatīvas pārstāvis Andris Balcers, kurš rosina 11.novembri pasludināt par svētku dienu, sēdē iepazīstināja deputātus ar savu argumentāciju, uzsverot, ka neuzstāj uz jaunu brīvdienu, bet gan rosina pārskatīt esošās svētku dienas.
Kara muzeja pārstāve pauda, ka Lāčplēša ir viena no retajām dienām kalendārā, kad var svinēt uzvaru, uzsverot, ka 11.novembris kļūst arvien svarīgāks Latvijas ģimenēm. Muzeja pārstāve atzīmēja, ka dienā, kad 11.novembris iekritis brīvdienā, Kara muzeju apmeklējuši līdz pat 13 000 cilvēku.
Aizsardzība ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamenta direktore Dace Kundrāte norādīja, ka 11.novembris ir īpaša diena visai aizsardzības nozarei. Ministrijai neesot konkrēta pozīcija par to, vai Lāčplēša dienai ir jābūt brīvdienai, jo tā neatkarīgi no brīvdienas pasludināšanas tiks svinēta.
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) pārstāve Anete Neilande sacīja, ka ir atbalstāma patriotiskas audzināšanas veicināšana, taču tā ir politiska izšķiršanās, vai valsts var atļauties papildus brīvdienu. Pēc Neilandes paustā, viena brīvdiena valstij izmaksā 0,4% no iekšzemes kopprodukta (IKP).
Savukārt Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība ir pārliecināta, ka 11.novembris ir jābūt brīvdienai, norādīja arodbiedrības priekšsēdētājs Egils Baldzēns.
Finanšu ministrijas un Ekonomikas ministrijas aprēķini liecina, ka svētku dienas ietekme dažādās nozarēs ir atšķirīga, sēdē teica ministriju pārstāvji. Piemēram, viena brīvdiena nozīmējot aptuveni 10-15 miljonu eiro nodokļu neiekasēšanu.
Deputāta Didža Šmita (AS) ieskatā, vajadzētu "izrevidēt" visas svētku brīvdienas, vismaz no diviem svētku brīvdienām atsakoties. Parlamentārietis uzskata, ka tas ir absurds, ja svētku diena iekrīt brīvdienā - nākamā darbadiena ir brīvdiena. "Brīvdiena nav balva par kalendāra brīvdienu," izteicās Šmits, paužot nesapratni.
"Jaunās vienotības" (JV) deputāts Edmunds Jurēvics uzskata, ka diskusijas par esošo svētku dienu pārskatīšanu beigtos "ar neko". Politiķis rosināja 11.novembri noteikt kā saīsināto darba dienu, lai cilvēki varētu laicīgāk doties uz Lāčplēša dienas pasākumiem. Tādu rosinājumu atbalstīja deputāti Anna Rancāne (JV) un Jānis Grasbergs (NA).
Rancāne sacīja, ka "būtu skaisti", ja Lāčplēša dienu noteiktu par brīvdienu, taču deputāti dara bažīgu tās ģimenes, kurās nesvin 11.novembri, tādējādi to ģimeņu bērni arī negūst zināšanas par Latvijas brīvības cīņām.
Parlamentārietis Augusts Brigmanis (ZZS) teica, ka, viņaprāt, politiķiem nebūtu pareizi diskutēt par Lāčplēša dienas noteikšanu par brīvdienu, bet jāpieņem politisks lēmums. Brigmanis atgādināja, ka deputāti reiz noteica brīvdienu pēc Latvijas hokeja izlases bronzas izcīnīšanas, kā arī dienā, kad Latvijā bija ieradies katoļu pāvests Francisks. ZZS politiķa ieskatā, ņemot vērā iniciatīvai nepieciešamo parakstu savākšanas ātrumu, deputātiem tas ir jāņem vērā un jānosaka 11.novembris par brīvdienu.
Komisija nolēma, ka parlamenta frakcijas līdz 1.martam iesniegs komisijai partiju redzējumu par tālākajiem soļiem brīvdienu jautājumā.