Sieviešu formastērpus armijā dienošajām sievietēm būtu jāievieš iespējami drīz, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" pauda aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).
Viņš uzsvēra, ka sieviešu formastērpu prototips ir ļoti svarīga ziņa. "Tas nav pašmērķis par tērpiem, lai tos ieviestu ieviešanas pēc. Tas ir par drošību. Apmēram 20% Nacionālajos bruņotajos spēkos dienošo ir sievietes, un formastērpi ir jāpielāgo fizioloģiskajām atšķirībām, piemēram, bruņuveste, ko absolūti apliecina karadarbība Ukrainā," sacīja politiķis.
Patlaban mērķis ir šādus tērpus un bruņuvestes ieviest 2026.gadā, bet ministrs centīšoties panākt, lai tas tiktu ieviests iespējami ātri.
Turpinot darbu pie karavīru-sieviešu formas tērpu izstrādes, janvārī aizsardzības ministrijā tika prezentēti formas tērpu prototipi, kuri izstrādāti, lai nodrošinātu lielāku komfortu un funkcionalitāti Nacionālo bruņoto spēku sieviešu dzimuma personālam.
Pielāgotie formas tērpu prototipi ietver apakšveļu (1., 2., 3. līmenis), tai skaitā sporta tipa krūšturi un sieviešu apakšveļu, kas jau tiek piegādāti karavīriem-sievietēm, formas tērpa bikses un jaku, vēsa laika jaku (5. līmenis, soft-shell), īso un garo sporta tērpu.
Galvenās izmaiņas konstrukcijā, pielāgojot formas tērpus sievietēm, paredz šaurāku plecu daļu, papildus šuvi krūšu daļā anatomiskas formas nodrošināšanai, pielāgotas vidukļa un gurnu apkārtmēru konstrukcijas, saīsinātu piedurkņu garumu un papildus ķīļveida konstrukciju bikšu staklē, nodrošinot ērtāku kustību brīvību karavīrēm-sievietēm.
Līdztekus jau esošajam līgumam par 1. līmeņa apakšveļas piegādēm, tuvākajā laikā tiks veikta karavīru-sieviešu uzmērīšana, lai izstrādātu jaunu izmēru tabulu, kas precīzi atbilstu Nacionālo bruņoto spēku sieviešu vajadzībām. Pēc izmēru tabulas noteikšanas tiks organizēta iepirkuma procedūra. Paredzētais formas tērpu piegādes laiks ir 2026.gada beigas vai 2027.gada sākums.
Papildus tiek izskatīta iespēja pielāgot bruņuvestes karavīriem-sievietēm. Ukrainas bruņotie spēki ir izstrādājuši īpašu sievietēm paredzētu bruņuvestes modeli - "Ruta Ļuta (Рута Люта)," kuru šobrīd praktiski testē reālos kaujas apstākļos. Aizsardzības ministrija cieši sadarbojas ar Ukrainas pārstāvjiem, lai novērtētu šī modeļa lietderību un iespēju to ieviest arī Latvijā.
Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Valsts aizsardzības un loģistikas centru turpina strādāt pie tā, lai nodrošinātu visiem karavīriem - neatkarīgi no dzimuma maksimālu komfortu, funkcionalitāti un drošību. Jaunie formas tērpi un bruņojuma pielāgojumi ir nozīmīgs solis dzimumu līdztiesības veicināšanā un karavīru labklājības uzlabošanā.